Státní podnik Lesy České republiky v prvním pololetí (2019) zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových z předchozích 1,35 milionu metrů krychlových. Celková těžba v prvním pololetí stoupla o 17 procent na 5,59 milionu metru krychlových. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi a jeho nynější hlavní snahou je zvládnutí kůrovcové kalamity. Tu fatálně umocnilo loňské nevídané sucho.

Z velké části vynucený růst těžby dřeva se kromě jiného promítá do zlevňování palivového dřeva. V době růstu cen energií, jako je elektřina nebo plyn, se tak dřevo coby palivo vydává přesně opačným směrem. Pro některé, náležitě vybavené domácnosti tak může být intenzivnější zapojení dřeva jakožto zdroje energie ekonomicky racionálním krokem, díky němuž ušetří.

V prvním letošním čtvrtletí vlastníci lesů prodávali palivové dřevo podle dat ČSÚ v průměru za 722 korun za metr krychlový. Srovnáme-li tuto cenu s ročním průměrem uplynulých let, zjišťujeme, že naposledy bylo palivové dřevo prodávané vlastníky levnější v roce 2011. Tehdy průměrná roční cena činila 682 korun za metr krychlový. Například v roce 2014 ale tato cena převyšovala úroveň jednoho tisíce korun.

Ještě markantnější propad letos nastává v případě prodeje dřeva nevlastníky. Průměrná cena palivového dřeva prodávaného nevlastníky letos v prvním čtvrtletí činila jen 490 korun za metr krychlový. To je suverénně nejnižší cena ve čtvrtletním sledování minimálně od zmíněného roku 2011. Průměrná roční cena se v letech 2011 až 2018 podle ČSÚ pohybovala v pásmu od 638 korun za metr krychlový v roce 2018 do 867 korun za metr krychlový v roce 2014.

Vzhledem k rozsahu napadení lesů kůrovcem lze očekávat, že cena palivového dřeva bude pod silným tlakem i v příštích čtvrtletích a letech a že palivové dřevo dále zlevní v absolutním vyjádření a tím pádem – a ještě výrazněji – relativně vůči jiným palivům a zdrojům energie, které momentálně vesměs spíše zdražují.

Lukáš Kovanda