Energetičtí experti pod vedením bývalé šéfky ERÚ Aleny Vitáskové nabízejí nové vládě pomoc s budoucností energetického odvětví.

Skupina energetických odborníků pod vedením bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové se sdružila v rámci iniciativy „Energie není luxusní zboží“ a nabízí vznikající vládě recept, jak udržet energetickou stabilitu a zabránit raketovému nárůstu cen za elektřinu, plyn a teplo v České republice. Oznámili to na tiskové konferenci v Praze.

„Chceme se aktivně účastnit debaty o tom, kam má směřovat česká energetika a co ještě lze pro domácnosti i firmy v této oblasti zachránit. Energetický regulační úřad dnes oznámil výrazný nárůst cen, zejména velké firmy čeká zdražení až o padesát procent, ale regulátor zároveň nepřipravil žádný návrh řešení, co s tím. Nabízíme nejen vznikající vládě, ale všem politickým stranám v Poslanecké sněmovně i Senátu naše dlouholeté zkušenosti a souhrn receptů, které pomohou zmírnit současný trend v energetice,“ uvedla Alena Vitásková.

Podle dalšího člena expertní skupiny Hynka Berana, který se podílel mimo jiné na aktualizaci Státní energetické koncepce, je důležité, aby si Česká republika zachovala stávající energetickou stabilitu. „Máme dostatečnou kapacitu výroby energie, dokonce máme velmi vysoký podíl čisté energie, ale bohužel energie levně vyrábíme, přičemž ji poté kvůli nedostatku regulace a ochranných opatření kupujeme nesmyslně draho. Existuje přitom celá řada nástrojů, jak to změnit, což je úkol pro nastupující vládu,“ řekl Hynek Beran.

„ČR je na tom v mnoha ohledech téměř nejhůře v celé EU. Máme nejhorší stav ovzduší, největší počet obyvatel s vážnými nemocemi, nejvyšší nárůst cen energií, nejvyšší tempo zadlužování státu, nejvyšší spotřebu energie na jednotku výroby, nejdražší a nejméně účinnou SEK, nejvyšší spotřebu uhlí při výrobě elektřiny, nejvyšší inflaci. Přitom je možné to změnit,“ uvedl energetický expert ze společnosti ENAS Vladimír Štěpán.

Bývalý první místopředseda ERÚ Ivan Noveský připomněl, že je potřeba udělat systémové změny v české energetice. „Pokud nebudeme řešit otázky stability energetické soustavy, dopady nedostatečné regulace na výsledné ceny nebo například emisní povolenky, naše energetika se může stát brzdou pro ekonomickou obnovu země po pandemii COVID 19.“

Členové expertní skupiny „Energie není luxusní zboží“

Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu

Hynek Beran, člen tzv. Pačesovy energetické komise k aktualizaci Státní energetické koncepce

Vladimír Štěpán, ENAS, nezávislý expert, člen Pačesovy komise k ASEK

Ivan Noveský, bývalý první místopředseda ERÚ