Česká firma Topíte.cz, která propojuje tradiční řemeslo s novými technologiemi, nově nabízí společně se samotnou montáží topného zařízení také možnost vyřízení patřičné dotace. Stačí, aby zákazník na webu vyplnil základní údaje, a Topíte.cz pro něj najde vhodný dotační program a zároveň pomůže zařídit všechny kroky k jeho získání. Pro Topíte.cz tak jde o první dosažený milník z plánovaného rozšíření nabídky služeb, která bude v budoucnu nově zahrnovat například aplikaci pro servis, online kalkulaci pro pořízení klimatizací nebo intuitivní kalkulačku nákladů za vytápění.

V Praze se dle nové vyhlášky zakazuje topit uhlím, briketami a koksem v kotlích, které nesplňují vhodnou emisní třídu, už o 1. října letošního roku. Od 1. září 2022 pak hrozí finanční postih 50 tisíc korun všem uživatelům kotlů tzv. 1. a 2. emisní třídy i mimo hlavní město. Všichni majitelé zařízení, která nesplňují příslušné parametry, přitom mají nárok požádat o příslušnou, tzv. kotlíkovou dotaci. Ta pokryje část nákladů na koupi nového topného zařízení. S tímto procesem nově může zásadně pomoci firma Topíte.cz.

„Probíhá to jednoduše: zákazník nejprve vyplní základní údaje na webu, my pomůžeme s vyhledáním vhodného revizního technika, který zjistí stav věcí, načež klientovi zašleme nabídku na nové vytápěcí zařízení. Samozřejmě s plným přizpůsobením zákazníkovým finančním možnostem. Následně za klienta podáme žádost o kotlíkovou dotaci na kraj – a posléze instalujeme nový kotel či čerpadlo,“ přibližuje proces žádosti o dotace a následné výměny zařízení Daniel Helcl, zakladatel a CEO Topíte.cz.

Vyřízení dotací firmou Topíte.cz je sice zpoplatněné, ale poplatek 7 tisíc korun se klientovi vrátí. A to v případě, že si zákazník od této firmy nechá nainstalovat nový tepelný zdroj. „V takovém případě bude částka v konečném vyúčtování bez zmiňovaného poplatku. Bohužel jsme jej museli zavést proto, aby lidé nezneužívali snadného vyřízení dotací přes náš portál,“ potvrzuje Helcl.

Jako bonus revize, bez které hrozí pokuta

K získání kotlíkové dotace je mimo jiné zapotřebí provést revizi starého kotle. „Revizní zprávu samozřejmě umíme pro klienta zajistit – seženeme mu vhodného revizního technika,“ dodává Helcl. Revize byly povinné v letech 2016 a 2019, spousta majitelů kotlů je však navzdory tomu neprovedla. Od roku 2020 se všechny revize evidují v celostátním systému Espop, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že zanedbané revize budou postihovány podle zákona. Laxním majitelům starších topných zařízení tak hrozí pokuta až ve výši 50 tisíc korun. Topíte.cz umí pomoci s výměnou tepelného zdroje a příslušnou dotací také klientům, kteří topí elektrokotlem nebo lokálními topidly. Ty se dají vyměnit za tepelné čerpadlo v rámci programu Nová zelená úsporám.

Firma se rozrůstá

Topíte.cz zároveň vyvíjí mobilní aplikaci, která primárně pomůže interním procesům ve firmě, ale také zjednoduší komunikaci se zákazníky. Značně urychlí a usnadní předávání důležitých informací a přidá k servisu zajímavé funkce, jako rozšířenou realitu, kdy si lidé budou moci například zobrazit, jak bude daná místnost vypadat po instalaci.

V delším časovém horizontu má firma v plánu expandovat i do zahraničí, konkrétně do Polska, na Slovensko a do Maďarska. V druhé polovině letošního roku pak přijde na řadu komplexní softwarové řešení pro instalační týmy a servisní techniky. Topíte.cz se zároveň netají vizí rozšířit spektrum nabízených služeb o další řemesla.