Značku Bosch jistě znáte díky produktům z oblasti domácích spotřebičů, elektrického nářadí či autopříslušenství. Ale to není vše! Jednou z divizí této značky je i Bosch Termotechnika, která se zabývá výrobou a prodejem zdrojů tepla a teplé vody. S kvalitou a spolehlivostí značky Bosch se tak můžete potkat i u plynových či elektrických kotlů, tepelných čerpadel a v neposlední řadě i u parních a teplovodních kotlů využívaných v komerčních a průmyslových objektech.

Bosch pro rezidenční vytápění (domácnosti)

Divize Bosch pro rezidenční vytápění nabízí širokou škálu výrobků do vašich domácností. Prostřednictvím našich prodejních a instalačních partnerů vám dokážeme navrhnout a zajistit vhodné řešení zdroje tepla a teplé vody. V našem sortimentu najdete tepelná čerpadla, plynové a elektrické kotle, solární systémy i různé typy ohřívačů vody. Zaměřujeme se na výrobky ve výkonu od 2 do 50 kW.

Mezi naše TOP produkty bezpochyby patří tepelné čerpadlo Bosch Compress 7000i AW. Při svém provozu využívá obnovitelné zdroje energie a invertorovou technologii. Díky této speciální technologii tak můžete významně snížit své provozní náklady. Velkou výhodou je, že kromě vytápění umí i chladit, což jistě oceníte během horkých letních dnů. Dalšími výhodami jsou tichost venkovní jednotky a možnost propojení tepelného čerpadla s aplikací, pomocí které můžete na dálku měnit nastavenou pokojovou teplotu či teplotu teplé vody.

Pokud však preferujete vytápění plynem, doporučujeme například kondenzační kotle Bosch Condens 8700i W, které jsou k dispozici v provedení pouze pro vytápění s možností připojení nepřímo ohřívaného zásobníku nebo v kombinovaném provedení s průtokovým ohřevem. Se  svým výkonem 3 – 30,2 kW jsou vhodné pro vytápění rodinných domů i bytových jednotek. Překvapit vás může i fascinující design v bílé a černé variantě a jednoduchá obsluha pomocí barevného displeje s dotykovým ovládáním. Kotel lze snadno bezdrátově propojit s chytrou regulací Bosch CT 200 EasyControl. Další výrobky a podrobnější informace najdete na stránkách www.bosch-vytapeni.cz.

Bosch pro komerční a průmyslové vytápění

Další specializací značky Bosch je zajištění energie ve velkých objektech, jako jsou například ubytovací zařízení (hotely, nemocnice, věznice), výrobny (v oblasti potravinářství i strojírenství) a velké průmyslové teplárny a elektrárny. Energii pro všechny velké objekty je možné vytvořit pomocí našich parních a teplovodních kotlů. Ke každému projektu přistupujeme individuálně a pomáháme najít vhodné řešení, které nejlépe splní vaše požadavky. Zároveň se zaměřujeme na rekonstrukce kotelen a s tím spojené zvýšení efektivity provozu a snížení emisí CO2.

Ukázkou naší kvalitní a spolehlivé práce jsou úspěšné projekty, mezi které patří například Teplárna Písek, a.s., Iveco Bus nebo Poděbradka, a.s.

V posledním zmíněném projektu byly instalovány dva parní kotle Bosch UNIVERSAL U-MB s parním výkonem do 2 000 kg/h. Tyto kotle se vyznačují úzkou konstrukcí, která umožňuje jednoduchou dopravu a snadnou instalaci i do stísněných prostor. Zároveň mají nenáročnou údržbu a obsluhu, nízké emise a stálý tlak páry i při střídavých zátěžích. Tyto všechny aspekty ocenila Poděbradka, a.s., při procesech přípravy teplé vody, cukerných roztoků či různých čistících procesů a při výrobě a stáčení nápojů. Při návrhu nového zdroje páry se kladl důraz na plně automatizovaný řídicí systém, kterým lze dosáhnout velkých úspor. Použitím tohoto konceptu řešení se dosáhlo plánovaných provozních úspor i uživatelského komfortu.


Obr. Parní kotle Bosch UNIVERSAL U-MB ve výrobně Poděbradka, a.s.

Další výrobky a podrobnější informace najdete na stránkách www.bosch-industrial.com/cz/

Obr na úvod: Tepelné čerpadlo Bosch Compress 7000i AW

Zdroj: časopis CzechIndustry 1/2021