Česká rodinná recyklační společnost ETW z Nelahozevsi, která jako první u nás vyvinula technologii pro recyklaci zemědělských a komunálních plastů, oznámila rozjezd spolupráce se společností Orkla Foods Česko a Slovensko. Takzvaný regranulát, který vzniká z recyklace plastu, výrobce potravin používá pro smršťovací fólie, které využívá přímo na balicí lince ke skupinovému balení výrobků pro přepravu.

Společnost ETW, kterou s dalším americkým společníkem založili bývalí hráči amerického fotbalu bratři Tomáš a Petr Loudové, svou linku spustila začátkem loňského října. Unikátní je v Česku tím, že zpracovává zemědělské, industriální a komunální plasty. Ty se například v Německu, Skandinávii, ale i v Polsku běžně recyklují – u nás však tento materiál z větší části končí na skládkách a ve spalovnách. ETW umí tyto velmi znečištěné plasty díky speciální technologii vyčistit a vrátit zpět do oběhu. Na lince v Nelahozevsi vyrábí takzvaný regranulát, který následně odkupují například výrobci tašek, pytlů na odpadky nebo závlahového potrubí.

Nyní firma se svým plastovým regranulátem úspěšně vstupuje do další nové oblasti: potravinářského průmyslu. Recyklovaný plast se rozhodla při své výrobě používat pro část svých sekundárních a terciárních obalů společnost Orkla Foods, přední dodavatel značkového spotřebního zboží ve Skandinávii, Pobaltí, střední Evropě a v Indii. Ta je dnes druhým největším výrobcem balených potravin v Česku a čtvrtým na Slovensku. Své produkty vyrábí v celkem dvanácti českých závodech, na Slovensku a v Rusku a do jejího portfolia patří mimo jiné značky Hamé, Vitana, Znojmia, Otma či Májka.

„Smršťovací fólie s podílem recyklovaného plastu jsou v Česku skutečně jedinečné – na trhu obalových materiálů u nás dosud inovativní ekologické řešení bohužel chybělo. Smršťovací fólie, které se běžně využívají například k balení PET lahví s nápoji nebo stavebních materiálů a které by zároveň obsahovaly recyklovanou složku, na trhu prostě chybí,“ popisuje význam svého produktu jeden ze zakladatelů firmy Tomáš Louda.

Výrobky z regranulátu snižují spotřebu ropy, fungují přitom stejně dobře

„V současnosti má naše řešení 50% obsah recyklované složky, a to převážně z komunálních a zemědělských zdrojů. Přitom má materiál excelentní výsledky a jeho celkový výkon je zcela zachován oproti obalu čistě z primární suroviny. Dalším krokem je navýšení na 70 % obsahu a vizí je dostat se co nejblíže 100% obsahu recyklované složky. Naším novým partnerstvím se skupinou Orkla Foods dokazujeme, že výrobky z plastového regranulátu jsou plnohodnotným řešením, na které se mohou spolehnout i ti největší hráči,“ vysvětluje Louda charakteristiku materiálu.

Pavel Komůrka, specialista na udržitelnost a inovace obalů ve společnosti Orkla Foods, dodává: „Fólie s recyklovanou složkou vyrobené z regranulátu ve firmě používáme vůbec poprvé. V průběhu minulých let jsme již zkoušeli fólie s nižším podílem recyklátu, ale nikdy jsme nedosáhli uspokojivých výsledků. Až nyní s ETW. Jedná se o skvělou možnost, jak průmyslový a zemědělský odpad, který u nás zatím nenachází uplatnění k dalšímu využití, poslat dále do světa. Věříme, že technologii postupně rozšíříme i do dalších zemí, v nichž působíme.“

Recyklovaný granulát, který stojí zhruba o polovinu méně než primární surovina pro výrobu plastů – ropa, má potenciál u nás ušetřit zhruba 120 milionů korun na daních ročně. V Česku se k výrobě regranulátu ročně použijí přibližně čtyři tisíce tun zemědělských a až 26 tisíc tun komunálních a průmyslových plastů, které dosud nikdo v tuzemsku recyklovat neuměl.

„Smrštitelnost patří k těm nejsložitějším aplikacím z hlediska vývoje. Díky tomuto průlomu věřím, že regranulát okamžitě najde využití i v dalších případech, jako je skupinové balení vod, nábytku či ve stavebnictví, kde vidíme velký potenciál pro uzavření cirkulárního kolečka, například v kooperaci s distribučními řetězci,“ nastiňuje další vývoj Tomáš Louda. „Dalším výrobkem, který testujeme v Orkla Foods, je také strečová fólie z recyklátu, která je jejich hlavním obalovým materiálem. Pokud se nám to povede, přineseme ekologičtější řešení pro celé odvětví logistiky a e-commerce,“ dodává.

Nová spolupráce pro ETW přichází v době, kdy s polevující pandemií nabírá toto průmyslové odvětví na obrátkách. „Pandemie nám udělala trochu čáru přes rozpočet, protože se nám kvůli ní o několik měsíců zpozdila přestavba našeho výrobního závodu. Díky našim dodavatelům a investorovi SFG holding jsme však situaci ustáli a nyní šlapeme na plyn. Ve srovnání s minulým rokem je poptávka po regranulátu obrovská, zvyšují se ceny a trh na vývoj reaguje pozitivně,“ uzavírá Tomáš Louda.