Na e-mail reaguje jen každý pátý topenář, nabídku pošle jen každý šestnáctý, to vyplynulo z nedávného průzkumu firmy Topíte.cz. A je to právě tato česká firma, která se rozhodla smutnou bilanci nedostatku profesionálů na trhu změnit. Spojuje proto poctivý přístup k tradičnímu řemeslu s moderními technologiemi a umožňuje hladkou komunikaci s topenáři online. Společnost nyní v prvním investičním kole získala investici 20 milionů korun od VC fondů Enern a Presto Ventures (dříve Bohemia Venture Capital), které pomohou k plánovanému posílení působení firmy na Moravě a k vývoji mobilní aplikace. Ta vylepší interní procesy ve firmě i zákaznickou zkušenost.

“Nedávno jsme na vzorku 163 českých registrovaných firem a živnostníků napříč republikou testovali, jak dostupné jsou u nás služby topenářů. Jen 15 % oslovených uvedlo, že mají o zakázku zájem či kapacitu na její provedení. A to nemluvím o úrovni komunikace, která byla v mnoha případech nepřehledná a zcela nedostačující,” přibližuje výsledky nedávného průzkumu Daniel Helcl, spoluzakladatel a CEO Topíte.cz.

Většinu potíží by přitom mohla snadno vyřešit příslušná digitalizace. Topite.cz vyvíjí systém, který celý proces podstatně zjednodušuje a pomocí svého online řešení nabízí také zákazníkům jednoduché, přehledné a rychlé jednání s topenáři. Pomáhá zároveň i samotným topenářům, kteří se tak mohou věnovat pouze svému řemeslu místo toho, aby řešili nabídky, poptávky nebo třeba účetnictví. V prvním investičním kole teď firma na svůj rozvoj získala 20 milionů korun.

Investici poskytly fondy rovným dílem

O investici se podělily fondy Enern a Presto Ventures, každý rovným dílem 10 milionů korun. V Enernu dlouhodobě investujeme do firem, které zlepšují zákaznickou zkušenost v odvětvích, kde doposud nefungují moderní služby. Vidíme, že dnešní proces objednání si řemeslníka je nefunkční. Hledáním čísla na řemeslníka to celé začíná, ale proces za tím je často frustrující pro obě strany. Topíte.cz přichází navíc s řešením, které bude možné aplikovat i na další řemesla a trhy, proto je podporujeme už samotného začátku,” říká Tomáš Obrtáč, investiční partner skupiny Enern.

Zakladatel a šéf Presto Ventures Přemysl Rubeš k investici říká: „Již několik let sledujeme trend digitalizace domácností a služeb s tím spojených. I díky zkušenostem našeho smart home startupu Domotron napřímo vnímáme, že se stále zvětšuje tlak zákazníků na kvalitu služeb řemeslníků, a to zejména v oblastech, kde je třeba větší technologické know-how, kam právě topení patří. Zákazník chce mít jednoho důvěryhodného a spolehlivého partnera, který mu zajistí bezproblémovou instalaci a chod, a k tomu poskytne kvalitní služby a reaguje rychle. O nezbytnosti takové služby na středoevropském trhu – v západní Evropě existuje například německé Thermondo – tedy víme dlouho a jsme rádi, že se nám v Topite.cz konečně podařilo najít tým, který má všechny předpoklady proto, aby zde uspěl a mnoha zákazníkům pomohl ušetřit peníze, čas i energii.“

Náš projekt je v Čechách skutečně ojedinělý a pro mnoho investičních fondů je to téma, se kterým nemají zkušenost. Proto máme štěstí, že jsme narazili právě na investory z Enernu a Presto Ventures, kteří našemu řemeslu rozumí, pohybují se v podobném prostředí a znají naši cílovou skupinu. Jsou pro nás proto důležití nejen jako investoři, ale především jako partneři, na které se můžeme obrátit i z hlediska budoucích strategických kroků firmy,” říká Daniel Helcl, spoluzakladatel a CEO Topíte.cz.

Aplikace a nové depo na Moravě

S nově nabytými finančními prostředky plánuje Helcl v první řadě vybudovat mobilní aplikaci, která primárně pomůže interním procesům ve firmě. „Stávající systém objednávek přes web sice funguje dobře, ale chceme jej pokud možno co nejlépe zefektivnit. Nová aplikace umožní strukturovanější přehled o prováděných pracech pro servisní techniky i zákazníky, značně urychlí a usnadní předávání důležitých informací. Do konce roku bychom rádi přidali zajímavé funkce i pro zákazníky. Plánujeme také rozšířenou realitu, kdy si lidé budou moci například zobrazit, jak bude daná místnost vypadat po instalaci,” upřesňuje CTO Topíte.cz Josef Šíma.

Zhruba 30 % z investované částky pak půjde na personální posílení stávajícího týmu a techniků. „O naše služby je enormní zájem, kapacity rychle přestávají stačit. Chceme proto posílit personálně, vybudovat širší technologické zázemí a hned zjara postavit depo na Moravě, které nám otevře cestu do dalších regionů, přičemž ve vývoji nezapomeneme ani na regiony stávající,” vysvětluje CEO firmy.

V delším časovém horizontu má firma v plánu expandovat i do zahraničí, konkrétně do Polska, na Slovensko a do Maďarska. V druhé polovině příštího roku pak přijde na řadu komplexní softwarové řešení pro instalační týmy a servisní techniky. Topíte.cz se zároveň netají vizí rozšířit spektrum nabízených služeb o další řemesla.