Pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu byl poprvé představen široké veřejnosti první 3D tištěný dům. Tento celoročně obyvatelný dům lze navštívit do konce září denně na Smíchovské náplavce. Pro zájemce se nabízí možnost pronájmu a vyzkoušet si toto unikátní bydlení v Lipencích na rybníku v blízkosti golfového hřiště.

Dne 18. 8. 2020 se v Praze na Střeleckém ostrově konalo slavnostní odhalení  3D tištěného domu PRVOK, pojmenovaného autorem Michaelem Trpákem, kterému svým tvarem připomíná organickou buňku. Pracovníci z odboru stavebnictví a stavebních hmot MPO, kteří byli i u zrodu Prvoka v Českých Budějovicích a sledovali jeho růst, si mohli prohlédnout již hotový dům.

Dům je vytvořen ze tří částí. Dvě části se vytiskly pomocí robotického ramene v Českých Budějovicích, třetí část je ze dřeva. To umožnilo i jednodušší přepravu na speciálním návěsu, který během sedmi hodin dopravil Prvoka do přístavu v pražských Holešovicích. Zde ho čekalo smontování a nalodění na ponton. Pomocí remorkéru byl dům o hmotnosti 30 tun (17 tun betonu) a délce 13,35 metrů dopraven přes tři plavební komory ke Střeleckému ostrovu.

Hrubá stavba byla hotová za 48 hodin, další zhruba dva měsíce trvaly práce na vybavení interiéru. Celková obytná plocha domu je 43 metrů čtverečních a najdeme zde koupelnu s toaletou, obývací pokoj s kuchyní a ložnici. Tištěné plochy jsou zachovány i v interiéru. Trojrozměrně tištěný skelet je dvouplášťový. V horních vrstvách byly připraveny otvory umožňující usazení střechy, jež je čistou dřevostavbou.

Díky integrovaným technologiím jako jsou rekuperace, recirkulační sprcha nebo zelená střecha je Prvok částečně soběstačný a celoročně obyvatelný. 3D tištěný dům je odizolovaný, topí, chladí i větrá, jako izolace bylo použito recyklované pěnové izolační sklo.

Rekuperací, tj. zpětným získáváním tepla je vzduch přicházející do domu pomocí rekuperačního výměníku ohříván vzduchem z domu odcházejícím. lze ho ovládat pomocí chytrého systému přes aplikaci, na niž je napojena například klimatizace, podlahové vytápění, světla atd., tím je předurčen k celoročnímu obývání.

Zelená střecha kromě zlepšení vzhledu zvyšuje tepelně izolační a zvukové vlastnosti a je schopna pohltit velké množství dešťové vody, která zajistí závlahu rostlin i dostatek vody pro úklid či splachování toalety.  Hospodárné využívání vody zajišťuje systém recirkulační sprchy, zelené střechy i nádrž na vodu. Pomocí sprchy lze ušetřit až 90% vody a až 80% energie pro její ohřev. Sada čidel 20krát za sekundu kontroluje čistotu odtékající vody, přečištěná a předehřátá voda je vrácena zpět do oběhu.

Osvětlení interiéru zajišťují světla české sklářské firmy Brokis, která dodala i skleněnou zástěnu vyrobenou z recyklovaného skla.

Zajímavostí interiéru je nepochybně 3D tiskem vyrobená vodovodní baterie z práškového titanu i deska kuchyňské linky z fosilního dubu, což je 6 tisíc let staré subfosilní dřevo. I další doplňky jsou zhotoveny z recyklátů PET lahví vytvořené 3D tiskem.

Zkuste i vy jaké to je na ostrově Prvok a zapojte se do soutěže, kdy hlavní cenou je pobyt v 3D tištěném domě https://www.facebook.com/prvokodburinky/.