Projekt stavby výrobny vodíku na ruském ostrově Sachalin prošel studií proveditelnosti, a nyní tak může pokročit do fáze prvních inženýringových prací. Během setkání s místní vládou to 14. února oznámily společnosti Air Liquide a Rusatom Overseas.

Výroba vodíku vznikne v souvislosti s rozsáhlým projektem na zavedení vodíkového hospodářství na tomto dálněvýchodním ostrově. Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, jehož dceřinou firmou je Rusatom Overseas zapojený do studie proveditelnosti, má na starosti výrobu a přepravu vodíku ke spotřebitelům z oblasti energetiky, dopravy a průmyslu. Část výroby má jít také na export.

Vláda Sachalinské oblasti projekt podporuje a uvědomuje si jeho význam pro region. Práce probíhají na základě memoranda z dubna 2021. „Projekt na výrobu nízkouhlíkového vodíku metodou parní konverze metanu se záchytem uhlíku, která má vzniknout na ostrově Sachalin, úspěšně postupuje. Společně s našimi partnery jsme nyní dokončili první základní etapu. Pro náš region jde o velmi důležitý projekt a těšíme se na jeho úspěšnou realizaci,“ uvedl gubernátor Sachalinské oblasti Valerij Limarenko.

„Vidíme, že mnoho firem z asijsko-pacifického regionu přikládá rozvoji vodíkového hospodářství velký význam a má zájem o dovoz nízkouhlíkového vodíku z Ruska. Už probíhají jednání s Japonskem a Jižní Koreou, podle kterých by měl být mezinárodní řetězec dodávek spuštěn v roce 2025,“ řekl prezident Rusatom Overseas Jevgenij Pakermanov.

Obr. Ilustrační obrázek vodíkové stanice