Frekvenční měnič Altivar Process 600 od společnosti Schneider Electric je moderní zařízení určené k optimalizaci vodárenských procesů. Díky tomu že efektivně monitoruje a řídí procesy probíhající za frekvenčním měničem, dosahuje vyšší míry provozní spolehlivosti a energetické účinnosti. Pokročilý monitoring chrání nejen motor, ale i celý proces běžící za motorem. Odborníci vyzdvihují jak jeho bezpečnostní prvky proti kybernetickým útokům, kdy měnič získal certifikaci Achilles Level 2, tak mimořádnou šetrnost – organizace Solar  Impulse  ho ocenila  jako  1 z 1 000 nejšetrnějších řešení pro naši planetu. Využití má především v oblasti vodního hospodářství, například v čistírnách odpadních vod.

Před 30 lety byl pro regulaci průtoku čerpadla používán výhradně škrtící ventil. Se zlevněním výkonové elektroniky se začaly frekvenční měniče masivně nasazovat a za posledních 20 let se staly běžnou součástí průmyslových procesů řízených motorem. V poslední době však i do této oblasti začaly vstupovat nové technologie a inovují stávající produkty. „Altivar Process 600 jsme vyvinuli jako frekvenční měnič, který nejenže řídí otáčky motoru čerpadla, čímž se reguluje průtok, ale je navržen plně v souladu s trendy a možnostmi dnešní doby. Plynulou regulací otáček dochází k citelné úspoře energie právě u čerpadlových nebo ventilátorových aplikací. Ale moderní produkt musí nabídnout i něco víc, například pokročilý monitoring a správu dat nebo komplexní přehled o celém procesu, navíc jsou na něj kladeny velké požadavky v oblastech zabezpečení. To vše jsme u vývoje tohoto měniče zohlednili,“ říká  Michal Burda, produktový manažer společnosti Schneider Electric.

Altivar Process 600 spravuje komplexní procesy, které probíhají na pozadí chodu motorů a čerpadel. Integrované monitorovací, ochranné a podpůrné funkce umožňují sledovat aktuální účinnost čerpadla a zároveň ho chrání například před přetížením či ucpáním. Přes  ovládací  terminál frekvenčního měniče si může uživatel, pomocí pouhých 5 bodů, snadno zadat charakteristiku čerpadla  a  sledovat  odchylku  jeho  aktuálního  stavu  od  bodu  s  nejvyšší  účinností a ohlídat tak hospodárnost provozu.

Šetrný provoz oceňovaný experty

Výhodou tohoto měniče je mimořádná šetrnost jeho provozu. Zatímco na pořízení frekvenčního měniče připadá pouhých 5 procent nákladů, zbytek je vynaložen na jeho fungování a správu. Právě zde Altivar  Process 600 prokazatelně snižuje jak spotřebu  energie  o  25  procent,  tak  náklady  na  údržbu  –  celkově  dokáže  zredukovat  provozní  náklady až o polovinu. Mezinárodní  organizace  Solar  Impulse  ho ocenila  jako  1 z 1 000 nejšetrnějších řešení pro naši planetu.  Přispěl k tomu i fakt, že Altivar Process 600 neobsahuje PVC, halogeny ani konfliktní minerály.

Snadné ovládání a vysoké zabezpečení proti kybernetickým útokům
Již   v   základu   má   Altivar   Process   600   ethernetovou    komunikaci,    je    vybaven    vestavěným  portem  Modbus  TCP  s  integrovaným  webovým  serverem.  Právě  ten umožňuje  snadnou  integraci  těchto  měničů  i  do  stávajících  architektur  a  zajišťuje  spolehlivý přístup k informacím v reálném čase – kdykoliv a odkudkoliv. Je tak dostupný z PC, tabletu i smartphonu. Uživatel má k dispozici jasné a přizpůsobitelné energetické panely s  informacemi  o  účinnosti,  energetických trendech i spotřebních charakteristikách.  Dosažené  úspory  může  sledovat  nejenom  krátkodobě,  ale  i  v  dlouhodobém  časovém  horizontu. Zařízení nabízí i  funkci  „sleep“,  díky  které  dokáže   měnič   během   režimu   stand-by snížit spotřebu energie až o 60 procent – tím, že automaticky  zakáže  některé  funkce  (např.  vypnou výkonové části nebo ventilátory).

V poslední době se množí útoky hackerů, které směřují jak na software, tak čím dál častěji i na hardwarové prvky kritické infrastruktury. Pomáhá jim v tom častá zastaralost těchto zařízení. Frekvenční  měniče jako zásadní součást systému tak musí být chráněny  v  souladu  s  aktuálními  normami  a  doporučeními. „Altivar Process 600 byl navržen v souladu s IEC62443 (definuje standard průmyslových zařízení s ohledem na kyberbezpečnost), a navíc se drží vlastního tzv. SE integračního programu. Díky   němu   dokáže   kontinuálně   využívat   nejnovější   poznatky a dále zvyšovat kyberbezpečnost svých  produktů,  dokonce  nad  rámec  daný  normami.  Jako vůbec první frekvenční měnič tak získal certifikaci Achilles Level 2,“ vysvětluje Burda.