Společnost KUKA v současné době představuje novinku, která dále rozšiřuje její nabídku robotů spolupracujících s člověkem. Jedná se o nové modely robotů: LBR iisy 3 R760, LBR iisy 11 R1300 a LBR iisy 15 R930. Díky většímu užitečnému zatížení, delšímu dosahu a vyššímu stupni krytí IP jsou LBR iisy vhodné pro širokou škálu nových úkolů a aplikací nejen v průmyslu, ale i v řadě dalších odvětví.

S lehkými koboty řady LBR iisy je robotika snadná, neboť uvedení do provozu je otázkou několika minut, a to i bez předchozích znalostí robotiky nebo programování. To je možné díky novému operačnímu systému iiQKA.OS od společnosti KUKA, který se snadno a intuitivně používá.

„Společnost KUKA vyvinula LBR iisy s cílem usnadnit nasazení robotů v nových aplikacích, které využijí snadnou implementaci nových kobotů. Ve spojení s operačním systémem iiQKA.OS nejsou nutné speciální technické znalosti,“ říká Radek Velebil, Sales Manager KUKA CZ&SK.

Mezi typické oblasti použití robotů řady LBR iisy patří manipulace, montáž, testování a obsluha strojů. Všechny roboty řady LBR iisy nabízejí velmi dobrý poměr cena/výkon a mají plnou servisní podporu KUKA.

Přidaná hodnota pro zákazníky

Prvotřídní hardware ve spojení s intuitivním softwarem v kombinaci s novým operačním systémem iiQKA.OS dává řadě LBR iisy zcela nový robotický efekt. Koboti jsou rychle připraveni na práci – a díky programování pomocí funkcí drag-and-drop, pohodlnému učení pomocí ergonomického ovladače KUKA smartPAD pro je robotika jednodušší než kdykoli předtím. Snímače momentu v kloubech kobotů umožňují provoz bez bezpečnostního plotu, usnadňují učení pomocí ručního vedení a v případě potřeby i bezpečnou spolupráci a kooperaci mezi člověkem a robotem. Zejména malé a střední podniky mohou těžit z rychlého spuštění systému LBR iisy bez nutnosti větší integrace.

Vyšší užitečné zatížení, větší dosah, větší volnost kobotů LBR iisy 11 a 15

Užitečné zatížení obou nových variant LBR iisy je 11, respektive 15 kg. Dosah činí 1 300 mm, respektive 930 mm.

Oba roboty lze montovat na podlahu, na strop či na stěnu, a splňují požadavky stupně krytí IP54 – jsou tedy dobře chráněny před prachem a vlhkostí. Nejvyšší prioritou u kobotů LBR iisy je bezpečnost – od mechaniky zabraňující úrazům až po implementaci bezpečnostních funkcí robotického systému. Koboti jsou řízeni pomocí prostorově úsporného řídicího systému KR C5 s jmenovitým napětím 230 V. V rámci KUKA Marketplace je k dispozici dokonale sladěné příslušenství, jako jsou chapadla a vizuální senzory pro různé aplikace.

Inteligentní řešení pro větší uživatelskou přívětivost

Intuitivní a rychlá automatizace pro všechny, jak je výše uvedeno, se stává skutečností. Operační systém  iiQKA.OS, vytvoří základnu celého ekosystému zpřístupněním velkého výběru komponent, programů, aplikací, služeb a zařízení, které lze snadno instalovat, provozovat a využívat pro jeho zlepšení. iiQKA Ecosystem, vycházející z iiQKA.OS, umožní novým uživatelům implementovat automatizaci bez náročného školení, navíc zlepší a zjednoduší proces pro odborníky. „Automatizace je jedním z megatrendů naší doby. To je důvod, proč si KUKA jako součást své ‚Mise 2030‘ dává za cíl zpřístupnit robotickou automatizaci pro všechny,” zdůrazňuje Radek Velebil.

Operační systém iiQKA.OS je založený na moderní a modulární softwarové architektuře používající intuitivní a vstřícné funkce napříč celým uživatelským procesem – nabízí tak rychlý úvod do robotiky pro začátečníky a významné zkvalitnění automatizace pro zkušené uživatele.

Celkové uspořádání hardware a software je zásadní

Software je pro uživatelskou přívětivost celého robotického systému důležitější než kdy jindy. Robot LBR iisy je první svého druhu, který funguje výhradně na novém operačním systému podporovaném iiQKA Ecosystem – v kombinaci s robotickým ovladačem KR C5 micro a novým ovládacím zařízením smartPAD pro. Cílem společnosti KUKA je zpřístupnění robotizace novým uživatelům a také další rozvoj již existující klientské základny.  Záměrem v příštích letech je docílit vybavení intuitivního operačního systému iiQKA.OS  u všech produktů KUKA.

Celá architektura nového operačního systému je postavená na linuxovém jádru a navržena pro rychlý vývoj a vysokou uživatelskou přívětivost: iiQKA.OS poskytne rychle aktualizace a další funkce budou přidány v průběhu času. Nový operační systém bude také podporovat již existující KUKA Robot Language (KRL). To umožní stávajícím zákazníkům, kteří mají zkušenosti s KUKA.SystemSoftware, v příštích letech hladce přejít na iiQKA.OS, a nadále používat své pracovní postupy a kódy.

„Naše průmyslové roboty jsou standardně vybaveny sběrnicí Ethernet, lze je tak snadno připojit k internetové síti a to i pomocí 5G sítí. Digitálně propojené procesy s využitím robotů umožní vyrábět flexibilněji, s menší energetickou náročností, vyšší mírou šetření přírodních zdrojů a také autonomně,“ upozorňuje Radek Velebil a dodává: „V České republice je zejména automobilový průmysl na vysokém stupni robotizace. Roboty jsou ale čím dál tím více nasazovány i v jiných odvětvích jako například v potravinářském průmyslu, logistice, slévárenství a ostatně i pandemie covid-19 ukázala, že i ve zdravotnictví má zajímavý potenciál pro robotické aplikace.”

Dlouhodobě nízká nezaměstnanost v ČR navíc zvyšuje požadavky na vyšší stupeň robotizace výroby. Výrobní závody, pokud chtějí obstát v mezinárodní konkurenci, musí navyšovat výrobu při dodržení kritérií kvality a přesnosti, flexibility, rychlosti a energetické účinnosti. Řešením je průmyslová automatizace s využitím robotů. Jedná se o investici do budoucnosti, která se rozhodně vyplatí. Fakta: výkon robota je mnohonásobně vyšší než u člověka, může pracovat nepřetržitě v třísměnném provozu, dodržuje vysokou kvalitu výroby s minimálními nároky na údržbu.

Více informací na: www.kuka.com