Největší český distributor zemního plynu skupina GasNet zaznamenal za letošní duben nejvyšší distribuci plynu za posledních 16 let. Hlavním důvodem bylo velmi chladné počasí. Průměrné atmosférické teploty vzduchu byly na distribučním území GasNetu o více než  3 ˚C studenější, než je dlouhodobý dubnový průměr.

Za duben 2021 proteklo plynárenskou soustavou GasNetu, který zásobuje plynem celé území České republiky kromě Prahy a Jihočeského kraje, 680 milionů m3 zemního plynu. Oproti roku 2020 je to nárůst o více než 233 milionů m3. Na duben se jedná o mimořádně velký meziroční růst, který je důsledkem nezvykle chladného počasí. Průměrná atmosférická teplota na distribučním území GasNetu měla v dubnu letošního roku hodnotu 6,5 ˚C. To je o 3,5 ˚C méně, než je dlouhodobý dubnový průměr. „Za dobu našeho sledování, tedy za posledních 16 let, jsme nikdy nezaznamenali v dubnu vyšší distribuci zemního plynu. Nízké dubnové teploty nám pochopitelně hodně pomohly, ale projevuje se i zvýšený zájem o zemní plyn u domácností,“ říká Jiří Zdvořáček, ředitel distribučního dispečinku skupiny GasNet.

Začátek roku distribuci plynu přeje

Velmi studený duben navazuje na celý chladnější začátek roku 2021. Distribuce zemního plynu za první čtyři měsíce roku 2021 je v porovnání s rokem 2020 vyšší o 20 %. „Oproti předchozím rokům je letos distribuce zemního plynu výrazně vyšší. Za období leden až duben jsme v naší plynárenské soustavě distribuovali 3,463 miliard m3 zemního plynu. To je o 573 milionů m3 více než loni, meziroční nárůst o 20 %. To je skutečně mimořádný růst, projevilo se chladnější počasí, které panuje na našem území už od začátku února,“ uzavírá Jiří Zdvořáček.