Společnost Edwards, největší světový výrobce vývěv a vakuových technologií, která v letošním roce slaví 100 let od založení, 12. října v Lutíně u Olomouce oficiálně představila nejnovější modelovou řadu vývěv nXR50i a nXR80i. Kromě kompaktnějšího designu přístrojů se díky revoluční konstrukci elektromotoru také podařilo snížit spotřebu elektrické energie o až 60 % oproti konkurenčním modelům, a to při zachování stejného sacího výkonu.
Novou modelovou řadou vývěv nXRi tak Edwards chce upevnit svoji pozici na trhu v oblasti vědeckého vakua, tedy vývěv používaných do vědeckých přístrojů, jakými jsou například hmotnostní spektrometry či elektronové mikroskopy. Přestože má Edwards pobočky ve více než 30 zemích světa, vývěvy nXRi se budou vyrábět pouze v České republice.
„Aktuálně dokončujeme vývoj vývěv nXR50i a nXR80i, které budou uvedeny do sériové výroby do konce roku 2019. Jsou to první typy vývěv z nové řady produktů, jež doplní portfolio, které vyrábí náš lutínský závod,“ uvedl Petr Šmérek, Engineering manager společnosti Edwards. Uvedení dalších typů vývěv pak má podle něj následovat v roce 2020.
Nová modelová řada, jejíž vývoj v Lutíně trval 21 měsíců, přináší koncovým zákazníkům řadu benefitů. V prvé řadě jde o mimořádnou až 60% úsporu elektrické energie, která je daná zcela novým typem motoru. „Jedná se o unikátní motor vyvinutý přímo pro náš produkt naší společností, konkrétně závodem ve Velké Británii. Byl zkonstruován za použití nejmodernějších technologií aktuálně dostupných pro elektrické motory,“ upozornil manager engineeringu. Nižší spotřeba zároveň znamená mnohem nižší vibrace a hlučnost či poloviční nároky na nutnost chlazení. Vývěvy také budou mít nízké náklady na údržbu, například první servis budou potřebovat až po pěti letech.
Nový model přitom pro konstruktéry představoval řadu výzev. „V průběhu výzkumu a vývoje jsme museli konstrukčně vyřešit problémy, které se týkaly velikosti, hlučnosti, spolehlivosti a celkového čerpacího výkonu vývěvy. Velkou výzvou byla také samotná vyrobitelnost zařízení. Vývěvy totiž mají nejvyšší otáčky ve své třídě, a zároveň velice přesnou geometrii,“ vysvětluje inženýr Šmérek s tím, že po počátečním období zavádění nových vývěv plánuje lutínský závod Edwards vyrábět několik tisíc kusů ročně.
„Vývěvy nXRi budou naší novou vlajkovou lodí v oblasti primárních vývěv pro oblast vědeckého vakua. Naleznou široké uplatnění například v elektronových mikroskopech, hmotnostní spektrometrii, RGA, oblasti ultravysokého vakua, výzkumu fyziky částic, sušení či čištění plazmou,“ vypočítává některé možnosti použití. „A jelikož se jedná o suché vývěvy, budou vhodné pro všechny vakuové procesy citlivé na jakoukoli kontaminaci,“ uzavírá Petr Šmérek.