V novém hangáru na údržbu dopravních letadel, vybudovaném společností JOB AIR Technic na letišti Ostrava Mošnov, byla použita nejvýkonnější LED světla Zumtobel CRAFT, řízená dle intenzity denního osvětlení.

Servisní středisko je považováno za jeden z největších hangárů pro údržbu letadel ve střední Evropě. Nový hangár pojme až 2 letouny typu Airbus A320 nebo Boeing 737. Do zázemí hangáru se přesunulo skladové hospodářství, kompozitová dílna včetně lakovny a také interiérová dílna. Veškeré prostory nového servisního střediska jsou osvětleny moderními LED světly Zumtobel a její sesterské značky Thorn.

„Mechanici, kteří udržují letadla, potřebují na svém pracovišti dokonalé osvětlení,“ říká Jan Vacek, výkonný ředitel ZG Lighting Czech Republic s.r.o., české pobočky nadnárodní společnosti Zumtobel Group. „Proto byla do ostravského hangáru instalována naše nejsilnější průmyslová světla CRAFT. Kromě skutečně vysokého výkonu je výhodou těchto svítidel také bezúdržbový a velmi ekonomický provoz. Soustředili jsme se nejen na prostor, kde parkují servisovaná letadla. Naše svítidla doplňují také vybavení jednotlivých dílen a kanceláří.“

K osvětlení hlavních prostor hangáru, ve kterých se rozebírají a montují zpět součástky opravovaných letadel, slouží LED svítidla CRAFT se světelným tokem až 34 000 lm a měrným výkonem až 168 lm/W, určená pro nejnáročnější použití. Design těchto střešních svítidel, určených pro montáž ve výšce 15 až 20 metrů, využívá proud vzduchu k automatickému čištění světel od částeček prachu a zároveň k chlazení výkonných diod. Svítidla CRAFT jsou odolná vůči UV záření, stejně jako většině chemikálií používaných v průmyslovém prostředí. Účinné odrážení světla zajišťují transparentní čočky s laserem vytvořenou strukturou.

Světla Zumtobel CRAFT jsou nejen extrémně výkonná, ale také úsporná – oproti předcházejícím generacím výbojkových svítidel přinášejí až 75% snížení nákladů na elektřinu. Nový hangár na servis letadel je rovněž vybaven systémem regulace umělého osvětlení a jeho střecha je osazena světlíky. Umělé osvětlení je řízeno dle intenzity denního světla, což přináší úsporu nákladů až o 20 %.

V technických prostorách a dílnách servisního střediska jsou použita odolná svítidla Zumtobel Amphibia, která lze zapojovat do několikametrových celků. Dostatečné osvětlení kancelářských prostor zajišťují vestavná čtvercová LED svítidla Thorn Beta a na chodbách jsou osazena stropní LED svítidla Thorn Chalice s vysokým výkonem a nízkou spotřebou energie.