Na otázky CzechIndustry odpovídá Michal Spurný, předseda představenstva společnosti TrustWorthy Investment

Jako jediná u nás obchoduje s drahými kovy a zároveň má i vlastní rafinační linku. Společnost TrustWorthy Investment se věnuje investicím do drahých kovů v tuzemsku i v Londýně. „Rafinerie nám umožňuje zpracovat nepotřebný materiál, jako jsou staré šperky anebo elektroodpad, který obsahuje drahé kovy, a následně dodat zlaté a stříbrné slitky se světovou certifikací LBMA. Ty pak díky recyklaci můžeme nabídnout za výhodnější cenu,“ vysvětluje Michal Spurný. Společnost letos chystá další obchodní rozvoj. „Abychom byli dostupní všem v republice, plánujeme na jaře franšízy ve všech krajských městech,“ upřesňuje Spurný, kterého jsme se dále zeptali:

Vaše rafinace drahých kovů je na našem trhu bezkonkurenční. V čem je ojedinělá?

Společnost TrustWorthy Investment se kromě prodeje zlata věnuje i jeho přepracování, třeba z elektroodpadů. Zpracovává drahé kovy obsažené v deskách plošných spojů, vyřazených notebooků nebo mobilních telefonů. Třeba takový tlačítkový mobil obsahuje kolem tří až čtyř gramů zlata. Jeden z našich cílů je i udržitelnost a ochrana životního prostředí.

Chceme ukázat lidem, že nemusí vše vyhazovat, ale zhodnotit třeba ve formě slitku, který jim vyměníme za zlato, jež nám přinesou ve formě starých šperků a už zmíněných starých mobilních telefonů atd. Díky vlastní rafinaci pak můžeme dodat zlaté a stříbrné slitky se světovou certifikací LBMA i za výhodnější cenu.

Přibližte nám provoz rafinerie na Vysočině.

Linku máme nastavenou tak, že dokáže recyklovat 100 kilogramů zlata měsíčně. V současnosti je vytížená na 20 procent. To znamená čtyři kilogramy zlata za týden a 20 kilogramů stříbra za měsíc.

Drahé kovy se rafinují složitým elektrotechnickým a chemickým procesem. Za výsledný cenný granulát pak firma získá díky směně s vybranými rakouskými nebo švýcarskými rafineriemi slitky různých gramáží s označením LBMA. Tuto certifikaci má na starosti právě instituce v Londýně, která kontroluje rafinerie po celém světě.

Máme štěstí, na trhu jsme již dlouho a získali jsme si důvěryhodnost. Obchodujeme tak s mezinárodními rafinériemi, které nabízejí nejvýhodnější podmínky. Poptávka po fyzickém zlatě ve formě slitků roste. A my jsme pro koncového zákazníka navíc zajímaví i cenově.

Zpracováním elektroodpadu se v Česku zabývá řada firem. Nehrozí, že budete mít nedostatek vstupní suroviny?

V našem procesu rafinace umíme přepracovat jakýkoli materiál, který obsahuje drahé kovy, a proto dokážeme zpátky zužitkovat i jejich zlomky. Společnosti, které se tím zabývají, dost často neřeknou lidem, kolik drahých kovů tam přesně je. U nás je ideální vzájemná dohoda s klientem, který nám materiál donese a v naší společnosti se přepracuje.

Z jakých elektrospotřebičů především získáváte vzácné kovy, jak je získáváte?

Nejvíce je ve starých špercích, které mají lidé doma a již je nenosí. V elektronice se největší množství nachází u zařízení, které bylo vyrobeno před rokem 2007. V roce 2008 začala cena drahých kovů narůstat a je jich ve výrobcích méně.

Kromě drahých kovů je v elektrospotřebičích i nemálo barevných kovů.  Ty rovněž zpracováváte?

Máme partnery, kteří následně ostatní materiál přepracovávají. Jde o kompletní servis tak, aby se pokud možno nic nevyhodilo a neničilo životní prostředí.

Specializujete se na investice v oblasti drahých kovů, diamantů a numismatiky. Co je nejvhodnější produkt k investici?

Drahé kovy jsou nejvhodnější jako uchovatel hodnoty. Drží vám koupěschopnost a ochraňují majetek proti inflaci a krizím válečným, ekonomickým.

Co všechno by měl zájemce o investice v oblasti drahých kovů vědět?

Každý má individuální potřeby a kolegové v naší společnosti takto k zájemcům přistupují. Dle společného rozhovoru připravujeme portfolio, které je připravené na míru.

Nabízíte spoření do zlata, v čem je zajímavé?

Od prvopočátku se společnost TrustWorthy Investment zabývá spořením do drahých kovů. Je to ideální způsob rozkládání nákupu a z dlouhodobého hlediska si člověk vytváří rezervy, které mu nebere inflace. Ideální zajištění na stáří. Rovněž je dobré zaměřit se na ukládání peněz pro děti, k tomu je také produkt spoření vhodný. Každý mi dá jistě za pravdu, že dítě za pár let raději uvidí několik cihliček zlata, než inflací znehodnocenou hotovost.

Jak velké částky si mohou zájemci ukládat do zlata?

Lidé si u nás mohou ukládat hotovost od 600 korun měsíčně do fyzického zlata. Nákup zlata doporučuji právě jen v jeho fyzické podobě. Proto nabízíme poradenství, jak a do čeho investovat. V době krize je dobré rozložit svůj majetek na více hromádek a jedna má být právě ze zlata. Zlato kopíruje křivku inflace, to je důležité si uvědomit. U zlata se nehodnotí výnos. Jde hlavně o ochranu majetku. Raději kilo zlata než milion korun na účtu. Za dva roky si koupím za kilo zlata víc než za milion korun. V tuto chvíli máme tisíce klientů, kteří u nás uzavřeli smlouvy za miliardy korun.

Mluvilo se o důchodové reformě, ta však nepřichází.  Jakou radu byste měl pro budoucí důchodce vy?

Každému doporučuji, nespoléhejte se na státní důchodový systém. Spoření do drahých kovů je alternativou. Zlato je pojistka, která ochraňuje před inflací. Inflační křivka dokazuje, že produkty na finančních trzích jako penzijní připojištění, životní pojištění či jiné mají velké problémy s pokrytím nebo překročením inflace, co se týče výnosů. Na rozdíl od nich má zlato výhodu v tom, že inflační křivku kopíruje, což znamená, že vlastníci drahých kovů mají stále v rukou stejnou reálnou hodnotu svých úspor.

Vaše společnost letos chystá další obchodní rozvoj. Na jaře plánujete franšízy ve všech krajských městech. Co je jejich cílem? Co budou nabízet?

V roce 2021 jsme dělali restrukturalizaci a spustili nový obchodní systém. Z dlouhodobého hlediska je to nejefektivnější pracovat právě ve franšízovém konceptu. Přináší to stabilitu a dlouhodobou strategii pro všechny, kteří se společností TrustWorthy Investment spolupracují. Zájemcům to usnadňuje otevřít vlastní podnikání pod hlavičkou TrustWorthy Investment s kompletně přebudovanou základnou. Náš systém stojí na hodnotách společnosti, které chceme prostřednictvím franšízových prodejen šířit dál. Naší franšízanti od společnosti navíc získávají kompletní know-how a podporu.

Jakou budoucnost čekají drahé kovy? Paradoxem je, že stříbra je méně než zlata, dá se očekávat růst jeho ceny?

Drahé kovy jsou majetkem, který nás chrání před inflací, před krizemi. Vlastnit zlato a drahé kovy je jistota, na kterou sázeli již naši prarodiče a jejich rodiče. Je správné držet část majetku v drahých kovech a to společnost TrustWorthy Investment nabízí. U nás člověk navíc dostane poradenství, jaké následné složení portfolia bude nejvhodnější pro klienta, který s námi spolupracuje.

Společnost TrustWorthy Investment si pořídila rafinérii i kvůli tomu, aby odstranila závislost na velkoobchodě.

Většina obchodníků nakupuje zlato a stříbro právě ve velkoobchodech, a pak zboží prodají. My ale vykupujeme materiál, z něhož kovy získáme v rafinerii. A fungujeme zároveň jako poradenská společnost. Díky tomu se lidé mohou dozvědět, co a jak a kdy nejlépe koupit

V úvodu jste zmínil společnost LBMA, řekněte nám o ní více.       

LBMA (London Bullion Market Association) byla založena v roce 1987 a je mezinárodní obchodní asociací zastupující globální Over The Counter (OTC) trh s drahými kovy. Sama sebe definuje jako „globální autoritu v oblasti drahých kovů“. Sdružuje přibližně 150 firem po celém světě, včetně obchodníků, rafinerií, výrobců, těžařů, zpracovatelů a také poskytovatelů skladovacích a bezpečných přepravních služeb. Všechny zlaté cihly LBMA mají zaručenou čistotu minimálně 99,5 %. LBMA je velmi důležitá, protože nastavuje specifikace pro zlaté slitky Good Delivery a nedovolí, aby se zlatem obchodovalo mezi členy, pokud nesplňuje tyto specifikace pro ryzost. Ve skutečnosti žádná rafinerie zlata nemůže být uvedena ani na seznamu Good Delivery List, pokud není schválena LBMA.

Otázky kladla Jana Bryndová

Zdroj: CzechIndustry 1/2022