Společnost Holcim, přední světový výrobce cementu a stavebních materiálů, zahájila výstavbu nového závodu GO4ZERO v Belgii, který je navržen tak, aby vyráběl cement s nulovými čistými emisemi. Tato iniciativa podporuje evropské cíle v oblasti dekarbonizace a je významným krokem směrem k udržitelnému stavebnictví. Společnost do projektu investuje více než 500 milionů eur a do roku 2029 plánuje závod vyrábět 2 miliony tun cementu s nulovými čistými emisemi ročně.

„Prosazováním dekarbonizace jako hnací síly ziskového růstu je společnost Holcim na cestě k tomu, aby se cement a beton s nulovými čistými emisemi staly realitou ve velkém měřítku v tomto desetiletí. GO4ZERO je jedním z našich šesti rozsáhlých projektů zachycování, využívání a ukládání uhlíku podporovaných Evropskou unií. Jejich cílem je zachytit celkem více než 5 milionů tun CO₂ ročně, což nám umožní nabízet do roku 2030 v celé Evropě každý rok více než 8 milionů tun plně dekarbonizovaného cementu,“ uvedl Miljan Gutovic, generální ředitel společnosti Holcim Group.

Projekt GO4ZERO transformuje výrobu cementu v každé fázi procesu. S urychlením dekarbonizovaného využívání energie bude více než 95 % energie pocházet z alternativních paliv, zároveň více než 30 % surovin budou tvořit částečně dekarbonizované alternativní suroviny – převážně odpad produkovaný jinými průmyslovými odvětvími, čímž se podpoří cirkularita. V důsledku toho závod sníží emise COo 30 % již v roce 2027 a bude také provozovat největší evropskou instalaci plovoucích solárních panelů.

O Holcim Česko

Holcim Česko je součástí mezinárodní skupiny Holcim, světové jedničky v inovativních a udržitelných stavebních řešeních. Zhruba 60 000 zaměstnanců se podílí na vytváření lepší budoucnosti pro společnost a planetu, a to především díky úsilí dekarbonizovat stavebnictví a zlepšit životní úroveň pro všechny.

Holcim staví zelenější města, chytřejší infrastrukturu a zlepšuje životní prostředí po celém světě. Široká nabídka nízkouhlíkových a cirkulárních řešení, např. ECOPlanet – zelený cement, umožňuje zákazníkům společnosti Holcim stavět lépe s nižším dopadem na životní prostředí. Holcim se díky své dlouhodobé strategii stane společností s nulovou produkcí CO2.

Holcim Česko patří již více než 120 let mezi renomované výrobce stavebních materiálů vyráběných v Čížkovicích. Podporujeme rozvoj regionu sponzoringem ekologických, sociálních a vzdělávacích programů. Stavíme svět, který respektuje přírodu a přispívá k prosperitě obyvatel naší planety. Tvoříme lepší budoucnost pro společnost a planetu.