Prakticky od počátku tohoto roku ceny některých materiálů raketově rostly. Jedná se zejména o polystyren, minerální vatu, železo nebo ocel, kde jsou nárůsty až v řádech stovek procent. Řadí se k nim také dřevo, které i přes současnou situaci na trhu v posledních letech zažívá renesanci. Svůj podíl na neustále příznivějším vnímání dřevostaveb společnosti má postupné vyvracení některých negativních a nepravdivých mýtů, ale především vyšší povědomí lidí o výhodách těchto konstrukcí. K těm se bezesporu výborné tepelně izolační vlastnosti, zdravé vnitřní klima a rychlost výstavby. Nezanedbatelnou roli hraje i ekologie, v jejímž případě dřevostavby například zděné domy jednoznačně předčí. Rovněž z pohledu zdraví, kdy z důvodu použití maximálního množství přírodních materiálů mají třeba u alergiků a astmatiků výhodu. Tento fenomén a aktuální situaci na trhu více přiblíží odborník ze společnosti Bidli.
V některých případech je množství stavebního materiálu na trhu velmi omezené a někdy již nastává i otázka nikoliv za kolik, ale zda vůbec bude daný materiál k dispozici. Ceny rostou z důvodu enormní poptávky a také nedostatku způsobeného výpadky ve výrobě v době pandemie. To se projevuje delšími dodacími lhůtami a zvýšením nákladů. „Růst cen některých stavebních materiálů a prvků, jako jsou okna, dveře, podlahy a podobně, se projevuje prakticky každý týden a na tuto situaci nebyl a ani nemohl být nikdo na trhu připraven. Samozřejmě dochází rovněž k prodlužování doby výstavby zpožďováním dodávek, které se protahují ze čtyř týdnů na osm,“ tvrdí ředitel Bidli development a stavby Roman Weiser a ke dřevu doplňuje: „Od počátku roku vzrostla například cena KVH hranolů, které jsou používány jako konstrukční prvky dřevostaveb, téměř o 200 %. I tak ale pozorujeme neutichající poptávku. Je to dáno tím, že potřeba lidí po příjemném a kvalitním bydlení ani v této turbulentní době nemizí.“
Skepse opadá, obliba dřevostaveb roste
Zájem o dřevostavby v České republice neustále meziročně roste, což lze vidět i na statistikách dokončených novostaveb. „Například v roce 2014 tvořily dřevostavby z nově postavených domů cca 9,5 %, kdežto v roce 2020 to bylo již cca 15,5 %. Rovněž se ukazuje, že meziroční růst je podstatně rychlejší než u klasických zděných domů,“ říká Roman Weiser.
Pro své developerské projekty je zvolila rovněž společnost Bidli – u Hradce Králově tak například roste moderní rezidenční čtvrť Bidli v Rodově se 194 nízkoenergetickými jednotkami v rodinných dvoj- či trojdomech a v solitérních domech, nedaleko Prahy v Libeři zase vzniká 16 rodinných domů a v Myslince poblíž Plzně se staví 115 řadových domů i solitérů. „Dřevostavby jsme si vybrali pro jejich nesporné výhody, k nimž řadíme mimo jiné možnost výroby a výstavby z prefabrikovaných panelů. Zjednodušeně řečeno nám tak všechny domy v hale v Červeném Kostelci vyrábí jedna parta zkušených pracovníků, díky čemuž jsme schopni po celé republice dodržet stejně vysokou kvalitu konstrukce,“ vysvětluje Roman Weiser a dodává: „Stavíme jak typové domy, tak i domy dle individuálních představ zákazníků. Ty navrhujeme samozřejmě s ohledem na potřeby a vkus klienta.“
Při vhodných klimatických podmínkách lze stavbu montovanou z prefabrikovaných panelů postavit již za 4 až 5 měsíců, a to od prvního výkopu na základy po kompletní dokončení. To potvrzuje ředitel Bidli development a stavby: „Díky prefabrikaci získáme velký časový náskok, neboť veškeré stěny domu včetně střešních panelů v hale vyrobíme obvykle za 2 až 5 dnů dle velikosti domu a na místě smontujeme za zhruba 3 dny. Následuje montáž střešní krytiny, oken a fasády. Zvenku tak může být dům hotov do 2 měsíců od prvního výkopu.“
Dřevo vs. cihla
Cenově je kvalitní dřevostavba postavená z prefabrikovaných panelů srovnatelná s kvalitním zděným domem. To stejně platí u její odolnosti, hravě si totiž poradí s běžnými otřesy i silnou větrnou smrští. Na to ostatně platí normy, které musí splňovat jakákoliv stavební konstrukce. „Mezi mnoha posuzovanými parametry se hodnotí také požárně-bezpečnostní řešení. U naší konstrukce tak byly řádně provedeny i veškeré požární zkoušky. Bez toho bychom certifikát neobdrželi,“ uvádí ředitel Bidli development a stavby. Samotné zpracování materiálů a technologický postup pak dnes lidem umožňují stavět domy ze dřeva, jež mají v případě správného způsobu užívání a průběžně prováděné kvalitní údržby životnost přes 150 let, což je srovnatelné se zděnými stavbami.
Ve srovnání se zděnou konstrukcí jsou dřevostavby rozhodně i energeticky méně náročné. Může za to především použití kvalitních izolantů, ale hlavně vlastnosti konstrukce, která do sebe neakumuluje teplo. „Pokud začnete topit v dřevostavbě, máte v ní daleko dříve tepelnou pohodu. Ta se udrží poměrně dlouhou dobu i po jeho vypnutí. Naopak ve vychladlé zděné stavbě se teplo akumuluje do zdí, proto příjemné teploty dosáhnete za podstatně delší dobu. Při vypnutí pak v místnosti ucítíte daleko dříve chlad. Oproti tomu v parném létě se klasické zdi vyhřejí v horkých dnech natolik, že i po opadnutí veder je v nevětraném domě stále velké teplo, protože trvá i několik dní, než zděná konstrukce v létě vychladne,“ komentuje Roman Weiser. To v dřevostavbě dokážete udržet příznivou teplotu i během horkého léta a případného ochlazení interiéru dosáhnete hned po prvním vyvětrání chladnějším vzduchem.
Co se týče výše nákladů na vytápění a ohřev vody, podle experta ze společnosti Bidli vždy záleží na zvyklostech konkrétní domácnosti: „Někdo je zvyklý na 20 stupňů, někdo na 23 či dokonce na 25 stupňů. Obdobně to funguje u spotřeby teplé vody, způsobu vytápění, klimatizace a tak dále. Ovšem dá se říci, že u domu o ploše cca 100 – 120 m2 se čtyřčlenná rodina se spotřebou elektrické energie u dřevostavby vejde v průměru do 24 000 až 30 000 Kč ročně a úspora oproti klasické zděné stavbě s teplovodním ústředním vytápěním se může pohybovat od 10 000 do 30 000 Kč ročně, u starších objektů klidně i od 40 000 do 70 000 Kč.“
Dřevostavby jsou zároveň velmi šetrné k životnímu prostředí. Dřevo má totiž jako jediný stavební materiál pasivní bilanci CO2, což znamená, že během své existence jej více absorbuje, než vyprodukuje. Navíc se jedná o plně obnovitelný materiál, tedy i likvidace je energeticky nenáročná a prakticky nezatěžuje životní prostředí, neboť patří do přirozeného přírodního řetězce.
Svěřte se do rukou odborníka
Stejně jako u jiných typů staveb by se do výstavby svépomocí měl pouštět jen ten, kdo má příslušné vzdělání, schopnosti a zkušenosti. „Spousta lidí si myslí, že tím ušetří hodně peněz, ale opak je ve většině případů pravdou. Jen velké firmy jsou schopny u dodavatelů dosáhnout vyšších slev a pořídit stavbu s nižšími náklady, než jakých by dosáhl běžný spotřebitel. Stavba provedená odbornou firmou na klíč ušetří zákazníkovi v konečném důsledku mnoho starostí, peněz a času, který v dnešní hektické době může věnovat své rodině a zálibám. Nespornou výhodou stavby na klíč je rovněž komplexní záruka na celý dům,“ tvrdí Roman Weiser z Bidli.
Na českém trhu nalezneme poměrně velkou nabídku dřevostaveb. Při výběru je však třeba brát zřetel na výběr zhotovitele stavby a kvalitu konstrukce – tu nejlépe doloží certifikáty vydané jak na samotné konstrukční panely, tak i na materiály. Při výběru zhotovitele je pak potřeba se zaměřit především na jeho referenční výstavbu, ekonomickou stabilitu a poskytované záruky. Solidní společnost by neměla mít problém ani s tím prezentovat zákazníkovi své technologické postupy přímo ve výrobní hale.
Ředitel Bidli development a stavby Roman Weiser k tomu doplňuje: „Ne každá firma pak také klientovi umí nabídnout a poskytnout komplexní servis spojený s pořízením bydlení. My v Bidli jsme schopni zákazníkovi dobře pomoci například i s vyhledáním pozemku pro stavbu, prověřením možnosti stavby na této parcele, provedením stavební dokumentace včetně vyřízení stavebního povolení, zajištěním financování koupě pozemku a samotné výstavby či dodávkou stavby na klíč včetně chytré domácnosti a fotovoltaické elektrárny s vyřízením dotace na její pořízení. A tím to nekončí – zájemcům dokážeme pomoci i s návrhem designu interiéru, vybavením kuchyňskou linkou a vestavným nábytkem, pojištěním, prodejem stávající nemovitosti a zajištěním stěhování z původní do nové domácnosti. Umíme tedy poskytnout nejširší spektrum služeb spojených s bydlením na českém trhu pod jednou střechou.“