Snaha o úsporu vody vede v některých případech až k bizarním případům. Přitom elegantním, moderním a hygienickým řešením je sanitární elektronika v podobě radarového pisoáru nebo bezdotykové baterie s úsporným perlátorem.

A teď k těm příkladům, které život přináší. Majitel rodinného domu chodí raději vykonávat malou potřebu na svou zahradu. Úspora? Možná ano, ale za jakou cenu? V dnešní době splachovací systémy už nečerpají tolik vody. „S naším domácím pisoárem, který je vybaven radarovým splachovačem, spláchnete pouze jedním litrem vody. U dvoutlačítkových splachovačů toalet je spotřeba vody standardně tři litry na malé spláchnutí a šest velké spláchnutí,“ říká Pavel Rybka, spolumajitel české značky Sanela.

Další absurdností je prodlužování intervalů mezi koupáním. Zatímco v zimě se podle dermatologů můžeme klidně koupat obden, v parných dnech doporučují častější a kratší sprchování. Denně roztočí kohoutek v České republice ve sprše dvě třetiny lidí. I zde je na místě úsporný provoz, který spočívá buď v senzorické sprše, nebo jednoduše pustíte vodu, jen když je potřeba. Jedna koupel ve vaně vyžaduje 100 až 200 litrů vody. Sprchování 30-60 litrů vody.

Tušíte, kolik průměrně za den proteče obyčejným kohoutkem vody a o kolik tento objem zmenší automatická baterie?Při výpočtech jsme si zvolili průměrný 15vteřinový mycí cyklus, během kterého u klasické pákové baterie protečou až 3 litry vody. U senzorové baterie je tato spotřeba téměř třetinová. Pokud si tedy umyjeme ruce 10x za den, tak s obyčejnou vodou vyplýtváme 30 litrů vody. Kdežto u automatické baterie spotřebujeme okolo 12 litrů,“ dodává Pavel Rybka ze Sanely. Při současných vyšších nárocích na mytí rukou vám protečou za dvacet vteřin mydlení 4 litry vody. Senzorová baterie tomuto zabrání.

Významným spotřebitelem vody je mytí nádobí. Moderním myčkám stačí na jeden cyklus jen 10 litrů vody a je ekologické pouštět jí, až když je plná. Mytí nádobí v ruce se pohybuje ve spotřebě mezi 7 až 20 litry vody.

Je dobré nezapomínat i na zdánlivé maličkosti. Obyčejné kapání kohoutku může znamenat unik vody až 24 litrů denně. Protékající toaleta přibližně 25 litrů za hodinu. Myslete na vodu a šetřete chytře.