Ministerstvo životního prostředí spustilo ostrý provoz databáze techniků pro kontroly technického stavu a provozu kotlů a topidel s výměníkem na tuhá paliva. Již od září 2019 bylo možné v databázi odborně způsobilých osob nalézt nejbližšího technika pro kontrolu kotle či topidla s výměníkem na pevná paliva, ale pouze v pilotním režimu. Od 1. února 2020 je databáze kompletní a všichni technici, kteří kontroly mohou provádět, jsou zde k nalezení.

Databáze je přístupná na adrese https://ipo.mzp.cz/ a je v ní možné nalézt kontakt na nejbližší techniky pro dané typy a výrobce spalovacích zdrojů na pevná paliva v domácnostech. Povinnost zdroj každé tři roky zkontrolovat mají všichni majitelé kotlů a topidel s výměníkem na pevná paliva s celkovým jmenovitým tepelným příkonem od 10 do 300 kW.

„Databáze umožní lidem okamžitě vyhledat nejbližšího technika příslušného pro konkrétní typ kotle. A navíc je možné se jejím prostřednictvím obrátit přímo na výrobce ohledně technika, který by zajistil kontrolu za cenu ne vyšší, než je referenční finanční limit. Rychlá elektronická cesta tak nahradí stávající písemnou komunikaci s výrobcem, kterou je třeba na vyžádání obce s rozšířenou působností věrohodně doložit,“ informuje ředitel odboru ochrany ovzduší MŽP Kurt Dědič.

Podrobněji vysvětleno, databáze umožňuje i komunikovat s výrobcem zdroje, pokud majitel (provozovatel) není schopen nalézt technika, který je ochoten provést kontrolu zdroje do částky stanovené vyhláškou, která činí 1585 Kč bez DPH (pro jednoduché zdroje) a 1848 Kč bez DPH (pro složitější kotle s řídicí jednotkou). Provozovatel kotle může v takovém případě prostřednictvím databáze oslovit výrobce zdroje, který mu může takového technika zajistit. Pokud nebude schopen ani výrobce zajistit technika, který může splnit vyhláškovou cenu, mohou si domácnosti stejně jako v případech, kdy výrobce žádné techniky neurčil, nebo výrobce zanikl, vybrat jiného technika, který je držitelem oprávnění jiného výrobce zdroje na jejich typ zdroje (např. zplyňovací kotel).

Elektronická komunikace bude v databázi uchovávána a bude sloužit k nahlížení při případné kontrole ze strany obce s rozšířenou působností. Obecním úřadům obcí s rozšířenou působností pomůže ke kontrole plnění povinnosti pravidelné tříleté kontroly zdroje také nahlížení do integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností (ISPOP), protože doklady o provedené kontrole jsou povinně od 1. ledna 2020 techniky do tohoto systému předávány.