V chemické společnosti LANXESS myslí na otázku životního prostředí a globálního oteplování. Kromě využívání recyklovaných složek pří výrobě termoplastů se v LANXESS zabývají i zpracováním odpadu z koželužen. Ten se používá při výrobě činidla X-Biomer®. Nyní LANXESS zahájila jeho sériovou výrobu. Ekologicky zpracovanou kůži je možné využít i v interiérech automobilů či v obuvnickém průmyslu.

LANXESS nově spojila své síly se společností Hüni AG sídlící ve Švýcarsku. Hüni se zaměří především na výrobu zařízení a modulů, zatímco LANXESS bude do výroby X-Biomer přispívat svými technologickými a aplikačními znalostmi.

Klíčové je využití inovativní technologie ReeL. Tak byla vyvinuta obchodní jednotkou LANXESS Leather ve spolupráci s německými společnostmi Invite a Heller-Leder. Používá se k recyklaci hoblin z výroby kůže v koželužně přímo na místě. Tyto hobliny se následně využívají k plně automatické výrobě činidel X-Biomer. Tento přístup zcela eliminuje veškeré náklady spojené s přepravou materiálů k recyklačním společnostem nebo k likvidaci.

Už od roku 2017 LANXESS provozuje společně s koželužnou Heller-Leder ve v Dolním Sasku pilotní závod na výrobu retanovacího činidla X-Biomer insitu®. Tato spolupráce je možná díky projektu ReeL. Ten byl sponzorován Spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum. Proces byl testován za reálných výrobních podmínek a vyvinut pro aktuální potřeby trhu. Vyvinuto již bylo šest různých typů produktů X-Biomer a připravují se další.

„Díky takto ošetřené produkci už nemusíme hobliny z výroby kůže likvidovat jako odpad. Naopak je využijeme jako surovinu pro chemické produkty LANXESS a dočkají se tak opětovného zpracování,“ podotýká Dietrich Tegtmeyer, vedoucí projektu ReeL ve společnosti LANXESS.

V rámci recyklace koženého odpadu je pro LANXESS X-Biomer klíčový. „Využití odpadů z kůže nám pomáhá k ještě větší udržitelnosti. Hüni AG je jedním z nejuznávanějších poskytovatelů ekologických a automatizačních technologií v kožedělném průmyslu. To vše nám pomáhá na cestě k uhlíkové neutralitě,“ vysvětluje Thomas Brackemeyer, vedoucí obchodní sekce Organic Leather Chemicals ve společnosti LANXESS. Další informace jsou k dispozici na www.leather.lanxess.com.