Co může být složitého na tom, vybrat si vchodové dveře? Pokud víte, co přesně od svých dveří chcete a jaké možnosti na trhu jsou, pak určitě nic. V situaci, kdy ale v přehled tak úplně nemáte a jste ve fázi, že prostě potřebujete vchodové dveře, máme pro vás pár tipů, na co si dát během jejich výběru pozor a proč.

Prověřený výrobce a kvalitní servis

V posledních měsících je velmi populární trend podpory tuzemských firem v jakémkoli sektoru. Pokud vybíráte něco takového, jako domovní dveře, od kterých chcete a čekáváte, že vám budou sloužit desítky let, vybrat si toho správného výrobce není rozhodně ztráta času. Kromě toho, že si projdete dostupné recenze, je určitě dobré zjistit si o výrobci maximum dostupných informací jako jak dlouho je například na trhu nebo zda má proklientské podmínky a zda nabízí kompletní servis. Jen díky tomu uděláte maximum pro to, abyste předešli nepříjemnostem a nedorozuměním při jednání, případně i v situaci, kdy dojde na opravy či reklamace.

Když už budete předvybranou firmu, u které si dveře necháte vyrobit, přichází na řadu myslet na dveře samotné.

Bezpečí nade vše

Bezpečnost je pro mnohé jedním z nejdůležitějších parametrů pro vchodové dveře. Ty totiž jsou první a mnohdy jedinou překážkou, která nás i náš majetek chrání před zloději.

Výplň vchodových dveří si tak můžete nechat vyrobit i v bezpečnostním provedení. „To už dnes bývá víceméně standardem. Nejen, že to rádi vidí pojišťovny, ale také většina architektů už to automaticky do plánů zakresluje. Bezpečnostní provedení není oproti klasickým dveřním výplním o moc dražší, ale funkční rozhodně je,“ říká Stanislav Obyt, obchodní ředitel společnosti VP trend, která je tradičním a nejstarším českým výrobcem dveřních výplní.

U bezpečnostních dveří se rozlišují jednotlivé bezpečnostní třídy – těch je pět a rozdíl je především v tom, jak dlouho a jaké síle musí odolat. „Pro domácnosti bohatě stačí bezpečnostní třída RC2. Je poslední třída, která ještě umožňuje mít ve dveřích prosklené prvky. Pokud si bezpečnostní dveře kupujete, měli byste automaticky od výrobce dostat certifikát, kde bude bezpečnostní třída uvedena a vy si tak budete jistí tím, co kupujete. I tak se dá poznat kvalitní firma,“ vysvětluje Stanislav Obyt.

I na materiálu záleží

Vchodové dveře se vyrábí z plastu, dřeva, hliníku, ale můžete vybírat i z kombinací materiálů jako je například dřevo-hliník či sklo-hliník. Při plánování je vždy dobré zohlednit i takové drobnosti, jako třeba snadnost údržby či odolnost materiálu před vnějšími vlivy.

A rozmyslet si také můžete, zda chcete dveře jednokřídlé či dvoukřídlé ve standardních rozměrech, případně zda potřebujete nějakou specialitu a dveře si necháte vyrobit na míru vašim potřebám a požadavkům. „Něco jako standardní rozměry v podstatě neexistuje, jsou rozměry, které jsou technicky a konstrukčně přípustné, ale jinak standard si určuje každý sám. Všechny dveřní výplně, které se u nás vyrobí, jsou na míru a podle přání konkrétního zákazníka,“ říká obchodní ředitel společnosti VP trend.

Nejčastější volbou jsou dveře plastové. Ty jsou oproti ostatním variantám za nejpříznivější cenu, snadno se udržují a jsou poměrně odolné vnějším vlivům. Cenově nejdražší variantou jsou naopak dveře hliníkové, které jsou velmi odolné a nevyžadují téměř žádnou péči. Hliníkové dveře nebyly na českém trhu příliš rozšířené, ale v posledních letech zájem o ně poměrně masivně roste.

Domov je oázou klidu

Nejen okny, ale i dveřmi proniká do domu hluk, obzvlášť, když bydlíte u frekventované silnice. I proto nabízejí výrobci dveřních výplní možnost zvolit si jádro dveří s protihlukovým útlumem. A co že to v praxi znamená? Protihlukové jádro má certifikát, který garantuje útlum zvuku. Například když máte zvukový útlum 35db je to obdobné, jako když použijete pracovní sluchátka pro práci v extrémně hlučném pracovním prostředí.

Barva, dekor, prosklení – výběr je na vás

Většina výrobců dveřních výplní dnes nabízí širokou škálu barev, dekorů a možnosti prosklení. Své nové vchodové dveře tak můžete ladit jak s fasádou, tak i se zádveřím, a to díky dvoubarevnosti (jiný vzhled uvnitř domu oproti zvenčí). Dveře mohou vypadat třeba jako z mramoru, tvářit se dřevěně nebo naopak sloužit jako umělecké dílo. Variant je skutečně mnoho, ale i tak se my Češi stále držíme ověřené klasiky a jak z prodejů vyplývá, při výběru jsme dost konzervativní. Vchodové dveře jsou stále chápány více jako užitkový produkt a vzhled je upozaďován.

Zajistí i teplo

Stejně jako protihluková izolace, je i ta tepelná zajištěna samotnou konstrukcí dveří, do nichž je použita speciální vnitřní výplň. Tepelná izolace je dnes standardem. Kdo by také chtěl dveře, které dovnitř propouští zimu.

A nebojte, nemusíte volit mezi teplem, klidem a bezpečností. „Libovolně lze kombinovat protihluk s bezpečností a tepelnou izolací. Tepelná izolace je tam ovšem vždy, a to na libovolné úrovni dle přání zákazníka,“ vysvětluje Stanislav Obyt.

Dveře, zárubně i zámky

Aby vám vše skvěle ladilo a fungovalo, nezapomeňte při výběru dveřních výplní i na další prvky jako jsou zárubně, kování a zámky. Jen tehdy, když bude vše ladit, budete mít zajištěn komfort a spokojenost po dlouhá léta.