Už za necelé dva roky vám může za starý kotel na tuhá paliva hrozit pokuta 50 tisíc korun. V září 2022 totiž uplyne lhůta, dokdy je možné topit kotly tzv. 1. a 2. emisní třídy. Odborníci z firmy Topíte.cz, která propojuje tradiční řemeslo s novými technologiemi, doporučují nečekat na poslední chvíli a zajistit výměnu nevyhovujícího zařízení ideálně ještě v letošním roce. K tomu je možné využít portál Topíte.cz, který umí po zadání potřebných parametrů obratem vygenerovat nabídku, pomocí online kalendáře zamluví v požadovaný čas topenáře a urychlí tak celý proces výměny.

Prodej kotlů, které nejvíce škodí zdraví sousedů a životnímu prostředí, není legální už několik let. Přesto je spousta z nich v českých domácnostech stále v provozu, zejména těch, které spalují hnědé uhlí. Od podzimu přespříštího roku budou smět domácnosti vytápět jedině kotle na tuhá paliva, které splňují minimálně 3. emisní třídu – revizi a případnou výměnu kotle je tedy potřeba provést včas. Standardy 3. emisní třídy většinou splňují kotle s datem výroby po roce 2000, podle odborníků z firmy Topíte.cz se ale na rok výroby spoléhat nelze.

“Příslušná emisní třída je uvedená na výrobním štítku nebo v dokumentaci vašeho kotle. Pokud nemůžete tento údaj najít, doporučujeme obrátit se na odborníka,” radí Daniel Helcl, spoluzakladatel a CEO Topíte.cz. “Každý topenář dokáže jedním pohledem určit, zda je výměna potřeba či ne. Pokud zjistíte včas, že váš kotel nastávajícím nařízením nevyhovuje, získáte ještě dostatek času na výběr a instalaci nového,” dodává Helcl.

Chtějte tepelné čerpadlo, servis zajistí aplikace

Možnou variantu vytápění představuje kromě emisně přípustných kotlů také tepelné čerpadlo. “Je to pokrokové řešení, které sice vyžaduje složitější instalaci, ale z dlouhodobého hlediska zajistí nejnižší možné provozní náklady. Výhodná je také absolutní bezobslužnost zařízení a zejména ekologičnost, které z něj činí vhodnou alternativu klasického kotle,“ pokračuje Helcl.

Ať už provedete výměnu kotle za plynový kotel či tepelné čerpadlo, s jejich instalací není podle Helcla radno váhat. Jak vyplynulo z nedávného průzkumu, který si firma Topíte.cz nechala zpracovat, řada českých topenářů je beznadějně vytížená. “Na vzorku 163 českých registrovaných firem a živnostníků napříč republikou jsme zkoumali, jaký je současný stav objednávek topenářských služeb. Jen 21 % oslovených topenářů odpovědělo na e-mail, 41 % si jej vůbec nepřečetlo a na poptávku po topenářských službách poslalo požadovanou nabídku pouhých 6,7 %,” přibližuje CEO firmy. Právě v této neuspokojivé situaci nabízí Topíte.cz elegantní řešení pomocí digitalizace celého procesu poptávání topenářských služeb a řešení vytápění. Pomáhá zároveň i samotným topenářům, kteří se tak mohou věnovat pouze svému řemeslu místo toho, aby řešili nabídky, poptávky nebo třeba účetnictví. Systém navíc počítá s automatickými připomínkami servisů, ukládáním smluv a dalších podkladů k otopné soustavě.

Více o firmě

Topíte.cz je topenářská firma, která jako první v Česku spojila poctivý přístup k tradičnímu řemeslu s moderními technologiemi. V roce 2018 ji založili dva zaběhnutí topenáři Karel Náprstek a Jiří Švéda (na snímku) spolu s Danielem Helclem, který zde dnes působí jako CEO. Už dnes je Topíte.cz největší topenářskou firmou v Česku se specializací na instalace a servis tepelných zdrojů, klimatizací a rekuperací, svým zákazníkům pomáhá také se získáváním dotací na vytápění. Propojením řemesla s moderními digitálními technologiemi zasazuje Topíte.cz topenářství do kontextu 21. století – novým i zkušeným topenářům vrací hrdost na obor, ve kterém působí, a zákazníkům umožňuje objednávat topenářské služby stejně snadno jako nákup s dovozem domů nebo odvoz na letiště.