Kvůli pandemii a následným lokálním lockdownům se celosvětově zvýšil počet e-commerce, a to i v České republice. Počet svých nákupů přes internet navíc lidé nesnížili ani v období po otevření kamenných prodejen a trend dalšího růstu se dá předpokládat s dalším zpřísňováním vládních opatření. To vede ke zvýšené poptávce po přepravě typu LTL, tedy rozvozu menších balíků s vyšší frekvencí. Jak mohou odesílatelé vytvořit nákladově efektivní a spolehlivou přepravní strategii LTL?

Přeprava typu LTL v sobě kombinuje částečné nakládky a množství postupných vykládek. Což je nejen velmi efektivní, ale také ekologické řešení. Náklady na dopravu se poté rozkládají na celý využitý prostor nákladního vozu. Tím se stává tato doprava obvykle cenově nejvýhodnější. Může však nastat situace, kdy přepravce nevyužije plně všech svých kapacit a pak je přeprava LTL méně cenově výhodná.

„Moje dlouhodobá zkušenost v logistice mi ukázala, že nic nepřekoná snadný přístup ke spolehlivé a kapacitně konzistentní síti. Pokud si nevybudujete dlouhodobě dobré vztahy s dopravci, se kterými spolupracujete, jak můžete mít jistotu, že vaše zásilka dorazí včas a v plném rozsahu, i když nastanou neplánované problémy?“  ptá se Petra Vlčková, vedoucí pražské kanceláře C.H. Robinson.

Spolehlivá kapacitní síť

Ve světě, kde požadavky spotřebitelů neustále rostou, musí podniky zajistit, aby jejich způsob přepravy byl v souladu s potřebami všech zákazníků. Přeprava typu LTL zvyšuje efektivitu a rychlost doručení tím, že využívá kapacitu celého kamionu.

„Ve společnosti C.H. Robinson jsme vždy spolupracovali s velkým počtem vysoce kvalitních a spolehlivých dopravců po celé Evropě, což znamená, že naši zákazníci si mohou být jisti, že pro přepravu jejich nákladu bude k dispozici vždy dostatečná kapacita, a to v jakékoli době. Navíc odměňujeme naše dopravce za to, že pracují včas a zajišťují neustálý přehled o zaslané zásilce. Operátoři používají digitální nástroje a automatické aktualizace, aby naši zákazníci dostávali informace v reálném čase, když je nejvíce potřebují,“ dodává Petra Vlčková.

Špičková technologie pro LTL

Úsporu peněz i času může přinést servis a řešení přes jednoho dodavatele. Při výběru poskytovatele třetí strany, se kterým budou spolupracovat, by odesílatelé měli vždy vzít v úvahu, zda mohou zpracovat všechny požadavky bez ohledu na jejich velikost nebo složitost. Dokonalá kombinace je, když jeden poskytovatel používá jeden systém řízení přepravy, který funguje prostřednictvím prémiové technologie, která poskytuje optimalizaci zásilek a komplexní viditelnost. Tyto systémy snižují náklady, zlepšují efektivitu a poskytují konkurenční výhodu pro dodavatelské řetězce – globální nebo lokální, jelikož nabízejí řešení problémů teď a tady, v kombinaci s viditelností v reálném čase.

„Spojením naší špičkové technologie Navisphere, která byla vytvořená našimi odborníky se znalostmi v oboru, můžeme prozkoumat a pomoci optimalizovat každý dodavatelský řetězec a navrhnout, zda a jak lze nejlépe přijmout přepravu typu LTL. V důsledku toho šetříme čas a snižujeme náklady našich zákazníků, kteří jsou schopni identifikovat, kombinovat nebo seskupovat zásilky od více odesílatelů,“ komentuje Petra Vlčková. Více na www.chrobinson.com.