Trh s tepelnými čerpadly prochází důležitou změnou. Na základě nařízení Evropské unie o fluorovaných skleníkových plynech (F-plyny) bude postupně ukončen prodej výrobků, které tyto látky používají jako chladivo. Náhradou budou přírodní látky – především čistý propan, označovaný jako R290. Komplexní řadu výrobků s tímto chladivem nyní představil po dvou letech intenzivního vývoje MasterTherm, tradiční český výrobce tepelných čerpadel. Nová čerpadla nabízí vyšší účinnost a přináší jeden unikát – propanové čerpadlo země-voda, které je na trhu ojedinělé. Pro majitele současných čerpadel se zároveň nic nemění. Servisní podpora bude poskytována v nezměněné podobě, o nedostatek starších chladiv mít obavy nemusí.

Čistý propan přináší ekologii i vyšší účinnost

Ekologické chladivo R290 je čistý přírodní propan. Díky tomu se vyznačuje minimálním vlivem na životní prostředí: má velice nízký potenciál globálního oteplování, konkrétně vyjádřený hodnotou 3, přičemž tato hodnota u starších chladiv je ve stovkách či tisících. Propan zároveň nemá vliv na poškozování ozonové vrstvy.

Tím však výhody propanu nekončí. Díky vhodným vlastnostem pro přenos tepla se R290 stává pro tepelná čerpadla volbou, díky které mohou dosahovat vyšší účinnosti a vyšších výstupních teplot topné vody (až 75 °C). Výsledkem je, že tepelné čerpadlo se stane ještě ekologičtějším zdrojem tepla, který nejen že posouvá hranice možného ve vytápění a chlazení budov, ale také stanovuje nový směr pro celý průmysl.

Bezpečnost čerpadel s R290 zajistí sofistikované řešení ventilů a senzorů

Nová řada tepelných čerpadel zároveň patří ke špičce výrobků MasterTherm v otázce bezpečnosti. Případný únik chladiva hlídá senzor, který v případě detekce propanu reaguje okamžitým vypnutím jednotky a uzavřením ventilů v chladicím okruhu, čímž omezí únikové množství propanu na minimum. Čerpadla jsou tak vhodná a bezpečná jak pro venkovní umístění, tak v případě unikátního čerpadla země-voda AquaMaster Inverter Combi P také pro interiéry. Právě vyřešení bezpečnostních otázek souvisejících s propanem je u AquaMasteru s R290 unikátní napříč světovými výrobci.V souladu s přísnými bezpečnostními protokoly probíhá také samotná instalace čerpadla. Chladící okruh čerpadla je hermeticky uzavřený a při montáži se do něj nijak nezasahuje, samotná bezproblémová funkce chladicího okruhu je navíc po montáži zkontrolována v rámci prvotní diagnostiky.

Celosvětový unikát – propanové čerpadlo země-voda AquaMaster P

MasterTherm si v rámci nové řady připravil jedno překvapení doslova světového formátu. Potvrzuje tak svou pozici klíčového hráče na poli systémů využívajících k ohřevu zemské teplo. Nové propanové čerpadlo země-voda AquaMaster Inverter Combi P totiž patří k průkopnickým výrobkům: čerpadla s chladivem R290 totiž pro tento systém kromě MasterThermu vyrábí už jen jeden další výrobce.

A přestože v Česku je obliba zemních čerpadel stále ještě na počátku, model už dnes našel zákazníky především na západních trzích, kde má MasterTherm skvělé renomé.

I propan zvládne chlazení, dokonce s vyšší účinností

Nelze opomenout další výhodu, kterou s sebou tepelná čerpadla přináší. I u propanových jednotek je totiž zachována důležitá vlastnost tepelných čerpadel – a sice reverzní chod, a tedy možnost chlazení objektu. V teplých dnech se tak z tepelného čerpadla bez jakékoli nutné úpravy stává v podstatě chladicí jednotka, která významně přispívá k tepelnému komfortu během teplých dnů.

I v tomto případě vynikají skvělé termodynamické vlastnosti propanu. Díky nim je chlazení pomocí čerpadel řady R290 efektivnější a provozní náklady pro domácnosti nižší.

Máte stále starší modely se starším chladivem? Bez obav

Majitelé tepelných čerpadel s tradičními chladivy jako jsou R410a nebo R407 však mohu zůstat klidní. Nařízení Evropské unie se jich totiž nijak přímo nedotýká. Čerpadlo není nutné měnit a od společnosti MasterTherm budou mít i nadále kompletní servisní podporu. Tento závazek zahrnuje pravidelné servisní kontroly, rychlé řešení jakýchkoli problémů a aktualizace, které zajišťují, že zařízení bude fungovat co nejefektivněji.

Čerpadla s původními fluorovanými plyny se budou běžně prodávat ještě přinejmenším několik let, protože legislativní omezení bude nabíhat postupně, od menších čerpadel pro rodinné domy v roce 2025 až po velká tepelná čerpadla pro průmysl v letech dalších. Po skončení jejich životnosti navíc není problém chladivo z čerpadla bezpečně odstranit pomocí profesionálního odčerpání.

Modely řady R290 pro domácnosti

Po více než dvouletém intenzivním vývoji představuje MasterTherm novou generaci „propanových“ čerpadel. Modely vzduch-voda BoxAir Inverter P a  země-voda AquaMaster Inverter Combi P patří mezi špičku ve svých kategoriích: představují kombinaci vysokého výkonu, účinnosti, spolehlivosti a bezpečnosti, která reflektuje nejvyšší standardy společnosti.

Technologický unikát ztělesňuje právě model země-voda AquaMaster Inverter Combi P. Jde o zcela nové řešení, neboť jde o zatím o jedno ze dvou modelů čerpadel země-voda na světě, které využívají chladivo R290. V případě tohoto modelu jde o řešení, které je výslednicí zcela unikátního českého know-how.

Modelové řady

BoxAir Inverter P Vzduch–voda (2–25kW)

BoxAir Inverter P je nejnovější řada tepelných čerpadel vzduch–voda. Díky důmyslné konstrukci, využití nejmodernějších komponentů a chladiva R290 nabídne mimořádnou provozní účinnost a vysokou teplotu výstupní vody (až 75 °C). Zajistí teplo a teplou vodu pro malou pasivní novostavbu, stejně jako mezigenerační rodinné sídlo o tepelné ztrátě až 18 kW. Při zapojení do kaskády vhodné též pro bytové domy a větší objekty.

KLÍČOVÉ VLASTNOSTI

 • Kompaktní monoblokové tepelné čerpadlo s vestavěnou regulací, oběhovými čerpadly ad.
 • Výkon od 2 do 25 kW
 • Energetická účinnost A+++
 • Mimořádně tichý provoz
 • Frekvenčně řízený kompresor s chladivem R290
 • Integrovaný řídicí systém až pro 6 topných okruhů
 • Online ovládání a monitoring
 • Režim aktivního chlazení

AquaMaster Inverter Combi P Země–voda (až 6 kW)

Díky využití energie přímo ze země nabízí AquaMaster Inverter Combi P celoročně vysokou účinnost, mimořádnou spolehlivost a dlouhou životnost. Vhodné pro vytápění a chlazení rodinných domů s tepelnou ztrátou do 6 kW, a to jak pro samostatné objekty s vlastním zemním zdrojem, tak pro komplexy nemovitostí se sdílenými zemními kolektory nebo vrty.

KLÍČOVÉ VLASTNOSTI

 • Mimořádně kompaktní provedení
 • Výkon až 6 kW
 • Energetická účinnost A+++
 • Frekvenčně řízený kompresor s chladivem R290
 • Integrovaný zásobník o objemu 150 l na teplou vody
 • Nezávislé na venkovní teplotě či počasí
 • Integrovaný řídicí systém až pro 6 topných okruhů, online ovládání a monitoring, pasivní chlazení

BoxAir Inverter P pro velké objekty a průmysl Vzduch–voda (až 50 kW)

Nejvýkonnější řada tepelných čerpadel vzduch–voda v nabídce Master Therm. Určeno pro efektivní a vysoce úsporné vytápění bytových domů, komerčních objektů, průmyslových budov, škol, úřadů či sportovišť. Možnost zapojení do kaskády o výkonu až 1000 kW.

KLÍČOVÉ VLASTNOSTI

 • Výkon až 50 kW na jeden kompresorový okruh
 • Kompaktní konstrukce, snadná instalace, rychlá návratnost
 • Celkový výkon kaskády více než 1000 kW
 • Frekvenčně řízený kompresor využívající chladivo R290
 • Řízení výkonové kaskády MasterLAN v ceně
 • Komunikační protokol Modbus RTU
 • Online ovládání a monitoring
 • Režim aktivního chlazení

Více o zákazu F-plynů: https://www.mzp.cz/cz/news_20240220_V-roce-2050-skonci-EU-s-F-plyny

Vojtěch Formánek