Společnost Schneider Electric je globální poskytovatel chytrých technologií pro efektivní řízení energií v kancelářských budovách i průmyslových provozech. Mezi nejnovější realizace v Česku patří administrativní Budova FIVE v Praze, která vznikla ve spolupráci s developerem Skanska. Cílem společného projektu bylo maximalizovat úspory energie v budově, zvýšit její tržní hodnotu a zajistit nadstandardní komfort pro zaměstnance, kteří budovu užívají. Jádrem řešení se stala otevřená platforma EcoStruxure Building, která transformuje konvenční budovy na chytré a integruje všechny technologie do jednoho řídicího celku.

Skanska: jdeme cestou chytrých zelených budov

„Dlouhodobě přesvědčujeme investory, nájemníky i celý stavební trh o tom, že zelené budovy jsou dobrá věc a my jdeme tímto směrem. Budova FIVE je mimořádným příkladem trvale udržitelného projektu. Na velkorysém prostoru šesti pater máme několik inovativních a současně ekologických technologií dle přísných požadavků certifikace LEED Platinum. Společnost Schneider Electric přišla v tendru s nejlepší technologickou koncepcí, která míří rovnou na komoru a snižuje ekologickou stopu našich projektů. Navrhované řešení nás oslovilo také lákavým poměrem ceny a výkonu. Rovněž se nám líbila technologická připravenost koncepce, která počítala s tím, že nároky na užívání budovy se mohou v budoucnu různě proměňovat,“ přibližuje Petr Chlumský, vedoucí divize Elektro Skanska.

Platforma EcoStruxure Building v chytrých budovách: úspory energie až o 30 %

EcoStruxure Building je škálovatelná, bezpečná a globální architektura pro vytváření chytrých kancelářských budov. Platforma umožňuje zabezpečenou výměnu dat ze systémů správy energie, osvětlení, MaR (měření a regulace technologií pro vytápění, chlazení a ventilaci), protipožárního zabezpečení, přístupového systému společnosti Schneider Electric i třetích stran. „S řešením EcoStruxure Building je možné zvýšit účinnost a hospodárnost budov až o 30 %. Nové implementační nástroje umožňují až o 20 % rychlejší zprovoznění a instalaci a také 10krát větší škálovatelnost pro potřeby velkých budov a komplexů s více budovami. Přidanou hodnotu vidím také v otevřenosti platformy,“ říká Jakub Jiříček ze Schneider Electric.

Ekosystém chytré budovy pro lepší komfort zaměstnanců

Energeticky úsporné budovy se zhodnocují díky vyššímu standardu bezpečnosti a ochrany zdraví osob, zajištění shody s legislativou energetické náročnosti budov, dále kvůli nižším provozním nákladům, zařízením v informačních systémech pro monitorování energií, ale také pro možnost získání pobídek z programů energetických úspor. Platforma EcoStruxure Building přetváří téměř jakoukoli konvenční budovu na příjemný inteligentní ekosystém, který zároveň zvyšuje i komfort zaměstnanců. „Myslíme na všechny obchodníky, analytiky, vývojáře a další pracovníky kanceláří, kteří chtějí víc než jen pracovní stůl, když už v Budově FIVE tráví velkou část svého času. K většímu komfortu zaměstnanců přispívá systém vzduchotechniky a řízení klimatu, který hlídá přítomnost CO2 ve vzduchu. Jakmile dojde k vyšší koncentraci oxidu uhličitého, systém místo lokalizuje a automaticky zajistí na dané místo přívod čerstvého vzduchu,“ zdůrazňuje Petr Chlumský.

Přes 80 % nájemní plochy Budovy FIVE už obývají firmy

Moderní stavba Five se nachází v přilehlé ulici na pražském Smíchově, v místě bývalé tramvajové vozovny a má celkovou nájemní plochy 14 362 m2. Budova byla ze 100 % pronajata ještě před dokončením, 80 % budovy je pronajato společnosti MSD, globální farmaceutické společnosti, která zde provozuje svůj IT Global Innovation Hub. Dalšími významnými nájemci jsou developerská a stavební skupina EBM Group, designérské studio U1 a farmaceutická společnost Roche Diagnostics. Firma Sodexo zde otevřela svou stylovou restauraci Dave B – Taste Five.

Vybrané parametry Budovy FIVE

  • Inteligentní systém řízení a správy budov s platformou EcoStruxure Building
  • Optimalizované větrání, vytápění a chlazení, které zabraňuje energetickým ztrátám a generuje energetické úspory až ve výši 30 %
  • Vysoce výkonná vzduchotechnika s pomalou cirkulací vzduchu a velmi tichým chodem
  • Monitoring CO2 v prostorách a okamžitý přívod čerstvého vzduchu na dotčenou zónu
  • Světla v chodbách, schodištích, toaletách a garážích řízená pohybovými senzory
  • Elektronický systém detekce požáru plně podporovaný sprinklery