Péče o budovy je v dnešní době stále větší téma. Rekonstrukce, která nemovitost posune k energeticky úspornějšímu standardu, jsou dnes velmi žádané. Trendem jsou i udržitelná a úsporná řešení jako zelené střechy či zelené fasády. Ne každý se ale může dát do přestavby od základu. Nemalým přínosem pro oživení budov za rozumné náklady představuje i profesionální hloubkové čištění fasád.
Zelené střechy dokáží zlepšit tepelnou stabilitu v budovách až o 25 %, což znamená významnou úsporu energie na topení i chlazení interiéru. Podobně působí i ozelenění fasád popínavými rostlinami. A nejedná se jen o inspiraci pro nové budovy. Ekologického i finančního efektu mohou dosáhnout i stávající budovy, do kterých lze implementovat moderní ekologické prvky. Vždy záleží individuálně na závěrech komplexního auditu, z něhož vyplyne, co je pro danou budovu nejlepší řešení.
„Zelené střechy a fasády jsou významným prvkem ve snižování nákladů na energie. Nabízejí totiž přirozenou cestu k energetické úspornosti budov, ale i celých průmyslových komplexů, které se nyní navíc potýkají s ekonomickými problémy kvůli růstu cen energií,“ říká Jiří Vágner z SSI Energy. Zelené budovy jsou pro majitele budov stále zajímavější, protože vedle nesporného ekologického efektu přinášejí také velké úspory.
Rekonstrukce historických budov
Opravy historických budov mají svá specifika, pravidla a legislativní omezení. Historické budovy, které svou historií sahají až do dávné minulosti musí procházet pečlivou rekonstrukcí. Často se totiž jedná o kulturní památky, které již často historicky prošly několika rekonstrukcemi a aktuální rekonstrukce musí citlivě spojit moderní přístup s historickým dědictvím.
„Hlavním koncepčním prvkem mnohé rekonstrukce historického objektu je hledání citlivého kontrastu mezi moderním a historickým. Jsem přesvědčená, že když se původní historické věci dá prostor a postaví se v kontrastu s moderními prvky, tak vynikne mnohem více, než když se vytvoří napodobenina historie. Z mého pohledu je velmi důležité, aby v památce byl nějaký odkaz dnešní doby. Hlavní roli v tomto případě hraje nejen volba formy, ale i materiálu. Musí se postupovat s respektem, aby vznikl jemný kontrast, který podpoří historickou tvář,“ říká architektka a představitelka projektu Royal Capital Clubu Věra Nagyová.
Hloubkové čištění fasád
Celkový dojem z budovy posuzujeme v první fázi podle fasády. Povětrnostní podmínky a vlivy životního prostředí zanechávají své stopy. Proto stojí za to fasádu na domě, firmě, továrně profesionálně vyčistit. Investice je ve srovnání s rekonstrukcí minimální, efekt obrovský. Fasáda časem zešediví nebo zčerná, když se na ní usazuje prach a výfukové emise, někdy vznikají skvrny od olejů, sazí nebo sousední zeleně. Patinu, narušení a následnou devastaci způsobují i mechy, řasy a lišejníky. Správně udržovaná fasáda nejen dělá lepší dojem, ale i déle vydrží.
„Správná údržba fasády má vliv na celkovou hodnotu budovy. V současné době lze využít řadu moderních technologií pro čištění fasád, které jsou šetrné nejen k ošetřovaným povrchům, ale i k životnímu prostředí. Moderní technologie jako čištění párou nebo suchým ledem nám dávají možnost ekologicky a nedestruktivně ošetřovat historické památky z kamene nebo dřeva, ale také pečovat o novodobé budovy zatěžované městskými zplodinami,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Důležitá je volba správné technologie čištění, vědět, co se skrývá pod špínou, znát materiály a jejich speciální vlastnosti. Správná volba technologie čištění se odvíjí od typu ošetřovaného materiálu, ale i znečištění a podmínek, které je třeba dodržet.