České strojírenství čelilo v roce 2023 hned několika výzvám: v posledních týdnech se objevily nové problémy s logistikou, vliv měly i vysoké ceny energií. Na trhu práce stále panoval nedostatek kvalifikovaných pracovníků, což pro výrobní firmy znamená značnou komplikaci. Podle společnosti Profika setrvale rostla poptávka po řešeních pro automatizaci a po zavádění digitalizace i do menších podniků.

V loňském roce se české firmy stále vypořádávaly s následky ruské invaze na Ukrajinu, což se projevilo hlavně ve stále vysokých cenách materiálů a delších dodacích termínech. . Jaké další faktory ale loni ovlivňovaly české strojírenství?

Společnosti se vypořádávaly s logistikou, cenami energií i válkou

V poslední době musí firmy řešit komplikace s dodávkami. Zatímco stav s nedostatkem přepravních kontejnerů se začal pomalu vracet do normálu, na konci roku se objevil nový zádrhel. Kvůli nestabilní situaci a probíhajícím konfliktu na Blízkém východě celá řada přepravních společností odmítá používat Suezský průplav. Lodě tak místo proslulé zkratky musí obeplouvat celou Afriku, což dopravu nejen zdržuje, ale také zvedá cenu.

Svou úlohu stále hrála i dosud probíhající ruská invaze. „Ze zkušenosti víme, že musela část českých výrobních společností měnit svého dodavatele oceli za dražšího nebo s horším dodacím termínem. Důvodem je zničení železáren na Ukrajině,“ vysvětluje Jakub Kaufman ze společnosti Profika, která se specializuje na obráběcí stroje a robotizaci.

Firmy ve strojírenství zasáhly vysoké ceny energií  – ovlivnily celý řetězec od dodavatelů až po koncové zákazníky. Přechodně na tom mohly být lépe spíše konzervativní firmy, které se v minulosti připravovaly i na nepředvídatelné situace. Stát bohužel průmyslu situaci výrazně neulehčil.

Trendem je posilující digitalizace, opět táhly veletrhy

Minulý rok se nesl ve znamení stále vyššího zájmu o digitalizaci. „Čím dál více firem stojí o sběr a analýzu dat, které využívají k navýšení efektivity výroby. Nejde přitom jen o velké společnosti, potenciál digitalizace a následného zlepšení produktivity si už uvědomují i střední a menší podniky. A protože se na trhu práce neobjevilo žádné zlepšení a stále tak chybí kvalifikovaní pracovníci, narůstá poptávka po řešeních pro automatizaci,“ uvádí Kaufman.

Po covidové pauze stále trvá hlad po osobních setkáních na veletrzích. Zájem o stroje i kontakt s odborníky je obrovský. „Ekonomický přínos je však poměrně sporný. Nepomáhá tomu ani spojení veletrhu například s dřevařským průmyslem, kde se typ zákazníků s kovoobráběcími stroji téměř vůbec neprotíná. Návštěvník si tak zdánlivě koupí lístek i prezentaci strojírenství, přitom ho dané stánky ani trochu nezajímají,“ uvažuje Kaufman.

Rok 2023 v Profice: představení nových strojů a prodej složitějších CNC

Společnost Profika se v loňském roce zúčastnila hned několika veletrhů. Představila na nich i prémiově nabízené technologie. Jednalo se o dlouhotočný CNC soustruh  XD26III, který má ve standartu výměnné vodící pouzdro a osu Y2. Jedná se o další osu, tedy směr, ve kterém se můžou pohybovat nástroje vůči obrobku na protivřetenu, což posouvá stroj v technologických možnostech zase o kus dále. Stroje HANWHA klasicky patří k nejtěžším strojům ve svých kategoriích. I přesto je XD26II oproti předchozímu modelu o cca 0,5 tuny těžší. To se odrazilo hlavně na zvýšené tuhosti a stabilitě výroby, ve smyslu vysoké úrovně opakovatelnosti geometrické a rozměrové přesnosti.

Oproti jiným letům se navíc rozjely prodeje složitějších strojů. „Zaznamenali jsme vyšší poptávky a prodeje 5osých strojů nebo i CNC soustruhů s více vřeteny či revolvery. Přisuzujeme to zájmu po trvalejším řešení výroby, univerzálnosti a jisté touze po technologicky nejvyspělejších strojích,“ uvádí Kaufman. Více na www.profika.cz.