Užitek ze solární energie pro domácnosti nebyl nikdy tak výrazný jako nyní v souvislosti s růstem ceny elektřiny. Společnost Yello nabízí instalaci malé solární elektrárny na klíč a k ní službu Férová baterie, která provozovateli umožní čerpat přebytky vyrobené elektřiny kdykoliv během roku.
Solární energie patří mezi nevyčerpatelné energetické zdroje a zároveň její využití nemá negativní dopady na životní prostředí. Proto se fotovoltaické panely v poslední době stále častěji objevují i na střechách rodinných domů – a nejen u novostaveb. Tento způsob výroby elektřiny je perspektivní a nabízí jednoznačné benefity. Mezi ty nejdůležitější patří snadná a rychlá instalace, energetická soběstačnost, a především možnost využívat elektřinu zadarmo, což je i jakási pojistka před růstem její ceny, který odborníci nadále předpovídají. „Tyto tři výhody jsou důvodem, proč v Česku kontinuálně roste počet nových solárních elektráren. Jedna z nich však výrazně vybočuje – možnost využívat elektřinu zadarmo. Především v dnešní době, kdy dochází ke skokovému nárůstu ceny za dodávku silové elektřiny, je to pro každou domácnost skvělá příležitost, jak si zajistit levnější energii takřka napořád,“ vysvětluje Michal Kulig, ředitel společnosti Yello v České republice.
Počet fotovoltaik v domácnostech roste
Podle statistik Solární asociace jen za letošní první půlrok vzniklo po celé republice skoro čtyři tisíce fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 25 megawattů. Drtivá většina těchto projektů má výkon do 10 kilowattů, protože jde především o realizace na střechách rodinných domů. Instalace na rodinných domech vznikají hlavně v rámci programu Nová zelená úsporám, díky němuž za uvedené období vyrostlo 3 162 projektů s celkovým výkonem přesahujícím 16 megawattů. Domácnosti mají při budování malé fotovoltaické elektrárny na výběr, zda budou vyrobenou, ale nespotřebovanou elektřinu ukládat do baterií, nebo posílat do elektrické distribuční sítě.
Nespotřebovaná elektřina vydělává
Ukládání energie do baterií je náročné na prostor k jejich uložení a vyžaduje investice na pořízení baterií a následně na jejich opakovanou výměnu, protože baterie postupně degradují. Oproti tomu posílání přebytků energie do sítě nejenže nenavyšuje cenu malé elektrárny, ale navíc domácnosti vydělává peníze. „Skutečně, ihned po instalaci elektrárny proudí vyrobená elektřina z fotovoltaických panelů do měniče a do systému řízení spotřeby. Ten umožňuje efektivně využít vyrobenou elektřinu v domácnosti a tu nespotřebovanou posílá automaticky do sítě. Naše služba Férová baterie spolu s naším partnerem zajistí instalaci malé fotovoltaické elektrárny na klíč a zákazník pak každý měsíc dostane přehledný výpis o tom, kolik elektřiny domácnost vyrobila, kolik jí spotřebovala a kolik uchovala na pozdější využití,“ deklaruje Michal Kulig.
Má-li zákazník zájem o instalaci na klíč, stačí se obrátit na společnost Yello. Yello připraví nabídku produktu a firma Solarinvest jako dodavatel technologie zájemce kontaktuje. Nejprve se se zákazníkem spojí telefonicky, aby získala všechny potřebné informace. Následně přijede technik a po ohledání místa připraví detailní nabídku včetně možnosti využít finanční dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Solární energie za každého počasí
Dobře navržená fotovoltaická elektrárna by měla pokrýt minimálně 70 % spotřeby domácnosti. Do distribuční sítě lze totiž dodat maximálně 30 % vyrobené energie, což je dáno českou legislativou. „Vyplatí se tedy využívat spolehlivé a férové partnery, a proto spolupracujeme právě se společností Solarinvest,“ prozrazuje Michal Kulig. Pokud se totiž fotovoltaická elektrárna navrhne nevhodně, například s vidinou velkých přetoků do distribuční sítě, může se stát, že si zákazník pořídí zbytečně naddimenzované technologické řešení. Výsledkem je vysoká investice, která ale není dostatečně kompenzovaná příjmy z prodeje přebytků, a zákazník ani nedokáže optimálně využít zdroj pro svou spotřebu. „Férová baterie je skvělá služba, pokud domácnost uvažuje o nákupu elektrárny a zároveň už jí nezbývají finance na investici do baterií. Vhodné baterie totiž stojí skoro stejně jako samotná elektrárna. A zde je právě výhoda Férové baterie, která v tomto smyslu vytváří pomyslné virtuální uložiště elektřiny. Yello v takovém případě hlídá měsíčně saldo využité solární energie a energie odeslané do sítě,“ dodává závěrem Michla Kulig.