Zastřešení plnohodnotně chrání stavbu před vlhkostí a přehříváním. Důležitou roli hraje i při udržování teploty. Achillovou patou střechy však mohou být úniky tepla, které vedou k ochlazování vnitřních prostor a následně pak i zvýšeným výdajům za topení.

Za základ funkční střechy je považována správná a kvalitní izolace. Ta je důležitá zejména pro podkroví domu, jež je hojně využívané jako obytný či skladovací prostor. A právě toto místo je vystavováno i velkým teplotním výkyvům. Zatímco v létě je podkroví ustavičně vyhříváno slunečním zářením způsobujícím zde velmi vysoké teploty, v zimě se často jedná o nevytápěný prostor, který je ohříván maximálně pouze stoupajícím teplem z nižších podlaží. Teplo stoupající do podkroví může ale následně zase uniknout, což bývá zpravidla důsledkem působení tepelných mostů a špatné izolace. Ve finále tak přes střechu unikne více tepla než přes stěny a okna.

Vstupní bod

Oddělujícím prvkem mezi podkrovním prostorem a zbytkem domu je u moderních staveb často jen jeden spojovací bod, který tvoří padací podkrovní schody. Nejsou-li dostatečně zaizolovány, teplo uniká právě přes ně. Kvalita těsnění a správné osazení schodů dokáže zásadně ovlivnit únik tepla z vytápěného interiéru, proto je výměna schodů při citelných únicích smysluplná i v zimním období. Náklady na nové schodiště se dokážou vrátit poměrně rychle, a to v podobě ušetřených peněz na energie a tepelný komfort.

Kontrola kdykoli

Schody dokážeme vyměnit poměrně rychle, což ovšem nemůžeme tvrdit o střeše. I přes rostoucí kvalifikaci odborného personálu však počet špatně zaizolovaných střech každoročně narůstá. Důvodem, kromě špatně vykonané práce, je často i degradace materiálu či řádění hlodavců. Tepelné mosty je nutno ošetřit sanací, jelikož místa jejich vzniku jsou často poznamenána vlhkostí. Ta podporuje degradaci materiálů a vytváří vhodné podmínky pro plísně, což vede i k četným zdravotním rizikům. Odstranění plísní může představovat náročný úkol. Obzvlášť tehdy, když je napadení materiálu již v pokročilém stádiu.

Při podezření na únik tepla skrz střechu je ideální volbou využití termovize, která dokáže přesně lokalizovat místa úniku. Zkušený odborník na střechy a izolace však dokáže posoudit celkový stav střechy i bez termokamery, a to soustředěním pozornosti na větrací mezery, prostory kolem komína, oken a dalších rizikových částí.

Řešení pro střechu i v zimě

Do karet koncovému zákazníkovi hraje rychlý pokrok vědy a techniky v oblasti stavebnictví, což umožňuje vyřešit problémy s izolací takřka v každém ročním období. Dobrým příkladem toho je i využití stříkané PUR pěny, která je vhodná pro aplikaci i během zimních měsíců. „Tento typ izolace vyplní každý prostor, takže střecha bude dokonale utěsněna. Nespornou výhodou stříkané izolační PUR pěny je i to, že časem nemění tvar, čili nedochází k jejímu usednutí ani posunu a vzniku mezer, jak se to děje s jinými izolačními materiály. Pěna navíc dokáže takříkajíc dýchat, takže v izolovaném prostoru nekondenzují páry a netvoří se plísně,“ vysvětlil Lukáš Kmenta, country manažer HBS pro Čechy a Slovensko.

Stříkanou izolaci lze aplikovat i bez demontáže vnitřních sádrokartonů. „Svépomocné zateplování tímto systémem láká, ale není možné z důvodu nutné kvalifikace, kterou disponuje pouze vyškolený odborník. Pouze tak lze garantovat 25letou záruku na materiál a jeho vlastnosti,“ dodává Kmenta.

Experti na řešení úniků tepla se shodují na jednom společném východisku. Tím je výběr kvalitních značek a materiálů, které spolu dokážou vzájemně spolupracovat jako plnohodnotný systém. Investice do levných alternativ se nedoporučuje, neboť hrozí finančně náročné škody v podobě dodatečných nákladů na nutné opravy. Dobré je tak vsadit na řešení, které poskytuje záruku a garanci funkčnosti, a to až na několik desítek let.