Na otázky CzechIndustry odpovídá Jiří Hudec, Senior Operations Manager oddělení Change společnosti Amazon

Co vše si máme představit, když se řekne Amazon?

Rostoucí zájem o služby společnosti Amazon mezi českými zákazníky vyvrcholil na podzim roku 2014 započetím výstavby distribučního centra v obci Dobrovíz, nacházející se 16 km západně od Prahy. V pražském Karlíně má Amazon i korporátní kanceláře. V nich pracuje kolem tisícovky lidí, kteří se starají například o zákaznický servis, personalistiku, logistiku nebo informační systémy. Zajišťují odtud služby především pro evropské pobočky firmy, v některých případech i další regiony.

Distribuční centrum Amazonu je v České republice v provozu od roku 2015. Společnost zde za dobu svého působení investovala více než jednu miliardu eur a aktuálně zaměstnává přes 4 tisíce stálých zaměstnanců. Plně klimatizované distribuční centrum je díky svým 95 000 metrům čtverečním největší samostatně stojící průmyslovou budovou u nás. Svou rozlohou by distribuční centrum pojmulo 13 fotbalových hřišť. V budově je uloženo více než 20 milionů skladových položek, které jsou připraveny k odeslání zákazníkům. Naše distribuční centrum je součástí evropské sítě a obsluhujeme všechny evropské trhy. Samozřejmě vždy usilujeme o to, aby cesta k zákazníkovi byla co nejkratší, a tedy nejekonomičtější i nejekologičtější. Po tom, co zákazník klikne na tlačítko objednat a systém vyhodnotí, že zboží pojede právě od nás, jsme schopni zboží zpracovat již za 2,5 hodiny.

Společnost působí v České republice pět let. V živé paměti mám řadu „hodnověrných“ článků z té doby o tom, v jak s prominutím nelidských podmínkách pracují zaměstnanci Amazonu v Německu. Můžete se k tomu vyjádřit?

Bohužel, takové „zprávy“ patří k negativním stránkám internetu. Já osobně jsem nic podobného nezaznamenal. Amazon poskytuje jedno z nejmodernějších pracovišť na světě, spolu s konkurenceschopnými platy v oboru a řadou procesů a systémů navržených k zajištění pohody a bezpečnosti svých zaměstnanců. Je to transparentní společnost a nebojíme se ukazovat pracovní podmínky jak médiím, tak široké veřejnosti. V roce 2019 jsme celosvětově v našich budovách spustili program veřejných prohlídek, kde měli návštěvníci možnost na vlastní oči pracovní podmínky vidět a mluvit přímo s našimi zaměstnanci. Jen za rok 2019 jsme v naší budově v Dobrovízi u Prahy přivítali přes 5 tisíc návštěvníků. Na jaře loňského roku jsme veřejné prohlídky museli z bezpečnostních důvodů pozastavit, nicméně experimentujeme s dalšími formami, jak veřejnosti pracovní prostředí u nás ukázat.

Stálí i dočasní zaměstnanci mohou počítat s atraktivními mzdami. Počáteční plat na vstupních pozicích pro zaměstnance v Dobrovízi činí 160 korun za hodinu a pro vedoucí pozice 205 korun za hodinu. Mzdy zaměstnanců každoročně revidujeme a ověřujeme jejich konkurenceschopnost. Kromě konkurenceschopné mzdy dostávají zaměstnanci společnosti až 10% měsíční bonus za docházku a produktivitu. Společnost nabízí také širokou škálu benefitů, jako je životní pojištění, příspěvky na penzijní spoření, dopravu do zaměstnání zdarma na 24 autobusových linkách a 1 vlakové, obědy za 25 korun, slevy na nákup na amazon.de, podpora zaměstnanců na rodičovské dovolené včetně tzv. návratového programu, vzdělávací program Career Choice, který pokrývá až 95 % studijních nákladů a další. Zajímáme se také o psychické zdraví našich zaměstnanců a členů jejich rodiny, kteří mohou zdarma využít Amazon krizové linky.

Nicméně nedůvěra tím byla zaseta. Nakolik to ovlivnilo start společnosti v Česku?

Pokaždé, když vstupujeme do nové země, scházíme se s místními úřady a zastupiteli a vysvětlujeme, jak Amazon funguje. Co přinášíme pro daný region v oblasti zaměstnanosti, jsou to až tisíce nových pracovních míst a také, co přinášíme komunitám, ve kterých působíme. Jedním z hlavních programů je iniciativa Kindlotéka, jejímž cílem je podpora čtení u dětí v oblastech, odkud pochází naši zaměstnanci. Doposud získalo podporu 20 škol a institucí, kterým jsme darovali přes 110 e-čteček Kindle, více než 500 e-knih a 1 330 papírových knih.

A pokud jde o dnešek, jak je vnímána?

Společnost Amazon je stabilním zaměstnavatelem, který se stará o bezpečnost svých zaměstnanců. V časech pandemie, kdy mnoho lidí nemůže kvůli vládním nařízením vykonávat svou činnost, můžeme těmto lidem nabídnout práci. Týká se to například oblasti gastra. V minulém roce jsme pozorovali oproti těm předcházejícím vyšší zájem o práci u nás právě u lidí z tohoto oboru.

Amazon provozuje největší e-commerce platformu, která umožňuje podnikatelům prodávat své zboží do celého světa. To je samo o sobě úžasné, na druhou stranu to představuje nesmírné nároky na logistiku, práci s daty, dopravu a další. Co vše zahrnuje tento dobře seřízený stroj?

Součástí distribučního centra je řada technologických řešení, která pomáhají zaměstnancům s jejich každodenními úkoly od přijímání produktů od prodejců, přes hledání správného místa k jejich uskladnění až po vychystávání a přípravy objednávek a výběr vhodných obalů. Zdejší inovace usnadňují a zefektivňují práci všem pracovníkům a dodání zboží zákazníkům. V dobrovízském distribučním centru používáme například takové technologie, jako jsou automatické třídicí linky, robotická ramena, paletizátory, díky kterým se mohou naši pracovníci soustředit na podstatnější úkoly, optimalizační software pro vyskladnění položek, který pomáhá zaměstnancům zvolit tu nejkratší cestu při pohybu distribučním centrem, balící stanice s ergonomickým designem a algoritmem pro výběr správné velikosti krabice k zabalení objednávky. Pracovník balící linky tak nemusí vyzkoušet několik druhů obalů, než najde ten správný. V procesu SLAM je každá zásilka zvážena, abychom měli jistotu, že obsahuje správné položky a zároveň je vybrána nejvhodnější metoda doručení zákazníkovi.

Tato otázka souvisí s předcházející. „Činnost Amazonu stojí na čtyřech základních pilířích: orientuje se na zákazníky místo konkurence, investuje do rozvoje technologických inovací, plánuje v dlouhodobém horizontu a zaměřuje se na funkční a provozní dokonalost,“ přečetl jsem si na webových stránkách společnosti. Přibližte nám více jednotlivé oblasti.  

Zákazník je to, čím se řídíme. To je pro nás to zásadní, co chceme vidět. Neřešíme, co se děje okolo. Pro nás je důležité dělat to, co si myslíme, že pro zákazníka má nějakou přidanou hodnotu. Do toho má smysl investovat, a na základě toho se snažíme zkvalitnit celý proces.

Co se týká technologií, můžeme zde například vypíchnout investici do elektrických dodávek. V rámci klimatického závazku jsme objednali 100 000 nových elektrických dodávek od americké společnosti Rivian – jedná se o největší objednávku elektrických dodávek vůbec. Těmito auty již v tomto roce začínáme balíčky našim zákazníkům distribuovat. Do roku 2030 jich budeme mít na silnicích všech 100 000 a ušetříme tak planetu o miliony metrických tun uhlíku ročně. U našich pracovišť se také nacházejí další stovky nabíjecích stanic, které mohou naši zaměstnanci využívat.

Co se týká funkčnosti a plánování, náš klimatický závazek a to, jak ho plníme, je opět dobrým příkladem. Investujeme třeba do zdrojů obnovitelné energie. Amazon a AWS v roce 2019 oznámili sedm nových projektů v oblasti obnovitelné energie v Evropě.

Společnost zaměstnává v České republice okolo 4000 zaměstnanců na plný úvazek. To rozhodně není málo. Není to jen o platu, aby se cítili dobře ve firmě. Co vše jim poskytuje takříkajíc navíc?

Nebyli bychom schopni najmout kolem 4000 stálých zaměstnanců na tak konkurenčním trhu, jaký je v České republice, pokud bychom nenabízeli tak atraktivní kompenzační balíčky a možnosti kariérního růstu, jaké dnes nabízíme. Všechna pracovní místa, která jsme vytvořili, nabízejí konkurenční plat a velmi lákavé výhody, včetně soukromé lékařské péče, bezplatné dopravy, dotované stravy, životního pojištění, příspěvků a dovolené navíc během mateřské a rodičovské dovolené a program pomoci návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené, stejně jako již zmíněný inovativní vzdělávací program Carrer Choice.

Je pro nás také nesmírně důležité, aby se naši spolupracovníci cítili v zaměstnání bezpečně. Jak vyplývá z povahy práce v distribučním centru, nelze ji provádět v režimu home office. Proto jsme od začátku pandemie v distribučním centru v Dobrovízi zavedli více než 150 nejrůznějších bezpečnostních opatření. Jen v České republice má společnost k dispozici více než 1 milion párů ochranných rukavic, přes 1,9 milionu roušek, 3,4 milionu dezinfekčních ubrousků a tisíce litrů desinfekčních gelů na desinfekci rukou.

Digitalizace procesů si vyžaduje spoustu odborníků. Získáváte je pouze z externích zdrojů nebo si je i vychováváte?

V interních strukturách bylo od začátku působení firmy povýšeno již více než 1 tisíc zaměstnanců. Hledání talentů v Amazonu probíhá prakticky celoročně v rámci procesu ročního hodnocení. Z každého týmu vybereme top talenty, jejichž potenciál dále řešíme s kolegy na mezinárodní úrovni, což nám umožňuje zachovat balanc v požadavcích na danou pozici na všech trzích, kde Amazon působí.

Jak se podle Vás bude vyvíjet logistika v souvislosti s předcházejícím rokem?

Logistická centra budou stále více přecházet na robotiku, aby se činnosti, které jsou fyzicky náročné nebo repetitivní, dělaly rychleji. Velice obtížné je zatím strojové balení, protože každý předmět má jiné rozměry a jiné požadavky na balení. I to ale začíná.

V současnosti veškeré dění ovlivňuje pandemie. Jak velké problémy společnosti způsobuje, jaká opatření jste přijali s cílem minimalizovat její dopady?

V našich budovách po celém světě jsme zavedli řadu preventivních zdravotních opatření pro zaměstnance. Nově pracovníky testujeme antigenními testy přímo na pracovišti. Dále jsme výrazně navýšili rozsah úklidu celé budovy i svozových autobusů. Před vstupem do budovy bezdotykově měříme všem osobám teplotu. Plošně poskytujeme ochranné pracovní pomůcky všem zaměstnancům. Všechny je instruujeme, aby zůstali doma, pokud se necítí dobře a upravili jsme pravidla docházky tak, aby toto podporovala. Zajišťujeme svozovou dopravu pro zaměstnance ve zintenzivněném režimu tak, aby obsazenost byla maximálně 1 zaměstnanec na dvojsedačce pro zajištění dostatečné bezpečné vzdálenosti a mnoho dalších.

Jen v roce 2020 jsme vyčlenili věc ve společnosti 11,5 miliardy dolarů na iniciativy a bezpečnostní opatření související s COVID-19, abychom našim zaměstnancům zajistili bezpečné pracovní prostředí a dopravili zboží k zákazníkům.

Pařížská dohoda si klade za cíl čelit globálnímu oteplování. Spojené státy ji za minulého prezidenta vypověděly, nicméně to neznamenalo, že by se proces dekarbonizace v zemi zastavil. Protože se této problematice věnuji, tak z dostupných pramenů vím, že v mnoha oblastech jsou za oceánem dál než Evropská unie. Když se řekne Amazon a udržitelný rozvoj, co to konkrétně představuje?

Amazon se zavázal využívat 100procentně obnovitelnou energii napříč všemi trhy do roku 2040, 10 let v předstihu Pařížské dohody. Jen pár dalších příkladů našich iniciativ:

  • S programem “Shipment Zero” chceme dosáhnout karbonové neutrality u všech našich zásilek. V roce 2030 již v 50 % z nich.
  • V rámci našeho závazku objednal Amazon 100 000 již uvedených nových elektrických dodávek od americké společnosti Rivian – jedná se o největší objednávku elektrických dodávek vůbec. Těmito auty začneme balíčky zákazníkům distribuovat již v tomto roce. Do roku 2030 jich budeme mít na silnicích všech 100 000 a ušetříme tak planetu o miliony metrických tun uhlíku ročně.
  • V celé Evropě naši doručovací flotilu tvoří již stovky elektrických dodávek nebo dodávek s pohonem na zemní plyn. V některých městských oblastech používáme k doručování také elektrická kola. U našich pracovišť se nacházejí další stovky nabíjecích stanic, které mohou naši zaměstnanci využívat.
  • V našich provozech používáme široký a vědecky podložený přístup k měření a snižování emisí uhlíku. Prostřednictvím iniciativy Amazon Sustainability Data Initiative navíc poskytujeme přístup k velkým datovým sadám v cloudu, což pomáhá vědcům a inovátorům řešit mnoho výzev v oblasti udržitelnosti.

Jak se řeší ve společnosti energetická efektivita – vždyť digitalizace v komplexu je obrovský žrout elektrické energie a její spotřeba v oboru roste exponenciálně…

Budova distribučního centra v Dobrovízi je oceněna certifikátem Excellent by BREEAM České rady pro šetrné budovy jako jedna z nejekologičtějších staveb poslední dekády v České republice. V tomto ohledu vyniká především minimální spotřebou vody, elektřiny, tepla a nízkými emisemi oxidů dusíku z plynového topení.

Celosvětově investujeme do projektů obnovitelné energie, v roce 2019 jsme společně s AWS oznámili sedm nových projektů v Evropě. Tyto obnovitelné větrné a solární projekty doručí čistou energii do sítí v Irsku, Velké Británii, Švédsku, Španělsku, a to bez nákladů pro spotřebitele v těchto zemích. Dohromady tyto projekty dosahují až 572 MW.

Řada firem napříč světem se zavazuje k bezemisní výrobě, čehož chce dosáhnout tím, že jako protiúčet se zasadí o výsadbu lesů či pralesů, které by měly spotřebovat množství kysličníku uhličitého, který jejich výrobou vznikne. V Amazonu jdete jinou cestou…

Podílíme se na Klimatickém slibu. Tímto slibem jsme se zavázali k dosažení stoprocentní uhlíkové neutrality do roku 2040 – tedy ještě deset let předtím, než udává Pařížská dohoda.
Jedná se o globální závazek a v Evropě na jeho naplnění usilovně pracujeme – do roku 2025 chceme užívat pouze udržitelné zdroje energie a do roku 2040 dosáhnout uhlíkové neutrality. V každé zemi, ve které působíme, podnikáme zásadní kroky k redukci naší ekologické stopy.
Jsme zavázáni k tomu být lídry, ale nedokážeme to sami – musí to být společné úsilí. Chceme, aby se na naši cestu přidali další společnosti a pomohli nám věci měnit. Každý rok doručíme více než 10 miliard zásilek a věříme, že pokud dokážeme dosáhnout cílů Pařížské dohody o deset let dříve my, dokáží to všichni.

Na závěr bych se chtěl zeptat, jak se bude společnost rozvíjet v tomto desetiletí v České republice a zda je před námi zelená budoucnost?

Amazon v Česku je součásti globální sítě Amazon a náš klimatický závazek platí proto i zde. Mnoho našich zařízení napříč Evropou, Spojenými státy a Indií jsou poháněny solární energií, přičemž střešní instalace může zajistit téměř 80 procent nutné energie k provozu. Nedávno jsme také dosáhli našeho cíle nainstalovat solární panely na 50 střech po celém světě, což se nám podařilo více než rok před plánovaným termínem. Nyní jsou v realizaci další projekty například v Singapuru a dalších regionech.

Zdroj: časopis CzechIndustry 1/2021