Vítkovická firma WITKOWITZ ENVI a.s., zabývající se výstavbou technologických celků, jako jsou čistírny odpadních vod, bioplynové stanice nebo sklady minerálních hnojiv, rozšiřuje své aktivity o další nové projekty na africkém kontinentu. Narůstající zájem o produkty WITKOWITZ ENVI dokazuje, že díla, která již léta pomáhají rozvíjet africkou ekologii, mají skvělé reference, a že jejich kvalitě se dá jen stěží konkurovat.

Značka WITKOWITZ má již 190 letou historii, což je zajisté důvod k hrdosti a mimořádnému uznání. Vítkovičtí ale neusínají na vavřínech a nenechávají se úspěchy z minulosti ukolébat. Veškerou energii věnují současnosti a budoucnosti, kvalitě produktů a jejich perspektivě pro ekologii. Tato strategie se zjevně vyplácí, protože nových klientů významně přibývá a mnozí stávající rozšiřují spolupráci. V letošním roce přibydou do portfolia partnerů například další africké země.

„Našim cílem je pomoci lidem v Africe a najít taková řešení, která dokáží danou situaci zlepšit. Ať už v oblasti municipalit, kdy příkladem může být připravovaná čistírna odpadních vod pro Tunis, která sníží dopad salmonely v dané oblasti, nebo i v oblasti soukromé podnikatelské sféry, která se odpadními vodami významně podílí na výsledném charakteru kvality vody v afrických řekách. Příkladem našeho zájmu o pomoc v Africe mohou být aktuálně naše letošní realizace v Pobřeží Slonoviny a v Ugandě či zcela čerstvě podepsaný projekt do Demokratické Republiky Kongo,“ přibližuje spolupráci s Afrikou Adam Liška, ředitel společnosti WITKOWITZ ENVI.

Jak vyplývá ze slov zástupce významné moravskoslezské firmy,  jedním ze základních kamenů jejich obchodní strategie je empatie a maximální možné porozumění potřebám klienta. Odborníci z WITKOWITZ ENVI s mimořádnou péčí kombinují historické zkušenosti s možnostmi moderních technologií a nejen africkým partnerům nabízí nadčasová funkční řešení s dlouhodobou životností. Důkazem, že tahle strategie je správná, jsou například již realizované projekty ve městě Maychew v Etiopii, v alžírské Annabě nebo třeba v Abidjanu v Pobřeží Slonoviny. Plusové ekologické stopy zanechala WITKOWITZ ENVI v minulých letech také v Ugandě, Libyi, Nigérii.

Obchodní ředitel WITKOWITZ ENVI Petr Kutěj, doplňuje informace o afrických zakázkách zajímavými údaji: „Pro pivovar Raya ve městě Maychew v Etiopii jsme postavili devět ocelových smaltovaných nádrží a kompletní příslušenství pro čistírnu odpadních vod. Město Maychew se nachází v nadmořské výšce 2480 m, takže podmínky nebyly zdaleka standardní, ale výsledek je skvělý a jsme na něj pyšní. Pro dalšího stabilního obchodního partnera v Alžíru jsme dodali a instalovali nádrže o velikosti 120m3, 1056m3 a 2406m3, které pomáhají místnímu alžírskému podniku s řešením odpadních vod vzniklých z vlastní produkce. V Ugandě zase v současné době montujeme další nádrže z práškově lakované oceli pro skladování pitné vody. V kooperaci s našimi stabilními partnery jsme nainstalovali během posledních dvaceti let řadu aplikací souvisejících s tématem čistíren odpadních vod také v Libyi, a to i přesto, že politická situace v této zemi byla mnoho let velmi neklidná, bouřlivá a nebezpečná. Potěšilo nás i nedávné úspěšné zasmluvnění velmi zajímavého projektu v Demokratické Republice Kongo, kde se společně s naším dlouholetým obchodním partnerem budeme realizovat výstavbu čistírny odpadních vod pro místní pivovar.“

Zajímavostí určitě je i prohlubování vztahů mezi WITKOWITZ ENVI a africkými klienty  v oblasti zaměstnávání a školení místních obyvatel. Po vzájemné dohodě totiž již dříve došlo k propojení zkušených a světem protřelých specialistů z WITKOWITZ ENVI s místními montéry a toto propojení se velmi dobře osvědčilo. Podobný montážní „národnostní mix“ je díky pozitivním zkušenostem, nyní aplikován i v řadě dalších zemí, a to nejen v Africe.

Ředitel WITKOWITZ ENVI Adam Liška, zdůrazňuje zájem o ekologii a obecně o život v Africe slovy: „Platí, že v zemích s nízkými příjmy, a zejména v některých zemích v Africe, není udržitelná kvalita vody a její množství. Voda je přitom zásadním faktorem pro zabezpečení potravin, zdraví, přežití, rozvoj společnosti a hospodářský růst. Bez vody není život. Nedostatek vody postihuje jednoho ze tří lidí v Africe. Tuto situaci dále zhoršuje populační růst, výzvy hospodářského rozvoje, urbanizace, demografické změny a změna klimatu. Našim africkým partnerům pomáháme v dekontaminaci vod a zlepšujeme tak hygienické podmínky pro život. Asi je zbytečné zmiňovat, že mnohé životu nebezpečné choroby jsou přenášeny právě vodou.“

WITKOWITZ ENVI nejsou tedy jen obyčejným obchodním partnerem, ale také významným prvkem, ovlivňujícím kvalitu života. V Africe si význam českého výrobce technologií, které pomáhají udržovat svět čistější, moc dobře uvědomují.

„Jsme moc rádi a děkujeme za důvěru našim zákazníkům a partnerům, že společně s námi postupně naplňují vizi, kterou si s sebou na africký trh stále neseme: Realizovat projekty, které pomohou odpadní vody správně a efektivně vyčistit. V neposlední řadě chceme v budoucnu nabídnout další moderní technologické projekty v oblasti pitné vody. Život na africkém kontinentu nám rozhodně není lhostejný,“ uzavírá popis vztahu k jižnímu světadílu ředitel Adam Liška.