Na konferenci Kroky k udržitelnému stavebnictví, která byla součástí veletrhů For Garden, For Interior a Design Shaker, se představilo množství materiálů reagujících na požadavek udržitelnosti. Na jedné straně ty ryze přírodní, jako například sláma či konopí, na straně druhé rozličné recykláty z použitých stavebních materiálů. Odborníky však mimořádně zaujal materiál resysta, který mezi ostatními vyčníval svojí univerzálností: využít se dá totiž jak ve stavebnictví, tak v interiérech nebo na zahradách.

Klíčovou surovinou pro výrobu resysty jsou slupky od rýže: z nich získává materiál své unikátní vlastnosti. Slupka chrání rýži před pronikáním vlhkosti a slunečního záření, takže výrobky z resysty mají stoprocentní odolnost proti vodě a ani dlouhodobé působení slunce nemění jejich vzhled. Voda se do resysty nevsakuje, výrobky tudíž nebobtnají, nehnijí, netvoří se na nich plísně ani houby. Právě díky této mimořádné odolnosti je resysta perfektní náhradou dřeva všude tam, kde by jinak voda po několika letech vykonala své.

Přirozeně tak nachází uplatnění hlavně tam, kde je vyžadován materiál příjemný na vzhled i na dotyk, ale zároveň má odolat působení vody. V interiéru to jsou typicky koupelny, sauny nebo vířivky. Na zahradě pak venkovní kuchyně, terasy, ploty či palubky u bazénu. Ve stavebnictví jsou to zejména domovní fasády. A jelikož ani agresivní mořská voda na resystu nestačí, využívá se hojně v loďařském průmyslu nebo pro různá mola.

 „Resystu vyvinuli němečtí inženýři, jejichž cílem bylo přijít s materiálem, který nahradí zejména tropické dřevo. To se povedlo a díky resystě můžete mít krásný nábytek, pro jehož vznik ale nemusel být pokácen jediný strom z deštných pralesů. Navíc, díky provedeným testům, máte garanci trvanlivosti 80 let,“ říká Petr Vach ze společnosti Limany, která materiál do Česka dováží.

Další mimořádnou vlastností, která resystu odlišuje od jiných udržitelných materiálů, je tepelná tvarovatelnost. Možnosti tvarování jsou takřka nekonečné a ještě rozšiřují univerzálnost použití.

Veškeré výrobky z resysty jsou také 100% recyklovatelné. Jsou jednoduše rozřezány a vráceny do výrobního procesu. Starý produkt z resysty se tak vždy může stát novým produktem.

Distributorem materiálu resysta na českém trhu je společnost Limany s.r.o., která je od roku 2015 oficiálním obchodním zastoupením firmy Resysta International. Limany zároveň spolupracuje s českými designéry, kteří z resysty vytvářejí rozmanité inovativní produkty.

Klíčové vlastnosti materiálu resysta:

 • Trvale vodotěsný a odolný proti povětrnostním vlivům – může být instalován i ve vodě
 • Odolný vůči soli a chlorové vodě
 • Trvale odolný proti UV záření – nevybledne
 • Protiskluzový – ideální pro paluby lodí a terasy
 • Netvoří se třísky a netrhá se
 • Odolný proti tvorbě plísní a hub
 • Odolný proti termitům a jiným škůdcům
 • Tepelně tvarovatelný
 • Snadná instalace
 • Snadná údržba
 • Některé výrobky splňují velmi vysoké třídy požární ochrany – certifikace IMO
 • Udržitelný a recyklovatelný