Ministerstvo průmyslu a obchodu zajišťuje pro širokou veřejnost bezplatné energetické poradenství již 23 let. Síť energetických poraden EKIS poradí ohledně úspor energie v domácnostech, domech, firmách i veřejných budovách. Ve dnech 2. a 4. září budou mít odborníci z EKIS stánek na veletrhu Domov a teplo, který se koná v Lysé nad Labem.

„Čím méně energií z Ruska spotřebujeme, tím méně jich odtud budeme muset odebrat. Proto jsou úspory základem energetické bezpečnosti. Experti z EKIS poradí od výběru úsporného osvětlení, přes správné vytápění, plánování rekonstrukce až po velké projekty energeticky úsporných staveb,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že pomohou také s dotacemi, tvorbou dotační žádosti i další administrativou pro získání dotace. Nově i bezplatně připraví návrh energetických opatření. A to nejen na veletrhu v Lysé nad Labem. Energetická konzultační a informační střediska jsou po celé republice, existuje i možnost online konzultace.

Energetičtí specialisté sdružení v síti EKIS jsou odborníci na energetiku, stavebnictví, projektanti, architekti a další profese. Za jejich odbornost ručí MPO, které EKIS dotuje prostřednictvím Programu EFEKT.

Poradny v síti EKIS jsou k dispozici po celé republice, vždy v pondělí a ve středu od 13 do 19 hodin. Konzultovat je možné také on-line. Novinkou v bezplatném energetickém poradenství jsou mobilní EKIS, tzv. M-EKIS. Ve spolupráci s místní samosprávou jsou experti připraveni předat informace o úsporách energie většímu počtu zájemců.

Seznam středisek EKIS a webová poradna jsou na webu  https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/strediska-EKIS. Na webu jsou informace k úsporám energie, zejména publikace a příručky, které jsou na portále volně ke stažení. Od roku 2008, kdy program přešel přímo pod MPO, poradci EKIS poskytli přes 120 tisíc konzultací.

EKIS nabízí i další služby v oblasti úspor energie, jako jsou například průkazy energetické náročnosti budov, energetické studie, audity, analýzy a jiné. Tyto služby lze využít na komerční bázi a zajistit si tak kompletní odborné služby.