Startup BeiT je inovátor v oblasti správy budov, zásadně ji digitalizuje a tím přenáší do 21. století. Používá nejmodernější technologie, včetně IoT spotřeby v online režimu. Nad to staví správcovský informační systém a pokročilé analytické a rozúčtovací nástroje umožňující online výstupy spotřeb v korunách, v mobilní aplikaci pro koncové uživatele. Již nyní pomáhá spravovat přes 25 tisíc domovů a 400 budov. Zakladatel a CEO BeiT Miro Hachlinec má již za sebou projekty v oblasti inovativních technologií, softwaru a hardwaru. Chtěl však vytvořit něco skutečně unikátního se zásadním celospolečenským dopadem. Prostor objevil ve správě budov. Tak vznikl startup BeiT a jeho produkt Bytové konto.

„Za poslední desítky let se v tomto odvětví z hlediska optimalizace nic zásadního nezměnilo. Žádná digitalizace, reporting jednou ročně a mnoho dalších relikvií analogové doby. Kde jinde dnes dostanete finanční přehledy pouze v papírové podobě a jednou ročně? Bez transparentnosti, analytiky, nebo možností informovaného řízení spotřeb energií. Přitom se jedná o finanční objem ve výši zhruba 25 % z celkových výdajů domácností. Tento neutěšený stav jsme se rozhodli změnit. Evropská unie dospěla k podobným závěrům, a proto schválila směrnici EED, jež digitalizaci a pravidelné reporty brzy nařídí. Takže nás změna v tomto odvětví čeká, ať chceme, nebo ne,“ říká Miro Hachlinec.

Mobilní aplikace BeiT zobrazuje nejen náklady za energie a všechny služby, ale také další informace ze správy domu. Data jsou totiž napojená přímo na ERP (enterprise resource planning) systém správce. Všechny informace se tak potkávají digitálně. Společnost věří autonomním technologiím a digitálním nástrojům, které dodají správcům budov potřebnou efektivitu a moderní služby. Současně umožní obyvatelům bytů jednoduše rozhodovat o složitých situacích, které v jejich domě vznikají v průběhu celé životnosti budovy. Proto je Bytové konto jako jedno z mála řešení na trhu kompletně připravené na implementaci evropské směrnice o energetické účinnosti (EED). Ta například ukládá, že od 25. října 2020 musí být všechny nové měřiče energií vzdáleně odečitatelné. A obyvatelům se budou muset poskytovat přehledy o spotřebě vybraných energií v bytě měsíčně v korunách.

(NE)Připraveni na budoucnost

Dle dat od správcovských firem není řada správců objektů či bytových družstev, ale také dodavatelů energií připravena na digitální dobu, online reporting spotřeb energií v korunách ani moderní nástroje interakce s klientem. Proto nejsou správci dlouhodobě schopni naplňovat narůstající očekávání svých klientů a nabízet moderní služby, které již v ostatních životních situacích klienti běžně využívají. A to ani v případech, kdy jsou zákazníci ochotni si za nové služby připlatit.

Startup BeiT přináší řešení této situace. Jeho technologie jsou schopné se za použití autonomních přenosových a řídicích modulů napojit na libovolné měření energií a vytvořit tím chytře řízený dům. Dokážou tím například optimalizovat a akumulovat energii na základě využití řady dat plynoucích z dodávek nebo chování spotřebitelů. Výsledkem jsou nejen moderní a transparentní služby, optimalizace energií, ale především značné úspory nákladů na straně obyvatel, domů i správců samotných. Všechny informace jsou z obrovského množství dat a pravidel poskládány do jednoduchých, srozumitelných a dostupných výstupů v mobilní aplikaci. Nad nimi pak mohou všichni zúčastnění vést moderní interakce v digitálním světě.

Mezi prvními, kdo Bytové konto zavedli, je správcovská firma SBD Praha, která patří mezi největší pražské správce nemovitostí. Ve správě má více než 300 bytových domů a 20 tisíc bytů. „Bytové konto přináší především vysokou míru automatizace a produktivity práce. Díky tomu chceme výrazně snížit náklady a současně přinášet našim klientů moderní služby, o které nás již dlouho žádali. My jsme jim ale z důvodu zastaralé technologické infrastruktury a rigidních pracovních postupů doposud nebyli schopni vyhovět,“ vysvětluje Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha.