Od 1. září 2024 začne platit zákaz využívání kotlů první a druhé emisní třídy, který je v zákoně už od roku 2012 a mimo rodinné či bytové domy a stavby pro rodinnou reakci platí již od září 2022. Společnost ePoptávka.cz, největší online tržiště v České republice, zaznamenává v souvislosti s povinností výměny starých kotlů razantní nárůst poptávek po řemeslnících a instalaci vhodných řešení. V meziročním srovnání vzrostly o 248 %.
Důvodem pro zákaz kotlů první a druhé emisní třídy je jejich dopad na životní prostředí, protože produkují podstatně více emisí než kotle vyšších tříd. Výměna kotle je podporována také dotačními programy Nová zelená úsporám a takzvanými kotlíkovými dotacemi, o něž mohou zájemci o výměnu starých zařízení požádat. Mezi podporovanými zdroji tepla jsou kotle na biomasu, elektrická a plynová tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.
Zájem o výměnu nevyhovujících kotlů dle dat poptávkového systému razantně akceleroval poptávku po práci řemeslníků a podporovaných řešeních v letošním roce. Jen za první tři měsíce roku 2024 byla poptávka na úrovni celého loňského roku, přesněji o 1 % vyšší. „Poptávka po instalaci nových tepelných zdrojů a souvisejících řemeslnických pracích se od ledna letošního roku drží kontinuálně vysoko. V meziročním srovnání je za období od ledna do poloviny srpna vyšší o 248 % oproti srovnatelnému období předchozího roku,“ uvádí Michal Boudník, manažer servisních týmů společnosti ePoptávka.cz.
Nejvyšší zájem je přitom ve Středočeském kraji, který tvoří 15 % z celkového množství poptávek, následuje Moravskoslezský kraj (14,7 % z celkového množství poptávek) a na třetím místě je Praha (10 % z celkového množství poptávek). Nejmenší zájem je dle dat poptávkového systému naopak v Karlovarském kraji, který tvoří necelá 2 % z celkového množství poptávek, Zlínském kraji (4,5 %) a na Vysočině (4,6 %).
O dotace ve stávající podobě mohou domácnosti požádat do konce srpna. Od 1. září dojde v rámci dotačních programů ke změnám.
Porovnání poptávek po výměně nevyhovujících kotlů napříč kraji:
- Středočeský kraj 15,2 %
- Moravskoslezský kraj 14,7 %
- Praha 10,2 %
- Jihomoravský kraj8,2 %
- Plzeňský kraj 7,7 %
- Olomoucký kraj 6,3 %
- Ústecký kraj 6,1 %
- Jihočeský kraj 5,6 %
- Královehradecký kraj 5,4 %
- Liberecký kraj 4,8 %
- Pardubický kraj 4,8 %
- Vysočina 4,6 %
- Zlínský kraj 4,5 %
- Karlovarský kraj 1,9 %