Gigant BayWa r.e. koupil dceřinou firmu Energon holdingu

V pondělí 17. května vstoupila na český trh globální společnost BayWa r.e. Přední světový hráč na poli výroby, poskytování služeb a distribuce obnovitelné energie koupil od českého Energon holdingu dceřinou společnost Solid Power Distribution – tuzemskou jedničku mezi velkoobchodníky s komponenty pro fotovoltaické elektrárny. Podpisem akviziční smlouvy firma změnila název na BayWa r.e. Solar Systems s.r.o. Na jejím působení v rámci českého a slovenského trhu se ale jinak nic zásadního nemění.

„Český solární trh začíná nabírat na obrátkách a díky akvizici Solid Power Distribution jsme na něm získali ideální pozici. Spolu s našimi úspěchy v Polsku, kde už nějaký čas velmi aktivně působíme, je to skvělá příležitost k další expanzi na východoevropský trh. Ten je pro nás nesmírně atraktivní, protože skrývá ohromný potenciál k posunu vpřed,“ komentoval akvizici Frank Jessel, globální ředitel pro solární obchod společnosti BayWa r.e.

„Přivést na český trh tak ikonickou firmou jako je BayWa r.e. považuji za opravdový úspěch. Jsem přesvědčen, že Solid Power Distribution se nemohl dostat do lepších rukou. Díky expertíze nových majitelů bude své výsadní postavení na zdejším trhu nepochybně dál posilovat,“ zhodnotil prodej Fady Al-Kheir, jeden z majitelů Energon holdingu.

Důvodem prodeje firmy podle něj bylo to, že holding se nadále plánuje soustředit výhradně na poskytování ucelených technologických služeb v oblasti energetiky. Na rozkročení směrem k distributorským aktivitám už nezbývala kapacita. S původní dceřinou firmou se však Energon holding úplně neloučí. Jak s ní, tak i s celou společností BayWa r.e. má zájem nadále strategicky spolupracovat.

Společně vstříc inovacím

Jednou z priorit Energon holdingu je přispět inovativními projekty napříč všemi oblastmi energetiky ke kultivaci a obrodě zdejšího energetického prostředí.

„Potenciál moderní energetiky a obnovitelných zdrojů je obrovský. Jen na investičních dotacích má Česká republika v dalších deseti letech získat bilion korun. To je tisíc miliard. Přesto zatím využíváme jen zlomek zdejších možností. Doufám, že společně s BayWa r.e. to postupně změníme. Teď jsme v rychlosti modernizace energetiky na chvostu světového žebříčku, ale teoreticky máme na to, abychom jednou zbytku světa udávali směr,“ věří Fady Al-Kheir.

Potenciál tuzemského trhu potvrzuje i Frank Jessel: „Jsme nadšeni, že můžeme přispět k růstu obnovitelné energie v České republice. A je skvělé, že k tomu můžeme využít technické znalosti a přehled, jaký má firma Solid Power Distribution, respektive teď už BayWa r.e. Solar Systems.“

Pro BayWa r.e. Solar Systems je akvizice začátkem nové éry. „Díky globálnímu pokrytí společnosti BayWa r.e. a široké škále jejích produktů – včetně montážního systému novotegra – budeme schopni rozšířit vlastní portfolio. Zlepší se také dostupnost našich zásob, a tím ještě zvýšíme svou konkurenceschopnost,“ uzavírá výkonný ředitel Jakub Fischer.