Správci z řad kempů, hotelů, penzionů, wellness nebo sportovišť se často dostávají do situace, kdy řeší nadměrnou spotřebu energií ve svém zařízení. Neustále upozorňovat své hosty a zákazníky na to, že by s vodou měli šetřit a důsledně vypínat elektrická zařízení, je jako mluvit do zdi. Naštěstí existují i efektivnější způsoby, jak si spotřebu energií pohlídat. Tradiční česká značka Sanela dotáhla svůj ovládací systém sanitární techniky k dokonalosti. Nejen, že dokáže zabránit plýtvání, přehled díky němu můžete mít také o prostoru, do kterého bude mít přístup jen ten, komu to dovolíte.

Klíčem ke všemu jsou žetony. Doslova. Po přiložení žetonu ke čtečce je klient vpuštěn do vymezených prostor, například do sprch, bazénu nebo třeba zaměstnaneckého zázemí, tím to ale nekončí. Na stejném principu totiž funguje i zapínání spotřebičů, například pračky, sušičky nebo ovládání sprchy.

Díky tomuto systému nehrozí plýtvání vodou z důvodu nedůsledného zavření kohoutku. U každé sprchy je nastaven časový interval, na který má klient nárok podle toho, kolik žetonů si zaplatil. Zároveň ale nehrozí, že by voda přestala téct z ničeho nic v půlce sprchování. O zbývajícím čase máte po celou dobu užívání přehled, a to díky odpočtu času přímo na sprchovém panelu, který upozorní o tom, že se blíží konec.

Každý spotřebič lze ovládat individuálně. „Na každém spotřebiči jde nastavit libovolnou výši platby, tedy počet kreditů za určenou dobu. Toto nastavení je možné kdykoliv podle potřeby změnit,“ vysvětluje Pavel Rybka, spolumajitel společnosti Sanela. Není tedy problém nastavit si jednotlivé spotřebiče podle uvážení a potřeb konkrétního zařízení.

Ceny energií neustále rostou, je tedy praktické mít pod kontrolou to, kolik jich ve svém zařízení spotřebujete. A díky této čipové technologii je to snadné.