Nízkouhlíkové sedadlo je milníkem ve strategii udržitelnosti společnosti Yanfeng

Dodavatel automobilového průmyslu Yanfeng vyvinul nové udržitelné sedadlo. Sedadlo Reco Seat společnosti Yanfeng nově definuje ekologická řešení pro interiéry vozidel – od použitých materiálů až po sníženou uhlíkovou stopu výrobku – a představuje důležitý krok ve strategii udržitelnosti společnosti. Díky použití inovativních a recyklovaných materiálů, od pěny až po kovovou konstrukci, snižuje sedadlo Reco Seat emise CO2 až o 40 % ve srovnání s běžnými sedadly.

Důležitý milník ve strategii udržitelnosti společnosti Yanfeng
​Reco, zkratka pro „Recycle + Eco“, představuje významný krok vpřed směrem k cílům společnosti v oblasti ochrany klimatu. Mezi tyto cíle patří využívání recyklovaných surovin a lehkých stavebních prvků, které výrazně snižují emise uhlíku a uhlíkovou stopu výrobků (PCF).

„Jsme odhodláni poskytovat inovativní a udržitelná řešení pro interiéry vozidel. Vývoj nového sedadla Reco je důležitým milníkem v naší strategii udržitelnosti a naším příspěvkem k omezení globálního oteplování na 1,5 °C v souladu s cíli Pařížské dohody“, říká Uwe Borchers, viceprezident a generální ředitel Yanfeng Seating pro Evropu a Jižní Afriku.

Inovativní materiály šetrné k životnímu prostředí
Jedním z hlavních bodů strategie udržitelnosti společnosti Yanfeng je používání inovativních, udržitelných materiálů. Sedadlo Reco je vyrobeno z několika materiálů, včetně polyetylentereftalátu (PET), polyuretanu (PU), recyklované pěny, termoplastické pěny, ekologicky šetrné kovové konstrukce, lehkého potahu opěradla z PET s optimalizovanou hmotností a hybridního sedáku.

Potah sedadla z PET-PU je vyroben ze 100% recyklovaných lahví od nealkoholických nápojů, což snižuje emise uhlíku o více než 20 %. Pěna použitá pro sedadlo a opěradlo Reco Seat je také šetrná k životnímu prostředí. Kombinace recyklované a termoplastické pěny zajišťuje komfortnější sezení a lepší oporu ve srovnání s běžnou polyuretanovou pěnou. Kromě toho se při výrobě a tvarování pěny používá průmyslová odpadní vodní pára, která výrazně snižuje spotřebu energie a emise.

Výrazná úspora emisí ve výrobku díky recyklované oceli a zelené energii

Společnost Yanfeng spolupracuje s ocelářskou společností, aby zajistila, že sedadlo Reco Seat nabízí významné snížení emisí CO2 z výrobku. Použití až 100 % ocelového šrotu jako suroviny a využití ekologické elektřiny při výrobě kovové konstrukce z recyklovaného kovu snižuje uhlíkovou stopu výrobku o více než 60 %. Skořepina sedadla je vyrobena z vysoce pevného recyklovaného plastu. Nahrazuje běžnou kovovou skořepinu sedadla a tím také naplňuje cíl společnosti nahradit ocel plastem.

Pro dosažení lehkého, dynamického a udržitelného designu je na kryt opěradla použit recyklovaný PET. Hybridní sedák navíc využívá místo kovu vysokopevnostní recyklované kompozitní materiály, což snižuje uhlíkovou stopu výrobku o 20 %. To také umožňuje větší výběr technik povrchové úpravy.

„Reco Seat je v současné době ve fázi vývoje. Je to vynikající příklad výrobku, na kterém můžeme demonstrovat naše odborné znalosti a vést dialog s našimi zákazníky o udržitelnosti a oběhovém hospodářství. Společně s naším týmem pro vývoj sedadel a kolegy z oblasti inovací pracujeme na udržitelných řešeních pro příští generaci vozidel,“ dodává Borchers.