Ing. Václav Šimůnek, Výzkumný ústav energetický, VVZ, Praha, pobočka Praha
Celkové pojetí výzkumné práce
Práce v oblasti racionalizace spotřeby paliv a energie vyžadují systematickou a dlouhodobě koncepčně založenou činnost v celém řetězci výzkum, vývoj, výroba a užití.
V oblasti energetického výzkumu bylo komplexní řešení tohoto problému v široké návaznosti na technologický výzkum uloženo Výzkumném ústavu energetickému, pobočce Praha v roce 1977.
Prvá etapa prací řešená v roce 1978 se zaměřila na analýzu období 1970 až 1980 a prognózu realizace v letech 1980-1985 v oblasti výrobní sféry, tj. průmyslu, stavebnictví, dopravy a zemědělství.
Druhá etapa prací, která bude řešena v letech 1979 až 1980 s prohlubováním do r. 1982 se již zaměřuje na snižování energetické náročnosti jak ve výrobní, tak i nevýrobní sféře a období realizace 1985 až 1990. Práce jsou prováděny ve spolupráci se čtyřiceti výzkumnými, projekčními a jinými organizacemi, které zkoumají vazby mezi konkrétními technologickými procesy, jejich energetickou náročností a racionalizačními akcemi k jejímu snížení. Studie spolupracujících organizací jsou podkladem pro svodné práce Výzkumného ústavu energetického, jejichž výsledky spolu s hodnocením strukturních vlivů na energetickou náročnost výrobní sféry vyúsťují do směrů ke snížení měrných spotřeb paliv a energie, které jsou v dalším podrobněji rozebrány.
Souhrnné výsledky
Snižování energetické náročnosti našeho národního hospodářství mohou ovlivnit tyto tendence
- uplatňování vlivu technického pokroku celkem a vědeckotechnického rozvoje zvláště v oblasti energetického hospodářství
- strukturní změny ve výrobní sféře od výrob energeticky náročných k výrobám energeticky úsporným
- snižování energetické náročnosti nevýrobní sféry včetně spotřeby obyvatelstva
- snižování materiálové náročnosti naší výroby i nepřímo snižování její energetické náročnosti
- zlepšování struktury dovozu a vývozu z hlediska jejich materiálové a energetické náročnosti
- politickovýchovná a organizátorská činnost působící proti plýtvání energií.
Hlavním předmětem řešení úkolu v r. 1978 bylo zkoumání prvé tendence, tj. vlivu technického pokroku; doplňujícím předmětem bylo sledování druhé tendence, tj. vlivu odvětvové struktury na snižování energetické náročnosti výrobní sféry. Vliv technického pokroku byl zkoumán především v oblasti měrných spotřeb paliv, tepla, elektřiny u energeticky náročných výrobků a technologických procesů a to ve vzájemné vazbě vývoje měrných spotřeb a konkrétních racionalizačních akcí v období 1970 až 1985. U vlivu odvětvové struktury byla hodnocena skutečnost 1970 až 1975 a období 1975 až 1980 až 1985.
Relativně malý soubor 127 energeticky nejnáročnějších výrobků a technologických procesů zahrnující v sobě 238 ukazatelů měrných spotřeb paliv elektřiny a tepla je vysoce reprezentativní a podílí se z 51 % na celkové tuzemské spotřebě prvotních energetických zdrojů.
Souhrnně lze konstatovat, že výsledné snížení energetické náročnosti ČSSR vlivem shora uvedených dvou tendencí představuje v koncových letech jednotlivých pětiletých období (tab. 1) relativní úspory (pojem relativní úspora vyjadřuje skutečnost, že kdyby nebyla vyvíjena činnost v uvedených dvou tendencích, byla by spotřeba o dále uvedené hodnoty vyšší).
Vlivem technického pokroku, který byl hlavním předmětem našeho výzkumu, byly dosaženy nebo lze očekávat úspory podle tab. 2. Z tabulky je zřejmé do jaké míry jsou tyto úspory doloženy konkrétní racionalizační činností (úspory ze snižování měrných spotřeb a racionalizačních akcí souvisejících s měrnými spotřebami, ale nezahrnutými do snížení měrných spotřeb) a všemi sledovanými racionalizačními akcemi.
Z analýzy období 1970 až 1980 a prognózy do r. 1985 je možno učinit některé zevšeobecňující závěry
- Technický pokrok výrazně ovlivňuje snižování energetické náročnosti výrobní sféry. V přípravě 7. pětiletky začíná působit významněji i vliv odvětvové struktury.
- Na úsporách paliv a energie vlivem technického pokroku ve výrobní sféře se v rozhodující míře podílí soubor energeticky náročných výrobků a technologických procesů.
- V období 1975 až 1985 je racionalizační činnost na úrovni měrných spotřeb vlivem existující a připravovaného Státního programu racionalizace podložena z 89 až 100 % jednotlivými racionalizačními akcemi. V období 1970 až 1975 byla jen z 51 %.
- V období 1975 až 1985 proti období 1970 až 1975 dochází prozatím k zmenšení tempa snižování energetické náročnosti výrobní sféry, na čemž se v zásadě podílejí dva vlivy:
– neopakovatelnost akcí spojených se změnou struktury palivo-energetické bilance směrem k spotřebě ušlechtilých druhů energie
– nezahrnutí menších racionalizačních akcí do plánu 6. PLP a prognózy 7. PLP, které jsou ve statistice 1970 až 1975 zachyceny ve snížení měrných spotřeb jako množina blíže neidentifikovatelných jevů. Tento vliv je významný a je srovnatelný s vlivem pod bodem a).
Rozbor úspor z racionalizačních akcí
Podívejme se blíže na úspory vyplývající z racionalizačních akcí, jejichž realizace lze očekávat v období 1980 až 1985, které bylo hlavním předmětem našeho zájmu. Akce přinášející asi 3,7 mil. tmpp (po vyloučení úspory vlivem změn struktury oceli) úspor nejsou stejného charakteru a je možno je rozdělit do kategorií podle tab. 3.
Z tabulky je zřejmé, že na celkových úsporách z racionalizačních akcí se z 75 % podílejí akce, jejichž hlavním cílem je snížení energetické náročnosti a vedlejším cílem jiné efekty. Tyto akce si vyžádají v 7. pětiletce asi 7 mld. Kčs investic, při čemž investiční náročnost na uspořenou tmpp je poměrně nízká. Srovnáme-li jejich měrnou investiční náročnost s investiční náročností na získání 1 tmp prvotních energetických zdrojů rozvojem těžby, dovozu či výroby (tab. 4) i při velmi hrubém srovnání vynikne celkový společenský efekt racionalizace spotřeby paliv a energie.
Zbývajících 25 % úspor vzniká jako doprovodný jev při výstavbě nových technologických zařízení, popř. závodů, kde hlavním cílem není racionalizace spotřeby paliv a energie, ale rozvoj výroby. Tyto akce jsou spojeny s vysokou investiční náročností a není zde možné ji rozdělit na složku přinášející úspory paliv a energie a složku vyvolávající ostatní vlivy. Investiční náročnost takto vzniklých úspor je vysoká a činí asi 31 tis. Kčs/tmpp. Přesto však je nutno i tyto akce sledovat, neboť nám dávají obrázek o úrovni nových investičních celků z hlediska racionálního využívání paliv a energie.
Z tab. 5 je vidět porovnání úspor, investičních nákladů a investiční náročnosti na uspořenou tmpp v 6. a 7. pětiletce. Porovnání je provedeno pouze pro soubor akcí, kde se podařilo vyjádřit investiční náročnost. Z porovnání je zřejmé, že celý soubor výrazně ovlivňují vzájemný poměr investic a úspor u souboru nových závodů a ostatních akcí.
Nejvýznamnější jmenovité racionalizační akce reprezentující asi 75 % úspor celého souboru sledovaných 130 významných racionalizačních akcí (nebo dílčích souborů akcí) jsou uvedeny v tab. 6.
Rozbor vývoje měrných potřeb
Celkových 2,1 mil. tmp (2,3 mil. tmpp) relativních úspor v 7. pětiletce vyplývajících z vývoje 250 měrných spotřeb paliv, tepla a elektřiny u 127 sledovaných energeticky náročných výrobky je tvořeno ve 141 případech klesáním, v 63 případech stoupáním a 46 případech stagnací měrných spotřeb. Klesání měrných spotřeb přináší – 2,8 mil. tmp relativních úspor a stoupání 0,7 mil. tmp zvýšení spotřeby. Největší relativní úspory lze očekávat u výrobků podle tab. 7.
Hlavní výrobky, u kterých lze očekávat stoupání měrných spotřeb (zápornou relativní úsporu), jsou zřejmé z tab. 8.
Celkový pohyb analyzovaných měrných spotřeb je zřejmý z tab. 9.
Závěr
Při přípravě 7. pětiletky bude nutno zintenzívnit racionalizační činnost v těchto základních směrech
V oblasti měrných spotřeb energeticky náročných výrobků a technologických procesů
- Dále zkoumat tempo poklesu měrných spotřeb s cílem jejich rychlejšího snižování a tak dosáhnout relativních úspor vyšších než dokládaných 2,8 mil. tmp.
- Zkoumat příčiny růstu měrných spotřeb, a to zejména u paliv. Tento jev je zvlášť výrazný u některých hutnických technologií a v dopravě.
- Vytvořit systém sledování vývoje měrných spotřeb na všech řídicích úrovních, počínaje energetickým agregátem.
- Pro energetické agregáty zavádět postupně technicky zdůvodněné normy paliv a energie a na jejich dodržování a zpevňování zainteresovat spotřebitele
V oblasti konkrétních racionalizačních akcí
- Vytvořit podmínky na úrovni centrální sféry pro realizaci souboru velkých racionalizačních akcí. Pro tyto akce vydělit plánem finanční prostředky i výrobní kapacity. Tento soubor trvale rozšiřovat.
- Pro realizaci drobných racionalizačních akcí, které nelze sledovat na úrovni centra, vytvořit atraktivní politickoekonomické stimuly pro jejich maximální realizaci.
V oblasti vědeckotechnické přípravy snižování energetické náročnosti národního hospodářství ČSSR
- Pro snížení energetické náročnosti národního hospodářství ČSSR v období 1985-1990 a po roce 1990 prohlubovat systematický výzkum snižování energetické náročnosti ČSSR jako celku (systémový svodný přístup).
- Kromě toho je třeba zakládat systematický výzkum snižování energetické náročnosti jednotlivých odvětví národního hospodářství se zvláštním zaměřením na černou a barevnou metalurgii, strojírenství, chemický průmysl, výrobu stavebních hmot, skla, keramiky, porcelánu, potravinářsko-zemědělský komplex a dopravu. Pozornost je třeba věnovat energetické náročnosti dovozu a vývozu.
- Organicky spojovat výzkumné práce svodného a odvětvového charakteru.
Zdroj: Energetika č. 7, 1979