Jak vypadají nejmodernější kancelářské budovy a kam směřují hlavní trendy? Ekologie a moderních technologií jsou a budou plné. Navíc stále větší roli hrají veřejné prostory, které vytvářejí.

Nejmodernějším kancelářským budovám vládne trend ekologie a smart řešení. Mají zelené střechy i fasády a všudypřítomná chytrá řešení pomáhají s topením, klimatizací a co nejefektivnějším využíváním zdrojů. Jsou pak více soběstačné a šetří energie. O takové budovy je zájem, mluví se o nich a zaměstnavatelé i zaměstnanci je oceňují.

„Kombinací chytrých a zelených budov vznikají efektivně fungující kancelářské i průmyslové prostory. Výsledkem takto promyšlených budov jsou udržitelné pracovní prostory vyladěné do posledního detailu, čímž nabízejí uživatelům obrovskou škálu výhod,“ říká Michal Novák ze společnosti Profesia.cz.

Spojení chytré a zelené budovy

Příkladem inspirativní kombinace smart a green přístupu je třeba kancelářská budova AFI Karlín Butterfly. Byla navržena jako inteligentní budova s jasným ekologickým cílem nízké energetické náročnosti a snahou poskytovat vysoký vizuální a fyzický komfort svým uživatelům a návštěvníkům. Vytváří místo s příjemným pracovním prostředím, budova má téměř barokní charakter, kde se snoubí pohybová energie s klidným sebevědomím a důvěrou, jako by tu stála odjakživa.

Dynamiku AFI Karlín Butterfly podporují její fasády, jež proměňují stavbu v živý organismus, který roste, mění se a pohybuje v čase. Zároveň fasády budovu izolují a produkují do nejbližšího okolí kyslík. Vertikální zelené zahrady také vylepšují akustické podmínky v nejbližším okolí. Technicky je fasáda tvořena několikavrstvým závěsným stěnovým systémem, složeným z vysoce kvalitního trojitého zasklení s pokovenou vrstvou, vnějších elektricky ovládaných textilních žaluzií, kovových izolovaných panelů a více než 40 000 živých rostlin s automatickým zavlažováním. Přirozené větrání pak zajišťují kovové klapky ve fasádním systému.

Energetický management

Smart technologie jsou také využívány v energetickém managementu k systematicky efektivnímu nakládání s energiemi, což sedí do celého konceptu zeleného přístupu.

„Vše začíná již od prvního návrhu a kombinace vhodně zvolené orientace budov. Ta spolu s využitím nejmodernějších technologií pomáhá energeticky šetrnému udržování optimální teploty, tedy topení a klimatizace, a zároveň přísunu čerstvého vzduchu díky automatizovanému větrání. To pak zajistí kvalitnější a zdravější prostředí uvnitř budov,“ uvádí Ondřej Mareček z SSI Group.

Technologie nezapomínají ani na zdravý úklid

V moderních kancelářských budovách lze chytře řešit také správu prostor a úklid. Tyto úkony pak neprobíhají podle předem daného rozpisu, ale mohou být automatizovány na základě aktuálního počasí, počtu pracovníků a návštěvníků v různých místnostech.

V kuchyňce, na chodbách či v zasedací místnosti, kde se lidé často střídají, je tak intenzita úklidu jiná než v kanceláři, kde zaměstnanci aktuálně pracují na home office či jsou na dovolené. A pokud prší, jsou pracovníci úklidu častěji nasměrováni do vstupních prostor. Chytrý systém také automaticky hlásí, že je potřeba doplnit zásobníky na vodu nebo uklidit výtahy.

„V současné době se také pracuje na řešení, které bude umět propojovat veškeré procesy spojené s úklidem do jedné platformy – cílem je v jednom funkčním systému kombinovat pracovníky úklidu, autonomní stroje, inteligentní plánování a využití dat,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Novinkou je péče o veřejný prostor

Vidíme již v praxi, jak vznik nových kancelářských budov pomáhá rozvoji lokality. Restaurace, bistra, obchody a odpočinkové prostory totiž neslouží jenom zaměstnancům a uživatelům kanceláří, ale vytvářejí společný prostor dané lokality.

„Ještě před pěti či deseti lety, končil veřejný prostor dveřmi budovy. Dnes se firmy stále více snaží kvůli svým zaměstnancům i celé komunitě propojovat prostor pro práci, setkávání a odpočinek. Vše se tak přirozeně propojuje v jeden celek, který přináší větší užitnou hodnotu i širšímu okolí kancelářských budov. Developeři již vědí, že právě takovéto rozvíjení jejich projektů se jim vyplatí a vrátí,“ říká Ondřej Mareček z SSI Group.

Budova Butterly Karlín přináší také příklad veřejného prostoru, který propojuje kancelářskou budovu s okolním světem. Moderní budova je obklopená čtyřmi tematickými zahradami: sever (zima), jih (léto), východ (jaro) a západ (podzim). Tyto veřejně přístupné zahrady k sobě lákají návštěvníky a iniciují dialog mezi budovou, čtvrtí a lidmi žijícími a pracujícími v sousedství.