Úspora emisí, sdílení aut i chytré nabíjení s plánováním tras. Uber představuje nové funkce a služby, které cestujícím i řidičům usnadní ekologicky šetrné cestování. Společnost dlouhodobě prosazuje trvalou udržitelnost a začleňuje ekologické iniciativy do svých přepravních i doručovacích služeb.

Úspora emisí jízd

Nová funkce Emission Savings (Úspora emisí), kterou cestující najdou ve svém uživatelském účtu, informuje o emisích, které ušetřili díky výběru jízdy Green a Comfort Electric. Uber tak chce motivovat zákazníky, aby tyto ekologičtější způsoby jízdy preferovali.

Zelený obrubník na letištích

S nástupem letní turistické sezóny zavádí Uber na letištích novinky, které mají cestující i řidiče motivovat k výběru ekologických alternativ. Cestující, kteří se rozhodnou pro Uber Comfort Electric nebo Uber Green, mohou využít exkluzivní přístup do vyhrazených zón pro vyzvedávání na preferovaných místech na letišti a budou platit i nižší jízdné. Na řidiče zase čeká pohodlný, zlevněný nebo dokonce bezplatný přístup k rychlonabíječkám na parkovišti pro řidiče.

Carsharing

Uber si uvědomuje, že v některých situacích se cestující bez auta neobejdou. Proto   představil novinku Uber Carshare, která uživatelům umožňuje zapůjčit si auto a nemuset tak řešit vlastní vůz. Jakékoliv auto lze nyní díky nové službě snadno sdílet a podílet se tak na omezování počtu aut v ulicích.

Rozšiřování ekologických a car-free produktů

Uber v současnosti nabízí ve více než 200 městech po celém světě sadu udržitelných produktů, mezi které patří Uber Green pro jízdy s nízkými a nulovými emisemi, Comfort Electric pro elektrické jízdy v prémiových vozech a Uber Planet pro kompenzaci emisí tam, kde jsou elektromobily méně dostupné.

Mezi nová rozšíření ekologických služeb Uber patří:

■ UberX Share: Široce dostupný produkt UberX Share pro sdílené jízdy je nyní dostupný v dalších 18 městech, celkem tedy ve více než 50 městech po celém světě.

■ Bikes: Uber ve spolupráci se společností Tembici rozšiřuje dostupnost jízdních kol a elektrokol v Chile a poskytuje tak více cestujícím možnost udržitelné dopravy.

■ Uber Green: Uber Green byl dnes spuštěn v Austrálii a nyní je dostupný ve více než 140 městech po celém světě.

Smart Charging

Uber investuje 800 milionů dolarů na podporu rychlejšího přechodu na elektrická vozidla. Protože nabíjení elektromobilu může být pro řidiče složitý proces, snaží se ho Uber zjednodušit prostřednictvím inteligentních funkcí nabíjení integrovaných do aplikace Uber Driver. Technologie Uberu využívá aktuální informace, jako jsou ceny za nabíjení, doba nabíjení a dopravní situace, a doporučuje řidičům optimální časy a místa nabíjení, aby maximalizovali své příjmy a zároveň minimalizovali starosti spojené s nabíjením. Uber také vyvíjí systém Battery-Aware Matching, který na základě stavu baterie doporučuje jízdy, které končí v blízkosti nabíječky, a vyhýbá se těm, které přesahují dojezd vozidla. V budoucnu budou řidiči moci ovládat nabíjení přímo prostřednictvím aplikace.

Ekologické trasy

V návaznosti na úspěšnou implementaci v Severní Americe Uber globálně rozšiřuje své mapovací algoritmy pro úsporu paliva. Tyto algoritmy zohledňují faktory, jako je nadmořská výška a četnost zastávek na červenou, aby se minimalizovala spotřeba paliva, aniž by to mělo vliv na délku jízdy nebo cenu jízdného. Tato aktualizace již pomohla řidičům Uberu během pouhých pár měsíců ušetřit 9 800 tun emisí CO2, což odpovídá 4,2 milionům litrů benzinu.

Doručovací služby

Uber se snaží o udržitelnost také v oblasti doručování. Do roku 2040 chce eliminovat emise ze všech dodávek Uber Eats po celém světě. Kromě toho se společnost zavázala, že do roku 2030 vymýtí zbytečný plastový odpad z obalů. Ve spolupráci s partnery jako Cooltra, Human Forest, Zoomo, Gogoro a Gachaco se Uber snaží zvýšit počet doručení bez použití automobilů. Díky partnerství se Světovým fondem na ochranu přírody a dalšími organizacemi poskytne Uber restauracím a kurýrům slevy, pobídky a podporu v oblasti propagace.

Ekologické obaly

V roce 2020 zavedl Uber ve své službě Uber Eats možnost objednávky bez jednorázového nádobí, aby snížil množství obalového odpadu. Nyní ve vybraných městech zavádí funkci Green Packaging, která zákazníkům umožňuje vybrat si restaurace, které používají recyklovatelné, opakovaně použitelné nebo kompostovatelné obaly. S přibývajícím počtem restaurací, které si osvojují udržitelné postupy, se bude tato funkce rozšiřovat po celém světě.

Závazek Uberu k udržitelnosti podtrhuje každoroční zveřejňování emisí uhlíku při jízdách i doručování. Plány společnosti byly ověřeny iniciativou Science Based Targets Initiative a Uber se stal jednou z prvních společností ve Spojených státech, která toto potvrzení získala.