Německý automobilový koncern Volkswagen pokračuje ve snaze stát se největším světovým výrobcem elektromobilů. Plánuje vystavět šest evropských továren pro výrobu baterií a globální investice do dobíjecích stanic.

Volkswagen v pondělním prohlášení uvedl, že kromě dohod na stavbu dvou továren zkoumá možnosti na výstavbu dalších čtyř fabrik, čímž by dosáhl ke konci dekády roční kapacity 240 GWh. Jedna elektrárna by měla disponovat kapacitou 40 GWh. Volkswagen se shání po partnerech, kteří by vývoj zabezpečili. Společnost má nejkomplexnější plán z celého odvětví, na základě něhož by v roce 2024 mohlo do automobilové flotily německého koncernu přibýt okolo 50 modelů elektromobilů.

Volkswagen změnil postoj k výstavbě továren. Původně se chystal spojit síly se stávajícím partnerem, výrobcem baterií Nortvolt AB. Nyní se rozhodl pro vlastní výstavbu v německém Salzgitteru. Také bylo oznámeno, že od firmy Northvolt objedná bateriové články za 14 mld. USD.

Volkswagen se dále chystá zainvestovat 400 mil. eur do výstavby nabíjecí sítě v Evropě. Rychlonabíjecí infrastruktura by se do roku 2025 měla rozrůst až pětinásobně na 18 tisíc stanic, v čemž by měly dopomoct i spolupráce s energetickými společnostmi BP ve Velké Británii a Iberdrola ve Španělsku, elektrárenskou společností Enel v Itálii či konsorciem IONITY, které částečně patří Volkswagenu.

Ve Spojených státech letos Volkswagen vybuduje 3500 dobíjecích stanic, v Číně by to do konce roku 2025 mělo být okolo 17 tisíc míst, kde bude možné elektromobily nabíjet.

Zdroj: Bloomberg, ilustrační foto