Počet svítidel v tuzemských domácnostech roste. Během posledních čtyř let vzrostl v domácnostech počet svítidel o 12,6 milionu na současných 55 milionů. Jen za loňský rok nárůst činil 1,2 milionu (viz graf). Vyplývá to z průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1223 respondenty.

„V průměru má každá česká domácnost zhruba 13 svítidel. Největší dynamika růstu je patrná zejména u malých svítidel, tedy různých lamp, lampiček či malých stropních a nástěnných svítidel. Malá svítidla tvoří 68 procent z celkového počtu svítidel v domácnosti,“ shrnuje výsledky průzkumu Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.

Svítidel v domácnostech přibývá, zejména těch malých doplňkových

Češi o osvětlení domácnosti více přemýšlejí, což se projevuje jejich vyšším nákupním apetitem, který bude pokračovat i letos. Celkově tuzemské domácnosti plánují letos nakoupit 4,8 milionu svítidel, což představuje zhruba jedno na domácnost (viz graf).

Růst stimuluje zejména široká nabídka cenově dostupných svítidel v kombinaci s úspornými světelnými zdroji, zejména LED diodami. Spotřebitelé se nebojí s osvětlením experimentovat a kombinovat různé typy osvětlení.

„Nejvíce přibývá různých druhů LED svítidel, která technologicky vyspěla a nabízejí se v řadě podob, zejména jako doplňkové osvětlení v různé svítivosti a barvách světla. Lidé si je umisťují nejčastěji do obývacích pokojů, ložnic a kuchyní. Snaží se tím dosáhnout lepšího světelného komfortu,“ vysvětluje Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.

Vysloužilá svítidla se musí recyklovat, do popelnice nepatří

S tím, jak roste počet nových svítidel v domácnostech, roste i počet starých, vysloužilých. Od loňského roku navíc platí povinnost odevzdávat vysloužilá svítidla k recyklaci i pro domácnosti. „Mezi elektroodpad patří nejen vyřazené úsporné zářivky či LED žárovky, ale i vyřazená svítidla,“ vysvětluje Zuzana Adamcová. Vysloužilá svítidla i světelné zdroje lze odevzdat k recyklaci prostřednictvím více než 4400 sběrných míst. „Ve sběrných dvorech obcí, v obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech i nákupních centrech nebo na obecních a městských úřadech,“ uzavírá Zuzana Adamcová.

Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz nebo pomocí mobilní aplikace „Kam s ní?“, která je dostupná pro platformy Apple (iOS) a Android. S recyklací elektrozařízení pomáhá i nová mobilní hra Zrecykluj to! Jejím cílem je zábavnou formou širokému publiku vysvětlit, že elektroodpad nepatří do popelnice, ale na sběrné místo, odkud se dostane k recyklaci. Hra je ke stažení zdarma pro platformy Apple (iOS) a Android.