Letoun Phenom 300MED získal certifikát STC (Supplemental Type Certificate) od Federálního úřadu pro letectví v USA (FAA) a Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA). Phenom 300MED je unikátní řešení pro lékařské účely určené pro letadla řady Phenom 300, která jsou již deset let po sobě nejprodávanějším lehkým proudovým letadlem na světě. Certifikace STC proběhla v servisním středisku společnosti Embraer ve Fort Lauderdale na Floridě. S letounem bude létat provozovatel charterových letů, společnost Grandview Aviation.

„Je nám potěšením oznámit certifikaci letounu Phenom 300MED od agentur FAA a EASA,“ uvedla Marsha Woelberová, viceprezidentka divize Worldwide Executive Jets Customer Support & Aftermarket Sales společnosti Embraer. „Řešení Medevac pro lékařské účely těží z vlastností top produktu na trhu, jímž řada letounů Phenom 300 je, a kombinuje tyto jedinečné schopnosti s komplexním lékařským řešením.“

Specifikaci zdravotnického interiéru letounu Phenom 300MED připravila společnost Embraer, vyvinut a certifikován byl poskytovatelem inženýrských služeb, společností Umlaut, která je součástí Accenture a využívá vybavení od firmy Aerolite. Speciálně pro letoun Phenom 300MED vyvinula společnost Aerolite jednotku intenzivní péče (ICU). V souladu s požadavky na certifikaci provedla společnost Umlaut test evakuace s cílem potvrdit, že díky vybavení lze evakuovat dva plně invalidní pacienty.

Instalaci řešení Medevac, které je k dispozici pro nová i aktuálně provozovaná letadla, provádí výhradně divize Embraer Services & Support, což zaručuje nejvyšší kvalitu, spolehlivost a servisní zkušenosti přímo od výrobce.

Letadlo Phenom 300MED disponuje nejlepším přetlakováním kabiny ve své třídě, nízkými provozními náklady, vysokou flexibilitou při plnění úkolů, nejmodernější avionikou a skvělými parametry v oblasti rychlosti i doletu. Díky přetlakování v kabině mají cestující i posádka v letové hladině 6 600 stop více kyslíku. Prostředí je v průběhu letu ze zdravotního hlediska lepší, což je zásadní pro zdravotnický personál i péči o pacienty.

Společnosti Embraer a Umlaut vyvinuly pro letoun Phenom 300MED komplexní sadu alternativních konfigurací. Jednotlivé varianty zahrnují jedny nebo dvoje nosítka, možnost přepravy inkubátoru i dalšího zdravotnického vybavení. Letadlo je vybaveno čalouněním a povrchovou úpravou srovnatelnou s nemocniční.

Letoun Phenom 300MED je specializované řešení Medevac, které vzniklo ve spolupráci s předními společnostmi v oboru. Je navrženo tak, aby se dalo rychle a snadno konfigurovat podle různých potřeb poskytovatelů zdravotní péče i pacientů. Samotný letoun je navržen velmi flexibilně, takže jej během pouhých 5 hodin lze proměnit z byznys-jet pro přepravu vedoucích pracovníků firem na letadlo typu Medevac pro medicínské či humanitární účely.

Letoun má integrováno zdravotnické vybavení od společnosti Aerolite, která je lídrem v oblasti návrhu, konstrukce, výroby a instalace interiérů pro lékařské letectví. Společnost dodala více než 500 interiérů Medevac a nabízí tak ideální kombinace různého vybavení pro konkrétní mise.

O modelu Phenom 300E

Phenom 300E je nejrychlejší a nejdelší jednopilotní proudové letadlo s vysokou cestovní rychlostí 464 uzlů a doletem 2 010 námořních mil (3 724 km) pro pět cestujících, s rezervou dle předpisů NBAA IFR. Letoun Phenom 300E nabízí nejlepší stoupací výkon a průběh letu ve své třídě a jeho náklady na provoz a údržbu jsou nižší než u srovnatelných strojů. Letoun je schopen létat ve výšce 45 000 stop (13 716 metrů) a pohání jej dva motory Pratt & Whitney Canada PW535E1, každý o tahu 3 478 liber. Phenom 300E nabízí prostornou kabinu v designu Embraer DNA a jeho zavazadlový prostor patří k největším ve své kategorii. Největší okna v dané třídě zajišťují přirozené osvětlení kabiny i soukromé toalety. Pohodlná sedadla s možností sklápění a plného pohybu jsou doplněna o nejlepší parametry přetlaku mezi lehkými proudovými letadly (maximální zdánlivá nadmořská výška v kabině je 6 600 stop). Letoun Phenom 300E má odlišné teplotní zóny pro piloty a cestující, šatnu, zařízení pro občerstvení, možnosti hlasové a datové komunikace a zábavní systém.

Uživatelsky příjemná pilotní kabina umožňuje provoz pouze s jedním pilotem a nabízí pokročilý dotykový letový panel Prodigy Touch Flight Deck, využívající uznávanou avioniku Garmin 3000. Mezi vlastnosti letadla přenesené z vyšší třídy patří jednobodové doplňování paliva, externě obsluhovaná toaleta a nástupní schůdky.

O soukromých tryskových letadlech Embraer

Společnost Embraer již dnes vytváří budoucnost soukromé letecké dopravy na míru, s využitím špičkových inovací, designu a technologií – to vše při současném uplatňování udržitelných a společensky zodpovědných postupů. Embraer, globální společnost s více než padesátiletou tradicí v leteckém průmyslu, poskytuje dokonalý zážitek ze soukromé letecké přepravy díky letadlům, která se vyznačují nevídaným výkonem, technologiemi a komfortem. Firemní portfolio se skládá z letounu Phenom 100EV, který nabízí zážitek soukromého letu v té nejčistší podobě, modelu Phenom 300E, který je posledních deset let nejprodávanějším lehkým proudovým letadlem, a z letounů Praetor 500 a Praetor 600, které jsou díky nejlepšímu doletu ve své třídě nejpřevratnějšími a technologicky nejvyspělejšími soukromými tryskovými letadly střední a vyšší velikosti, schopnými létat mezi kontinenty a překonávat oceány.

Soukromá letadla Embraer létají každý den po celém světě, se silnou a pohotovou sítí zákaznické podpory, která představuje špičku v oblasti služeb v celém odvětví. Další informace naleznete na stránkách executive.embraer.com.