Důležitou návštěvu úřadu často odkládáme, ačkoli víme, že před povinnostmi neutečeme. Pokud se nebráníte novým technologiím, můžete si tyto starosti ulehčit. Čím dál víc záležitostí už dnes můžete vyřešit online. A je tu jeden nástroj, který vám to usnadní: bankovní identita.

Internetové a mobilní bankovnictví je už naprosto běžná věc a málokdo ještě chodí kvůli platebnímu příkazu na pobočku. Dnes jsme ale ještě mnohem dál. Česko po vzoru skandinávských zemí postupně pracuje na digitalizaci státu, která přináší citelnou úsporu času a námahy. A věcí, které si zařídíme online, přibývá – od žádosti o sociální dávky či nový řidičský průkaz přes podání daňového přiznání, přihlašování do datové schránky či změnu zdravotní pojišťovny po zjištění výše budoucího důchodu.

Musíte prokázat, že jste to skutečně vy

Hodně nových možností se otevřelo díky BankID, digitální občance, která v online světě vše podstatně zjednodušila. Díky ní se totiž přihlásíte do portálů státní správy a firem stejně snadno jako do internetového bankovnictví. „Bankovní identita je nejvyužívanějším nástrojem na ověřování totožnosti při komunikaci se státem. Lidé oceňují, že si své úřední záležitosti vyřídí kdykoli a odkudkoli a nemusí si kvůli návštěvě úřadu brát třeba dovolenou,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel Bankovní identita, a.s.

Přehledným rozcestníkem, přes který můžete elektronicky komunikovat s úřady, je Portál občana. Abyste ale mohli využívat jeho služby, musíte v přihlášení prokázat svou totožnost. Jedním ze způsobů je právě bankovní identita, přes kterou se do něj v loňském roce přihlašovalo 87 % všech uživatelů.

Co už vyřídíte online

Z pohodlí domova můžete požádat o sociální dávky, třeba příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo jednorázový příspěvek na dítě. Čerstvé maminky už nemusí na úřad práce ani kvůli vyřízení rodičovského příspěvku. Stejně tak lze jeho výši, jednou za tři měsíce, změnit online, a dočasně tak čerpat víc peněz, pokud je to zrovna potřeba.

Na úřad už nemusíte ani kvůli prodloužení řidičského průkazu. Jen letos končí platnost více než 875 000 těchto dokladů. Za jízdu s propadlým průkazem přitom hrozí pokuta ve výši až 2 500 Kč, tak si ten svůj raději zkontrolujte. Pomocí bankovní identity si o něj požádáte elektronicky – jednoduše, pohodlně a kdykoli – přes Portál občana či Portál dopravy. Žádost je předvyplněná, včetně nejaktuálnější fotografie a podpisu. O nový doklad můžete požádat nejdříve tři měsíce před koncem platnosti původního. Důležité je počítat s délkou jeho vyhotovení, která činí dvacet dnů.

Online můžete odevzdat i své daňové přiznání. Nejen že ušetříte cestu na finanční úřad nebo na poštu, ale ještě získáte měsíc času navíc. Základní termín podání daňového přiznání za rok 2022 je 3.dubna 2023. Online formou přes portál mojedane.cz se termín prodlužuje do 2. května 2023.

Bankovní identitu máte i vy

Bankovní identitu poskytuje svým klientům většina českých bank automaticky, bez nutnosti aktivace nebo návštěvy pobočky. V Česku ji má přes 5,5 milionu klientů bank a téměř polovina z nich ji už aktivně využila. Pokud jste to zatím nezkusili, neváhejte. Díky elektronické komunikace se státem ušetříte čas i peníze a své záležitosti si vyřídíte kdykoli a odkudkoli.