Sklo je skvělou výzvou pro všechny kreativní duše – jde o nadčasový materiál, který lze použít doslova v každém prostoru, ladí totiž s mnoha styly, navíc je recyklovatelný. Dnes lze sklo použít nejen třeba pro sprchové zástěny v koupelnách rozdělující příčky v místnostech, ale také pro schody, zábradlí nebo dokonce na podlahu. Hitem současnosti jsou tzv. bezúdržbová skla, na nichž se neudržují nečistoty či stopy po kapkách vody a která jsou vhodná právě pro koupelny a jiná místa, kde přicházejí do styku s vodou. Specifika těchto interiérových skel a jejich výhody popisuje Michal Široký, marketingový manažer společnosti Saint-Gobain Building Glass Česká a Slovenská republika.

Sklo do interiéru rozhodně patří

Použití skla v interiéru má obrovský vliv na přenos světla, čímž se snižuje potřeba umělého osvětlení v místnosti, a nepřímo ovlivňuje také energetická bilance domu. Výhodou skla je, že je velmi variabilní a dá se přizpůsobit téměř jakémukoliv interiéru. „Uvnitř v místnostech však při použití skla dbáme především na bezpečnost, proto se skla vytvrzují a různě vrství, aby byla dostatečně pevná, například při použití pro rozdělující příčku,“ upozorňuje Michal Široký z Building Glass.

Skleněnou příčkou proti hluku

Skleněné příčky či skleněné dveře mohou mít různé vlastnosti. Proto je důležité, abyste si před výběrem stanovili nejdůležitější úlohy, které má příčka plnit. Skleněné příčky kombinují funkčnost, estetiku a otevřený prostor. Umožňují průnik přirozeného světla, ale ztiší šum. „Mohou být protipožární, nebo se mohou při použití jedním kliknutím změnit z průhledného na neprůhledné, a to bez změny v propustnosti světla,“ říká Michal Široký. Tato vrstvená bezpečnostní a zvukově izolační skla tak můžete použít například v kancelářích, kde chcete zajistit vysokou akustickou izolaci, například pro zasedací místnost.

Nebojte se skleněných schodů, zábradlí nebo podlah

Schody, zábradlí a podlahy využívají zejména speciální bezpečnostní sklo. Při schodech a zábradlích si také můžete vybrat, zda budete chtít sklo barvené, ornamentní či matné. Sklo na schody a podlahy by zase mělo být mimořádně odolné proti případnému poškrábání a skvrnám. „Bezpečnostní sklo se skládá ze dvou nebo i více vrstev skla doplněných speciální fólií. Různé úrovně bezpečnosti získáte kombinací různých počtů nebo tlouštěk každé složky. V případě, že sklo rozbijete, udrží fólie kousky skla na místě,“ uvádí Michal Široký. Společně s další doplňkovou ochranou mohou být takováto skla dokonce použita na vitríny nebo dveře obchodů.

Bezúdržbové sklo do koupelen

Sklo na sprchové a vanové zástěny je dnes trendem navrhovat co nejtransparentnější, čili je nutné povrch chránit před usazováním vodního kamene. I na to existuje řešení – díky antikoroznímu povlaku voda po povrchu skla lépe stéká, což zabraňuje usazování vodního kamene a následnému vzniku skvrn. „Lidé nechtějí trávit čas drhnutím skla ve sprchovém koutě. Proto sklo do koupelny pro sprchové zástěny doplňujeme antikorozním povlakem. Takové sklo se pak čistí výrazně snadněji i méně často než běžná skla bez povrchové úpravy. Navíc, povlak na povrchu neuvidíte, protože je téměř neviditelný,“ vysvětluje Široký. Sklo do koupelen se vyrábí hned v několika tloušťkách, je velmi transparentní a nezkresluje vnímání barev.