Národní dopravce zprovoznil novou mycí linku železničních kolejových vozidel v Havlíčkově Brodě. Tato myčka Oblastního centra údržby Východ zjednoduší mytí a umožní vyčistit větší množství vlaků. Zvolená technologie minimalizuje dopad na životní prostředí a je šetrná k nátěru. Na Vysočině se během příštích měsíců mohou cestující těšit i na nové elektrické a motorové jednotky.

Patnáct měsíců od zahájení stavby otevírají České dráhy novou mycí linku železničních kolejových vozidel v Havlíčkově Brodě.

„Nová myčka umožní celoroční provoz a také navýší denní kapacitu mytí, která zohledňuje i potřeby dané smluvními závazky. Kapacita myčky je 25 vozidel za 24 hodin,“ popisuje Michal Kraus, místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro servis, a dodává: „Mycí linka bude v maximální míře spořit vodu, protože bude až z 80 % využívat vodu recyklovanou. Realizace tak výrazně přispěje ke zlepšení ekologických aspektů údržby vozidel v regionu použitím moderního zařízení, technologií a postupů s minimalizací dopadů na životní prostředí.“

Dosud se mytí vozidel provádělo v dnes již nevyhovujících prostorách postavených v roce 1870. Díky nové myčce tak dojde k výraznému zlepšení pracovních a technických podmínek. Hala nové myčky je dlouhá 67 metrů a na šířku má více než osm a půl metru. Současně s myčkou vznikl i technologický objekt o rozměrech 15,7 × 5,6 metru.

Proces mytí je obousměrný a plně automatický. Nová mycí linka umožní dva způsoby mytí jednotlivých vozidel. Při stacionárním mytí vozidlo nebo souprava (s maximální délkou 55 metrů) stojí a v pohybu je mycí portál, který čistí na základě nastaveného mycího programu. Během průjezdného mytí vlak projíždí skrz halu, zatímco mycí portál stojí a pracující kartáče čistí projíždějící vozidlo.

Celkové náklady na výstavbu nové havlíčkobrodské myčky včetně přípravných prací činily zhruba 86,5 milionů korun bez DPH. Zhotovitelem stavby je společnost „Myčka Havlíčkův Brod“, která sdružuje společnosti Chládek a Tintěra, a.s., a Subterra, a.s.

Nové vlaky na Vysočině

Nová mycí linka v Havlíčkově Brodě byla vybudována i v souvislosti s tím, že v tomto a příštím roce dojde k velké modernizaci vozidlového parku v havlíčkobrodském středisku údržby Českých drah. Dvě moderní dvouvozové elektrické jednotky RegioPanter už v Kraji Vysočina vyjely a další čtyři tyto vlaky by měly do regionu dorazit během letních měsíců. Cestující se mohou těšit i na devět motorových jednotek RegioFox.

„Všechny nové vlaky nabízejí maximální komfort. Jsou nízkopodlažní, což usnadní cestování seniorům, rodinám s malými dětmi nebo handicapovaným. Cestující určitě ocení ergonomicky tvarované sedačky, klimatizaci i moderní informační systém. V nových vlacích nechybí Wi-Fi připojení a zásuvky s USB konektory pro dobíjení cestovní elektroniky umožní využít čas na cestě například k práci, studiu, odpočinku nebo třeba sledování filmů,“ upozorňuje člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.