Pokladník státu Kentucky Allison Ball v tiskové zprávě pohrozila, že se zbaví 11 bank, které „bojkotovaly“ energetické společnosti.

Valné shromáždění v Kentucky minulý rok schválilo návrh zákona, který státnímu pokladníkovi nařizoval, aby každoročně zveřejňoval seznam finančních společností, které se zapojují do energetických „bojkotů“. Banky, které se budou nadále vyhýbat energetickým společnostem, budou podle tiskové zprávy předmětem odprodeje ze strany státu.

„Když společnosti bojkotují fosilní paliva, záměrně udusí životodárnou mízu kapitálu typickým průmyslu Kentucky,“ uvedla Ball ve zprávě. „Tradiční zdroje energie pohánějí naši ekonomiku Kentucky, poskytují tolik potřebná pracovní místa a zahřívají naše domovy. Kentucky nesmí dovolit, aby byl náš typický průmysl nenávratně poškozen na základě ideologických rozmarů několika vyvolených.“

Energetický sektor podle tiskové zprávy představuje 7,8 procenta celkové zaměstnanosti ve státě Kentucky. Zveřejněná zpráva dodala, že energetický průmysl představuje 94,5 % výroby elektrické energie v Kentucky, která vytápí více než polovinu domů ve státě, „a přitom se může pochlubit 12. nejnižšími průměrnými cenami elektřiny v zemi“.

Do 30 dnů od zveřejnění tohoto seznamu musí státní orgány oznámit státní pokladně, zda mají nepřímý nebo přímý podíl v některé z těchto institucí, a zaslat oznámení těmto institucím. Společnosti pak budou mít 90 dní na to, aby ukončily svůj „bojkot“ energetických společností, jinak jim hrozí, že budou odprodány.

„Kentucky je stát produkující uhlí, ropu a plyn,“ řekla Ball v rozhovoru pro FOX Business. „Náš energetický sektor pomáhá pohánět Ameriku. Kentucky odmítá financovat ideologické bojkoty našeho vlastního průmyslu fosilních paliv z těžce vydělaných daní a důchodů občanů Kentucky.

Seznam 11 bank obviněných z „bojkotu“ energetických společností zahrnoval mj. Citigroup a JPMorgan Chase & Co, které jsou členy Net-Zero Banking Alliance, což je organizace OSN sdružující skupinu bank, které jsou „odhodlány sladit svá úvěrová a investiční portfolia s nulovými emisemi do roku 2050“.

V roce 2022 oznámily další státy pod vedením republikánů, včetně Texasu a Západní Virginie, podobné závazky potrestat bankovní instituce, které nejsou v kontaktu s energetickými společnostmi.

Zdroj: https://thehill.com/homenews/3796812-kentucky-treasurer-says-11-banks-subject-to-divestment-due-to-energy-company-boycotts/