Na tuzemský trh přichází dlouhotočný automat XD20/26III jihokorejského výrobce Hanwha. Šestiosý CNC stroj švýcarského typu zvládne maximální obráběcí průměr 26 mm. Automat je vybavený nejnovějším řídicím systémem Fanuc včetně prémiových softwarových funkcí a pro svou přesnost je ideální především pro automobilový, elektrotechnický a lékařský průmysl, které vyžadují nízkou chybovost. Výhradním dealerem značky Hanwha v České republice je společnost Profika.

Výrobce Hanwha je technickým etalonem mezi výrobci dlouhotočných automatů SWISS TURN TYPE. Oproti běžným výrobcům vyniká především vyšší dynamikou (HD dynamik) a stálou a výrobně bezpečnou přesností.  „CNC automaty švýcarského typu jsou určené pro výrobu malých nebo středně malých výrobků z tyčového materiálu, kde je kladen velký důraz na rychlost výroby a přesnost,“ vysvětluje Jakub Kaufman ze společnosti Profika.

Jeden třítunový kus litiny

CNC dlouhotočné automaty modelové řady XD26III jsou dynamické obráběcí stroje pro velice produktivní a vysoce přesné obrábění. Jsou vždy vyrobené z jednoho kusu bohatě žebrované litiny, váha stroje dosahuje tří tun. Delší a plynule řízené rozjezdy umožňují následnou automatizaci i jiné aplikace pro ještě větší komfort a univerzálnost použití.

Součástí stroje je vyjímatelná sestava poháněného vodicího pouzdra. Výhodou je, že pouzdro lze demontovat uživatelsky. Stroj je potom určen k nasazení do produkční výroby, stejně jako jiný špičkový CNC soustruh pracující bez vodicího pouzdra. Snadno lze obrábět vkládané obrobky, zpracovávat zbytky tyčí, nebo využít některou z robotických jednotek, které máme k dispozici.

U automatu byla optimalizována zadní nástrojová jednotka (osa Y2), kam lze upnout větší počet nástrojů (8-11 pozic). Modulární průmyslová převodovka umožňuje využití maximálního krouticího momentu, bez omezení a zvyšuje životnost poháněných nástrojových jednotek.

Vzdálený monitoring a lámání třísek je samozřejmostí

Stále více zákazníků chce mít proces výroby pod kontrolou i mimo prostor továrny, například prostřednictvím mobilních telefonů. Hanwha to umožňuje pomocí softwaru Hi-CPS. Tato funkce slouží k inteligentnímu vzdálenému monitorování stroje všude tam, kde je připojení k internetu, tedy z PC nebo mobilního telefonu. Shromažďuje k analýze, mimo zatížení stroje, mnoho dalších dat od jednotlivých CNC strojů stejného výrobce.

Při výrobě vzniká poměrně nebezpečný odpad – dlouhé a nelámavé kovové třísky, které mohou způsobit nabourání stroje a nepřesnosti při výrobě. Automaty švýcarského typu pro prevenci problémů používají vlastní softwarovou nástavbu „PCRIII – řízené lámání třísky“. „Po dlouhodobém vytestování dodáváme výhradně k našim dlouhotočným automatům tuto osvědčenou funkci určenou pro zlámání dlouhých třísek. Odstraňuje je z prostoru vyrábění a eliminuje možné problémy, čímž prodlužuje životnost nástrojů. Vyšší spolehlivost výroby umožňuje také lépe automatizovat výrobu,“ říká Kaufman.

Profika vyprodává sklad, celou řadu strojů nabízí se slevou

Profika otevírá nový sklad strojů, ty ze staršího proto vyprodává a nabízí je za výrazně výhodnější ceny. Zájemci tak mohou pořídit stroje od nejmenšího průměru tyče například dlouhotočný automat Hanwha XD10Y až po vlajkovou loď mezi Swiss Turn, tříkanálový stroj STL42HN do průměru tyče 42 mm. Všechny nabízené stroje jsou s protivřetenem s velkým množstvím nástrojových jednotek včetně poháněných a podavačem tyčí. Více najdete na www.profika.cz.