Společnost ASEKOL zabývající se sběrem vysloužilých elektrozařízení se rozhodla spojit osvětu s uměním a pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístila letos v létě ve všech krajských městech a v Kladně originální stacionární kontejnery. Ty jsou obohaceny o graffiti design s dominantami daných měst a symboly znázorňujícími sběr elektrospotřebičů. Při příležitosti umístění kontejnerů do všech lokalit byly na webových stránkách projektu spuštěny také soutěže. V jedné z nich hlasovali lidé O nejoblíbenější kontejner. Vítězem se stal kontejner umístěný v Hradci Králové, který navrhnul výtvarník Dalibor Krch. Motiv s postavičkami Boba a Bobka nebo Pata a Mata, kteří se starají o přírodu a odnáší staré elektro, zaujal nejvíce hlasujících a o 242 hlasů překonal druhý z Ústí nad Labem.  Občané tak podpořili město, ve kterém streetartový kontejner na elektroodpad stojí, ASEKOL totiž vítězi věnoval částku 100 000 Kč na environmentální a CSR aktivity města.

V soutěži, která probíhala od 12. září do 13. října mohli obyvatelé celé České republiky vyhrát pro své město finanční dar ve výši 100 000 Kč, který bude použit na environmentální či CSR aktivity v dané lokalitě. Všichni soutěžící si navíc každý týden zahráli o hodnotné ceny. „Snažíme se netradičními projekty upoutat pozornost lidí a informovat je o nezbytnosti sběru vysloužilých elektrozařízení. Jsme rádi, že projekt Umění třídit oslovil širokou veřejnost a setkal se s tak velkým zájmem. Soutěžící svým hlasováním rozhodli, že se vítězem stalo statutární město Hradec Králové,“ konstatuje Daniel Šafář, ředitel obchodního a marketingového oddělení společnosti ASEKOL.

Za ztvárněním grafického kontejneru v Hradci Králové stojí výtvarník a ilustrátor Dalibor Krch, jeden z členů skupiny umělců, kterou v rámci celého projektu Umění třídit vedl výtvarník Nikola Vavrous alias Khoma. Královéhradecký kontejner znázorňuje Boba a Bobka, kterým při odnosu elektroodpadu spěchají na pomoc Pat a Mat. Ti tropí zmatek a ruší fotbalového maskota od hry na kočku a myš. Vše je navíc kompozičně doplněno hradeckými „lízátky“.

Oficiální vyhlášení a předání certifikátu a šeku v hodnotě 100 000 Kč vítězi soutěže O nejoblíbenější kontejner proběhlo 26. 11. 2019 v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Primátor statutárního města Hradec Králové Alexandr Hrabálek převzal na pódiu ocenění z rukou Soni Jonášové, ředitelky institutu Cirkulární ekonomiky a Jana Vrby, předsedy představenstva společnosti ASEKOL. Finanční odměnu za vítězství v soutěži využije město na vlastní environmentální a CSR aktivity.