Společnost ALPHA CZECH představila novinku v oblasti termoizolací – reflexně izolační nátěr, který je díky svým vlastnostem vhodný nejen do stavebnictví, ale též do průmyslu a domácností. Tento inovativní nátěr je založen na unikátním pojivu s obsahem mikrosfér, díky nimž dokáže odrazit 93,5 % dopadajícího tepelného záření a zbytek pohltit a snižovat tak teplotu ošetřených předmětů.

Reflexně izolační nátěr THRcoating je ryze český výrobek, vyvinutý společností ALPHA CZECH ve spolupráci s univerzitou v Pardubicích. „S technologií jsem se seznámil v USA, kde jsem v té době pracoval. Když jsem se pak vrátil do Česka, dal jsem dohromady tým lidí a spolu jsme během několika let vytvořili nátěr pro užití v průmyslových provozech,“ říká Peter Vavrda, CEO ALPHA CZECH. Unikátnost tohoto řešení tkví v tom, že je možné nátěr aplikovat bez odstávky provozu na povrchy o teplotě až +220 °C. Tu lze tak účinně snižovat až pod hranici 40 °C, což je dle BOZP bezpečná teplota, aby si člověk nezpůsobil žádné zranění, pokud s nimi přijde do kontaktu. „Podstatné je i to, že se ihned projeví případné úniky médií z potrubí, kde je nátěrová hmota aplikována. Není tedy potřeba rozebírat celou izolaci a hledat místo úniku,“ dodává. Dalšími výhodami v tomto případě jsou i rychlost aplikace, možnost izolovat armatury, malý objem a malá hmotnost nátěrové hmoty.

Funkčnost nátěru byla otestována ve spolupráci s nezávislým odborníkem na nové technologie Ing. Oldřichem Pelikánem, MBA. Dále také ORLEN Unipetrol RPA na rafinérii Litvínov. Ošetřoval se povrch víka průlezu DN600 odplynovače EG-1201 o počáteční teplotě bezmála 125,9 °C. „Celkově se na víko nanesly 3 vrstvy hmoty o celkové tloušťce 3-4 mm a teplota klesla na 2528 °C a lze tedy říci, že tato technologie plní svou funkci. Zároveň je kovový povrch ošetřen a nedochází k jeho další degradaci,“ doplňuje Oldřich Pelikán.

Reflexně izolační nátěrové hmoty však lze používat i ve stavebnictví pro ošetření fasád i střešních plášťů, přičemž princip je opět stejný. Téměř veškeré sluneční záření dopadající na povrch se od něj odrazí zpět, čímž se zabrání jeho přehřívání. Střešní krytiny se dokážou v horkých měsících rozpálit i na +70 ˚C. Veškeré toto teplo pak sálá do okolí a v případě městské zástavby velmi rychle dochází k přehřívání prostředí. Nátěry však odrážejí záření směrem do atmosféry a nedochází tak k tvorbě teplotních ostrůvků. A v zimě naopak brání únikům tepla z interiéru ven tím, že neuvolňují teplo do chladného venkovního prostředí. Technologie však dobře poslouží i v interiérech běžných domácností, kde funguje úplně stejně jako klasická tepelná izolace. Zvyšuje tepelný komfort v místnostech tak, že odráží unikající teplo zpět do vytápěného prostoru. „Jedná se o interiérové, fasádní a nátěry střešního opláštění. Nátěry jsou paropropustné, ale tepelně izolující. To způsobuje, že se vlhkost ve vzduchu na ošetřené (teplé) ploše nesráží, čímž se zabrání vlhnutí zdiva a následnému vzniku plísní,“ konstatuje Peter Vavrda.

Nátěr lze použít např.: pro městskou teplárnu.  Po očištění povrchu následuje základní nátěr.

Nátěry lze aplikovat až do teploty povrchu 220 °C. Je třeba provést 4 nátěry o celkové tloušťce 4 mm. Nejvíce času zabere příprava. Vlastní nátěr cca 10 m2 je hotov za 2 hodiny.

Reflexně izolační nátěry jsou nátěrové hmoty složené z pojiva a plniva v podobě keramických či skleněných mikrosfér o velikosti několika desítek mikronů.

Reflexní a izolační vlastnosti má nátěr díky mikrosférám obsaženým v disperzi. Mikrosféry jsou duté skleněné nebo keramické kuličky o velikosti několika mikronů. Pro představu 1000 µ (mikronů) = 1 mm. Mikrosféry vytvářejí stabilní dutiny, což má za následek nízkou tepelnou vodivost a jsou nehořlavé. Snižují hustotu a váhu nátěrové hmoty.

Čím je větší množství mikrosfér, tím jsou lepší reflexně izolační vlastnosti nátěrové hmoty. Tedy proto jeden litr nátěrové hmoty THRcoating váží kolem půl kilogramu.

Výrobky lze tónovat vodou ředitelným pigmentem.

Produktové řady pro domácnost a stavebnictví se aplikují ve dvou až třech vrstvách. Jedná se o poměrně tenké nátěrové filmy, tedy nátěr nemá větší tloušťku než 300µ (mikronů) / 0.3mm, tedy ani ne půl milimetru.
Nátěr by se dal použít i pro maloodběratele. Zatím je nejmenší balení nátěru 5 l.

O ALPHA CZECH

Společnost se od přelomu roku 2017/2018 (do roku 2020 jen Peter Vavrda jako fyzická osoba) specializuje na vývoj a výrobu tepelných izolací nátěrem. Je českým výrobcem reflexně izolačních nátěrů pro průmysl a stavebnictví. Reflexně izolační nátěry díky svým vlastnostem brání úniku tepla a chladu a snižují energetickou bilanci objektů. Zároveň prodlužují životnost zařízení a budov.

Jaromír Hampl

Foto: ALPHA CZECH